Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kreisajā krūtī dedzinošas un niezošas sajūtas. Vai tas ir normāli, un ko darīt?

    Jautājumi un atbildes
    Santa.lv
    Santa.lv
    15. jūnijs, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Siam.pukkato/Shutterstock.com
    Lasītāju, kurai jau 70 gadu, moka karstuma viļņi. Ar ko tas varētu būt saistīts? Turklāt ir savādas sajūtas kreisajā krūtī, kuru dēļ veikts mamogrāfijas izmeklējums. Kā zināt, vai viss kārtībā? Stāsta ginekoloģe Maija Dace Broša un radioloģe Līva Zemeskalna.

    Lasītājas vēstule: Vai ir normāli, ka man vēl 70 gadu vecumā ir karstuma viļņi? Četrdesmit piecos gados man izgrieza dzemdi, jo bija mioma. Cistu dēļ izņēma olnīcas. Tagad ir dīvainas sajūtas kreisajā krūtī: spīlējošas, viegli dedzinošas, niezošas un izstaro uz padusi.

    Mamogrāfijas slēdziens: fibrozas, regresējoša rakstura pārmaiņas, nevienmērīgi homogenizēti dziedzeraudi. Kreisajā krūtī laterāli gluda nodulāra ēna 0,7 cm. Vai krūtī neveidojas kas ļauns? Biruta

    Daktere Maija Dace Broša: «Karstuma viļņi jums noteikti nav saistīti ar operēto dzemdi, olnīcām un vecumu. Iesaku pierakstīties pie ģimenes ārsta, lai pārbaudītu vispārējo veselības stāvokli, it īpaši vairogdziedzeri un sirdi, kas var izraisīt klimaksam līdzīgus karstuma viļņus.

    Un tagad – par krūtīm… Ja nav mierīga sirds, tad, lai pārliecinātos, vai krūtīs nav ļaundabīgs veidojums, papildus varat veikt ultrasonogrāfiju. Jāņem vērā, ka dīvainas sajūtas krūtīs mēdz izraisīt arī sirds un starpribu nerva problēmas.»

    Daktere Līva Zemeskalna: «Vispirms gribu vērst uzmanību, ka radioloģiskā izmeklējuma atbilde ir paredzēta ārstam, nevis pacientam, tāpēc ir normāli, ka pati neprotat iztulkot minētos terminus. Varu jūs iepriecinātpēc jūsu aprakstītā mamogrāfijas slēdziena jāsecina, ka ārsts ļaundabīguma pazīmes krūtīs nav atradis.

    Jums ir normālas struktūras dziedzeraudi.

    Paskaidrošu sīkāk! Katrai pacientei ir radioloģiski atšķirīga krūšu struktūra. Fibrozas, homogenizētas, regresējošas, neviendabīgas un citu veidu izmaiņas apzīmē krūšu struktūru, lai ārsts saprastu, cik blīva tā ir konkrētajai pacientei. Gluda nodulāra ēna 0,7 cm nozīmē neliela labdabīga veidojuma aprakstu. To var precizēt ar ultrasonogrāfiju, lai saprastu, vai šī ēna atbilst kādam labdabīgam veidojumam, piemēram, cistai vai fibradenomai, vai arī tas ir krūts limfmezgls.

    Šādus nelielus labdabīgus veidojumus neārstē, tāpēc bieži vien netiek minēts par papildu izmeklējumu nepieciešamību.

    Jūsu vēstulē aprakstītās sūdzības par krūti nav specifiskas audzējam, tomēr tām jāpievērš uzmanība.

    Ja mamogrāfijas izmeklējums radītu aizdomas par ļaundabīgām izmaiņām, tad slēdzienā tiktu nozīmēts konkrēts izmeklējuma veids, kas pie attiecīgām izmaiņām palīdzētu izprast patoloģiju.

    Visbiežāk papildus iesaka veikt ultrasonogrāfiju, taču tā var būt arī kompresijas mamogrāfija ar palielinājumu vai magnētiskā rezonanse.

    Kāpēc papildus mamogrāfijai reizēm veic ultrasonogrāfiju? Mamogrāfija ir krūšu rentgenoloģisks izmeklējums, ar kura palīdzību katrai krūtij veic attēlus divās projekcijās, kuros redzama ēnu summācija – to dod dziedzeraudu un potenciālu veidojumu, kalcinātu, ēnas. Krūšu ultrasonogrāfija kā papildu izmeklēšanas metode ļauj spriest par veidojuma dabu – vai tas ir šķidrumu saturošs kā cista vai blīvāks veidojums kā fibradenoma.»

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē