• Ko viedierīces nodara bērna redzei?

    Slimības
    Elīna Kondrāte
    17. jūlijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Skatoties uz mūsdienu bērniem, dažbrīd šķiet, ka viņi jau piedzimst ar mobilo telefonu vai planšeti rokās. Kā viedierīces ietekmē bērna redzi? Skaidro Rometa Valtere, oftalmoloģe Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

    Modernās tehnoloģijas, īpaši viedtālruņi un planšetdatori, kas ir viena no iecienītākajām bērnu rotaļlietām, ir arī viens no lielākajiem draudiem bērna redzei. Un diemžēl tas ir fakts – bērniem jau mazā vecumā aizvien vairāk konstatē tuvredzību un akomodācijas traucējumus jeb pārslodzi.

    Aizvien mazākā vecumā vecāki vēršas ar sūdzībām, ka bērniem ir sarkanas vai sāpošas acis, miglošanās, bieža mirkšķināšana, acu asarošana un galvassāpes, ko izraisa acu pārslodze.

    Viedierīču ekrāni parasti ir samērā mazi, tāpēc bērns tos gribēs turēt tuvāk acīm un šādi ļoti sasprindzinās redzi. Spilgtos ekrānus ir kaitīgi skatīties arī tumšā telpā, jo acis ātri nogurst. Tomēr daudzi vecāki bērniem ļauj izmantot mobilos telefonus un planšetes, jo tas ir viens no vienkāršākajiem veidiem, kā bērnam īsināt laiku. Tikmēr acu ārsti uzsver, šādi var sabojāt arī gluži vesela bērna redzi.

    Cik stundas dienā var pavadīt pie viedierīces?

    Vienotu rekomendāciju par pieļaujamo laiku, cik stundu dienā bērns drīkst izmantot viedierīci, pagaidām nav. «Latvijas Universitātes ERAF pētījumā teikts, ka pamatskolas vecuma bērns pie datora drīkst pavadīt ne ilgāk kā 40 minūtes. Ieteicamais laiks bērniem līdz 10 gadu vecumam ir 30 minūtes, taču pēc katrām 15 minūtēm vajadzētu ievērot vismaz piecu minūšu pauzi.

    Bērniem no 10 līdz 13 gadiem varētu būt viena stunda dienā, ar nosacījumu, ka piecu minūšu acu atpūtināšanas pauze jāievēro ik pēc katrām 20 minūtēm. Vecumā no 14 līdz 15 gadiem tās ir divas stundas dienā. Acis noteikti būtu jāatpūtina ik pēc katras pusstundas.» Rometa Valtere stāsta, ka vietām parādās informācija, ka trīs stundas dienā pie datora bērns var pavadīt jau pirmsskolas vecumā, taču tā ir ļoti liela slodze acīm.

    Līdz divu gadu vecumam bērniem vispār nevajadzētu ļaut spēlēties ar viedtālruņiem vai planšetdatoriem.

    «Izkontrolēt laiku, ko bērns pavada ar viedierīci, ir grūti. Ja viedierīces nelieto mājās, visdrīzāk bērnam šāda iespēja ir skolā, satiekot draugus vai aizejot ciemos. Lai ierobežotu šo laiku, vecāki var izmantot dažādus paņēmienus. Viens no tiem ir noteikts interneta limits. Vecāki arī var uzstādīt taimeri, ko var ieslēgt gan planšetdatoros, gan televizoros. Vecāks telefonā var uzlikt modinātājpulksteni, kas, piemēram, pēc 15 minūtēm nozvanīs, un bērnam būs skaidrs, ka šis ir signāls – telefons ir jānoliek,» iesaka acu ārste Rometa Valtere.

    Kā nenogurdināt acis?

    Ja bērns tomēr izmanto viedierīces vai skatās multfilmas televizorā vai datorā, svarīgi ievērot attālumu līdz ekrānam, – tam jābūt vismaz 30 līdz 40 centimetri. Turklāt jāatceras, ka aplūkojamajai lietai jābūt pietiekami lielai. Ja vien neievēro pareizu attālumu un apgaismojumu, redzei kaitē arī lasīšana, televizora skatīšanās, ilgstoša krāsošana un citi darbiņi, kas sasprindzina redzi un var radīt bērna redzes sistēmas pārslodzi. Lai nebojātu redzi, būtisks ir pareizs apgaismojums.

    Īpaši uzmanība tam jāpievērš tumšākajos gadalaikos un vakaros, kad saules gaismas ir mazāk. Gaismas stariem pareizi būtu jākrīt tā, lai tie nemestu ēnu uz darbu, ko bērns veic. Redzei visdraudzīgākā ir vienmērīgi apgaismota telpa – nedz pārlieku spilgta, nedz tumša. Pareizi būtu izmantot arī galda lampu, kas papildus apgaismos galda virsmu. Tumsa vai ēnas, kas krīt uz galda, acīm radīs lielu slodzi, un acis ātri nogurs. Ja bērns ir labrocis, galda lampa jānovieto kreisajā pusē, savukārt kreiļiem – labajā pusē.

    Tāpat liels pārbaudījums gan redzei, gan vestibulārajai sistēmai ir multfilmu skatīšanās vai spēļu spēlēšana, braucot automašīnā! Attēls brauciena laikā viedierīcē kustēsies, turklāt iespējams, ka bērnam būs slikta dūša.

    Acis to novērtēs!

    • Redzi stiprinās veselīgs un sabalansēts uzturs, ziemā arī polivitamīnu lietošana (bērniem no 12 gadu vecuma var dot arī acu kompleksos vitamīnus, ko profilaksei var lietot kursa veidā).
    • Vasarās lielisks dabiskais vitamīns, kas stiprinās redzi, ir mellenes.
    • Lai acis atpūstos, svarīgas ir pastaigas svaigā gaisā vismaz divas stundas dienā.
    • Naktīs svarīgs ir pilnvērtīgs miegs. Ja bērna actiņām bijusi liela slodze, galvenais ir atslābināt redzes sistēmu.
    • Skolas vecuma bērniem var iemācīt vienkāršu redzes vingrinājumu – ar acīm gaisā zīmēt dažādas figūras: apļus, četrstūrus vai bantītes. Acis atpūtīsies, arī skatoties tālumā.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē