Esam tilts starp ārstu un pacientu
INESE MAURIŅA, biedrības ParSirdi.lv vadītāja:
Pēc izglītības esmu maģistre starptautiskajās ekonomiskajās attiecībās, bet mana interese par kardioloģiju saistīta ar sirds un asinsvadu slimību buķeti ģimenē – maniem vecākiem ir viss slimību komplekts, par kurām rakstīts mājaslapā www.parsirdi.lv, un man pašai ir hipertensija. Meklējot atbildes uz jautājumiem par to, kāpēc rodas sirds slimības un kā sevi no tām pasargāt, pirms gandrīz desmit gadiem dzima ideja par biedrību ParSirdi.lv, kas no nelielas pacientu grupiņas nu jau izaugusi par izglītojošu sirds veselības platformu ar vairākām mājaslapām – www.parsirdi.lv, www.parholesterinu.lv, www.asins-spiediens.lv, kā arī aktīvu komunikāciju sociālajos tīklos, īpaši Facebook @ParSirdi.lv, kur mums ir 5000 sekotāju.
Nereti cilvēkiem pietrūkst informācijas par slimību, nav drosmes un iespējas pārbaudīt veselību, nav arī ticības ārstēšanas rezultātam. Tāpēc ParSirdi.lv ir tilts starp ārstu un cilvēku, iedrošinot un skaidrojot, motivējot, cīnoties par veselības aprūpes uzlabošanu un pieejamību. Tagad, pēc desmit biedrībā nostrādātiem gadiem, varu sacīt, ka ir dažādu tipu sirds slimnieki. Ir cilvēki, kuriem neinteresē socializēties, viņi nenāk uz mūsu organizētajiem pasākumiem. Ir cilvēki, kuri, saskaroties ar veselības problēmām un ārstēšanās pieejamību, jūtas apjukuši, viņi nezina, kur jāiet, ja, piemēram, ir ģimenes hiperholesterinēmija, un tad šie cilvēki vēršas pie mums ar jautājumiem. Viņi gan zvana, gan raksta, un mēs stāstām, pie kā vērsties, kur pieejami speciālisti… Savukārt trešā grupa ir sirds slimnieki, kuriem ļoti patīk socializēties, un viņi jau gaida, kad viņus aicināsim uz dažādiem izglītojošiem pasākumiem par un ap sirds veselību. Mums ir vairākas pacientu grupas, kurās var brīvi pieteikties, cilvēki atstāj savu kontaktinformāciju, un tad mēs viņiem zvanām, lai nāk uz kardiologu lekcijām gan par hipertensiju, gan par sirds mazspēju, gan par ģimenes hiperholesterinēmiju, insulta vai infarkta profilaksi. Vēl mēs braucam uz novadiem, kur mūs aicina. Notiek dažādi sadarbības projekti, cilvēkiem piedāvājam veikt bezmaksas mērījumus – noteikt kopējā holesterīna un cukura līmeni asinīs, saņemt konsultācijas un informatīvos materiālus par sirds veselību.
Tehnoloģiju progress arvien straujāk ielaužas arī pacientu dzīvē. Vēl nesen cilvēki savus asinsspiediena un pulsa rādījumus pierakstīja uz lapiņām un pat tapešu ruļļiem! Šodien izmanto mobilās lietotnes, kas ļauj ne tikai fiksēt mērījumus, bet arī pašas kļuvušas par virtuālajiem ārstiem – brīdina par aritmiju vai pārāk ātru sirdsdarbību, vai – tieši otrādi – paslavē par veselīgi pavadītu dienu. Informācijas un datu gūzma par veselību kļūst arvien lielāka, tāpēc svarīgi to gudri izmantot, droši uzglabāt un pasargāt no ļaunprātīgas izmantošanas. Tas ir vēl viens virziens, kurā strādājam arvien vairāk – gan skaidrojot tehnoloģiju priekšrocības, gan iedrošinot lietot, piemēram, veselības lietotnes asinsspiediena kontrolei.
Mūsu darbības lauciņš ir ietekmēt lēmumu pieņemšanu valsts līmeni. Pārstāvot pacientu intereses, aktīvi iestājamies par sirds un asinsvadu medikamentu iekļaušanu valsts kompensēto zāļu sarakstā. Pērn pēc daudzām sapulcēm un skaidrošanas tajā iekļāva antikoagulantus. Kompensācija ir 75 procenti no references cenas, bet lielākā bēda, ka valsts tos atvēlējusi vienīgi šaurai pacienu grupai – visslimākajiem, nevis visiem, kam šīs zāles nepieciešamas un kuru sirds veselība šodien ir apdraudēta.
Tā kā darāmā vēl daudz!
Inese tevi uzaicina UZ PASĀKUMU - KAS JĀZINA PAR DIABĒTU UN SIRDS SLIMĪBĀM?
KAD? 6. novembrī pulksten 17.00–19.00.
KUR? Rīgas 1. slimnīcas 2. korpusā, konferenču zālē.
ŅEM VĒRĀ! Lai piedalītos pasākumā, lūdzu, piesakies līdz 4. novembrim: [email protected] vai pa tālruni 20383221.
KAS? Uz pasākumu tiek aicināti sirds asinsvadu slimību pacienti, kuriem ir diabēts, un diabēta pacienti, kuriem ir sirds asinsvadu slimības.
KAS TUR NOTIKS? Lekcijas, sarunas, jautājumi, atbildes, konsultācijas. Par fiziskajām aktivitātēm stāstīs Diabēta aprūpes māsu apvienības vadītāja Līga Ārente. Par uztura lietām – uztura eksperte Liene Sondore. Par sirdi lekciju lasīs kardiologs un IEVAS Veselības konsultants profesors Kārlis Trušinskis.
Pacientu biedrĪBAS LATVIJĀ*. Varbūt kāda ir tavējā!
● Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība Dzīvības koks
● Latvijas sieviešu volontieru biedrība VITA
● Ginekoonkoloģisko pacientu un tuvinieku atbalsta biedrība Gino
● Prostatas vēža pacientu biedrība
● Zarnu vēža pacientu un viņu atbalsta personu
biedrība EuropaColon Latvija
● Melanomas pacientu atbalsta biedrība Soli priekšā melanomai
● Rozā vilciena labdarības fonds
● Onkoloģisko pacientu atbalsta nodibinājuma OFonds
● Onkoloģisko pacientu organizāciju alianse
● Latvijas Endometriozes biedrība
● C hepatīta pacientu apvienība
● AGIHAS – Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem
● Apvienība HIV.LV
● Biedrība Dia+Logs
● NGO BaCo – Baltijas jūras valstu Koalīcija HIV pacientiem
● Pacientu biedrība ParSirdi.lv
● Latvijas Astmas un alerģijas biedrība
● Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība
● Latvijas Diabēta federācija
● Latvijas Diabēta asociācija
● Latvijas Nieru slimnieku asociācija
● Latvijas Krona un kolīta slimnieku biedrība
● Latvijas Celiakijas pacientu biedrība
● Latvijas Multiplās sklerozes asociācija
● Latvijas Spinālās muskuļu atrofijas biedrība
● Latvijas Reto slimību alianse
● Reto slimību biedrība Caladrius
● Latvijas Hemofilijas biedrība
● Biedrība ģenētiski pārmantoto slimību pacientiem un līdzcilvēkiem Saknes
● Pulmonālās hipertensijas biedrība
● Latvijas Cistiskās fibrozes biedrība
● Dauna sindroma biedrība
● Latvijas Autisma apvienība
● Latvijas Osteogenesis Imperfecta biedrība
*Sarakstā nav pilnīgi visas pacientu biedrības.
Projektu ESI LĪDZĀS! finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ESI LĪDZĀS! saturu atbild Žurnāls Santa.