Pelēkais kardināls
Jā, tavas aknas ir apbrīnojami pacietīgas – tās ilgi cieš klusējot, nekādi neliekot par sevi manīt. Kāpēc tā? Redzi, aknās nav nervu audu un sāpju receptoru. Tiesa, tu varbūt esi jutis smeldzi labajā paribē, domādams, ka tur īd aknas, it sevišķi pēc brangas vai treknas maltītes.
Taču tad visdrīzāk pie vainas būs gāzes, kas sakrājušās resnajā zarnā, kura šajā apvidū met asu līkumu, vai žultsakmeņi.
Vēl mūsu ķermeņa lielākā orgāna – aknu – šūnām jeb hepatocītiem piemīt spēja atjaunoties gluži kā ķirzakas astei, kas ataug pēc noraušanas. Tāpēc aknas spēj ilgstoši kompensēt bojājumu radītās sekas un pildīt savas funkcijas pat tad, ja daļa hepatocītu slimības dēļ ir sarētojušies blīvos saistaudos. Ja bojājumu cēlonis tiek laikus novērsts, aknu šūnas, kas nav pārvērtušas par rētaudiem, spēj atjaunoties.
Taču, bojājumiem progresējot, vadzis lūst, un attīstās aknu ciroze,
kad aknas vairs nespēj pilnvērtīgi tikt galā ar saviem ikdienas darbiņiem. Tāpēc galvenais – nenokavēt!
Aknu klusēšana gan nav vienīgais iemesls, lai par tām atcerētos regulāri, reizi gadā veicot asins analīzes arī tad, ja nekādu sūdzību nav. Lieta tāda, ka aknas ir ne vien pacietīgas, bet arī ļoti čaklas, jo darbojas kā organisma centrālā ķīmiskā laboratorija, ik dienu nodrošinot vairāk nekā 500 dažādu fizioloģisku procesu. Tās sintezē dažādas vielas, piemēram, sirds un asinsvadu veselībai nozīmīgo holesterīnu un taukskābes, asins sastāvam nepieciešamās olbaltumvielas, to skaitā recēšanas faktorus un plazmu veidojošo albumīnu, kā arī gremošanai vajadzīgo žulti.
Aknas ir organisma vielmaiņas un detoksikācijas centrs un kalpo arī kā baterijas,
jo glabā enerģijas rezerves nebaltām dienām, pārvēršot glikogēnā glikozi un uzkrājot vitamīnus un minerālvielas. Tāpat tās ir iesaistītas cukura līmeņa un asinsspiediena regulācijā, gādā par hormonālo līdzsvaru un atbalsta imūnsistēmas darbību. Jā, aknas ir īsts organisma pelēkais kardināls, kas klusi un nemanāmi diriģē parādi.