Lasītājas vēstule: Labdien! Omei bija ilgstoši iekaisis labās rokas pirksts, it kā aiz naga kaut kas auga. Rajona ķirurgs nagu noņēma, tagad ir brūce. Cik ātri ataugs nags? Internetā lasīju, ka 4–6 mēnešu laikā, ātrums esot 3 milimetri mēnesī.
Kas jādara, lai nags ataugtu ātrāk? Vai tas zinās, kā ataugt normāli? Un vispār – vai vajadzēja tik radikāli – noņemt nagu? Gribu arī zināt, kā praktiski kopt brūci, jo tagad ir visādi jauni materiāli, pārsienamie. Ko nedrīkst darīt? Ome jau bija uz marles uzvilkusi gumijas pirkstu un mazgājusi grīdu.
Madara
Kāpēc jānoņem nags?
Stāsta ķirurgs Jānis Dūmiņš
Kāpēc vispār pirksti mēdz iekaist? Tas notiek, ja savaino ienadžus, neprasmīgi veicot manikīru vai kā citādi, un tajos iekļūst infekcija. Lai tā nenotiktu, ienadži ļoti uzmanīgi jāizgriež, ieplēšot tos var traumēt. Ja gadās, ka tie tomēr ieplīst, jāuzsmērē antiseptisks līdzeklis, piemēram, Fucidin krēms.
Vai vajadzēja noņemt nagu, to man, neredzot, kā pirksts un nags izskatījās, grūti pateikt.
Kā labāk rīkoties, jāizvērtē katrā konkrētajā situācijā. Pirksta iekaisumu sauc par panarīciju, bet naga valnīša iekaisumu par paronīhiju, un tad, ja zem tā ir strutas, nags dažreiz patiešām jāņem nost, lai tīrās un ātrāk sadzīst. Toties reizēm pietiek izlaist strutas un viss pāriet. Ja strutas var dabūt ārā tāpat, tad nagu nevajag noņemt.
Zem naga var attīstīties arī dažādi veidojumi,
piemēram, fibromas (labdabīgs audzējs, kas sastāv no saistaudiem), hondromas (audzējs, kas sastāv no skrimšļaudiem), bet visbiežāk hroniska iekaisuma rezultātā mēdz būt hipergranulācijas – audu izaugumi pie naga valnīša, kurus tautā sauc par lieko gaļu. Šie audi ļoti strauji attīstās un traucē dzīšanu, tāpēc ir ķirurģiski jānoņem.
Noņemta tiek tikai naga plātnīte, sakne paliek. Ja ir liels iekaisums, par ko liecina tas, ka pirksts ir piepampis, sarkans un karsts, reizēm jālieto antibiotikas, ko izraksta ārsts.
Parasti naga noņemšana neatstāj paliekošas sekas.
Ja naga sakne nav bojāta ar granulācijām, nav sēnīšu vai citas infekcijas un pirksts neatrodas mitrā vidē, kas var veicināt hipergranulācijas veidošanos, tas parasti ataug normāli. Taču vislabāk pēc naga noņemšanas būtu aiziet pie podologa – nagu speciālista –, kurš ar speciāliem līdzekļiem apstrādās naga gultni, lai to pasargātu.
Lai nepieļautu sēnīšu vai citu infekciju rašanos,
kad naga gultnīte ir apdzijusi un brūce sausa, to 2–3 reizes nedēļā var apstrādāt ar joda šķīdumu, kas to dezinficēs. Pamīšus ieteicams pasmērēt antibakteriālu krēmu, piemēram, Fucidin (aktīvā viela Acidum fusidicum), kas ir recepšu medikaments, un pretsēnīšu krēmu, piemēram, Clotrimazol (aktīvā viela – klotrimazols), kas nopērkams aptiekā bez receptes.
Brūcei jābūt pārsietai ar elpojošu pārsēju.
Ja uz īsu brīdi uzvilks gumijas pirkstu, nekas slikts nenotiks, bet vispār naga gultne nedrīkst būt mitra. Kad naga gultnīte pāris nedēļas pēc naga noņemšanas ir jau kļuvusi sausa, mitrums vairs nav tik bīstams, bet līdz tam pirkstu vajadzētu ļoti uzmanīt.
Kā kopt noņemta naga brūci?
Stāsta virsmāsa Evita Dundure-Karona
Svarīgi, kāpēc nags ir noņemts. Visvienkāršākā kopšana ir tad, ja tas noticis pēc traumas. Māsiņa brūci apsaitēs un aicinās uz turpmākajām pārsiešanām. Ja nepieciešams, brūci izskalojam ar Prontosan šķīdumu un uz 2– 3 dienām uzliekam baktericīdu sietiņu ar parafīnu, kas to pasargās un ļaus ātrāk sadzīt.
Pirmajā nedēļā, ja brūce sulojas, katru dienu pirkstu pārtin, lai pārsējs būtu sauss.
Ko darīt, ja pārsējs pielipis? Vislabāk izmantot aptiekā nopērkamu spirtu nesaturošu (!) līdzekli, piemēram, hlorheksidīnu vai Prontosan. Ja to nav, derēs arī kumelīšu tēja vai tekošs krāna ūdens, taču tas nav labākais variants. Ja ir iekaisums, sākumā pirkstu ar pārsēju var paturēt sāls ūdenī, tas gan drusku pakodīs.
Protams, dzīve tāpēc, ka nags noņemts, neapstājas un jādara visādi mājas darbi… Tāpēc, piemēram, mazgājot grīdu vai traukus, uz brīdi var uzvilkt gumijas pirkstu.
Tikai pēc tam pārsējs jāņem nost un brūce jāpārsaitē.
Ja mājās nav Prontosan vai cita brūču skalošanas šķīduma, var izmantot arī tekošu ūdeni, nosusināt un atkal uzlikt sausu pārsēju. Pirksts šādi jāpārsien aptuveni divas nedēļas, un pēc tam ļauj tam elpot – apsaitē, tikai darot mājas darbus.
Ja brūce ir sausa un no tās nekas vairs neizdalās, tātad tā sāk dzīt. Tad var pasmērēt Bepanthen ziedi, kas mitrina ādu, mazliet atsāpina un darbojas arī baktericīdi, vai Levomecol ziedi. Bet, ja ārsts ir ieteicis, tad 10–14 dienas jāsmērē Fucidin ziede, nevis šīs.
Svarīgs brīdis ir, kad nadziņš sāk ataugt, tad vajadzētu doties pie podologa, kas palīdzēs nagam ieņemt pareizu formu.
Tā nedari!
- Ja, noņemot pārsēju, tas ir piekaltis, tad neplēs to, bet pamērcē.
- Nesutini brūci ar plāksteriem un gumijas cimdiem.
- Nelieto Višņevska ziedi, ko parasti iecienījuši vecākās paaudzes cilvēki! Tā šim gadījumam nav piemērota.
Kas palīdzēs augt ātrāk?
Stāsta farmaceite Laila Zālīte
Naga ataugšanas periodā īpaši svarīga ir brūces kopšana, bet par ļaunu nenāks arī kolagēnu saturoši preparāti, ko lieto iekšķīgi un kas veicinās naga struktūras veidošanos un augšanu, kā arī kalcija preparāti. Brūces dzīšanu paātrina cinks un C vitamīns, jo stiprina organisma aizsargspējas un veicina šūnu epitelizāciju.