• Ko darīt, lai izvairītos no sirds mazspējas? Un kā notiek ārstēšana?

    Slimības
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Lai laikus diagnosticētu sirds mazspēju un sekmīgi uzraudzītu pacientus, kuriem tā jau atklāta, valsts apmaksā mūsdienīgu un efektīvu diagnostikas metodi – nātrijurētisko peptīdu noteikšanu asinīs. Uz jautājumiem atbild kardioloģe, ehokardiogrāfijas speciāliste Ginta Kamzola.
    • Ko mēs paši varam darīt, lai no sirds mazspējas izvairītos?

    Sirds mazspēja nozīmē, ka tās strukturālas izmaiņas izraisa sirds muskuļa nespēju sūknēt asinis atbilstoši organisma vajadzībām. Sirds mazspēja pārsvarā attīstās citu slimību dēļ – gan sirds, gan citu, galvenokārt vielmaiņas slimību dēļ.

    Taču arī sirds mazspēja var izraisīt citas kaites, piemēram, hronisku nieru slimību.

    Tā kā sirds mazspējas izplatība pieaug līdz ar vecumu, pacientiem nereti ir arī citas kaites – blakusslimības, kas ietekmē gan sirds mazspējas gaitu, gan ārstēšanu. Biežākās blakusslimības ir dažādas aritmijas jeb sirds ritma traucējumi, hipertensija, hroniska nieru slimība, 2. tipa cukura diabēts, aptaukošanās, hroniska obstruktīva plaušu slimība, dzelzs deficīts, kā arī mentālās veselības problēmas.

    Koronārā sirds slimība, kad aterosklerotiskas pangas sašaurina sirds vainagartērijas un apgrūtina sirds muskuļa apasiņošanu, it īpaši pārciests infarkts un nepietiekami kontrolēts paaugstināts asinsspiediens ir galvenie sirds mazspējas iemesli.

    Taču tā var attīstīties arī jebkuras laikus nediagnosticētas un neārstētas sirds slimības rezultātā.

    Aritmijas, vārstuļu patoloģijas, kardiomiopātijas jeb sirds muskuļa slimības, kardiotoksisku medikamentu lietošana… Tātad, lai laikus pamanītu un uzsāktu ārstēt sirds mazspēju, svarīgi regulāri pārbaudīt sirds veselību. Jāpievērš uzmanība pulsam – tam miera stāvoklī jābūt aptuveni 60–70 sitieni minūtē.

    Tāpat svarīgi ir sekot līdzi asinsspiedienam, paturot prātā, ka optimāls asinsspiediens jebkurā vecumā (!) ir zem 130/85 mm Hg.

    Ja kāds no šiem rādītājiem ir paaugstināts vai parādās kādas citas pazīmes, kas varētu liecināt par sirds mazspēju vai kādu citu sirds slimību, ir ļoti svarīgi laikus vērsties pie sava ģimenes ārsta, lai veiktu izmeklējumus un iespējami ātri uzsāktu ārstēšanu.

    • Cik raiti pēc tam notiek ārstēšana?

    Sirds mazspējas pacientiem, kuriem kreisā kambara izsviedes frakcija ir zemāka par 40 procentiem, daļu zāļu var sākt izrakstīt jau ģimenes ārsts. Atsevišķi medikamenti, piemēram, sakubitrils/valsartāns un nātrija-glikozes ko-transportiera 2 jeb SGLT2 inhibitori, lai tos varētu saņemt kompensējamo zāļu saraksta ietvaros, joprojām ir kardiologa kompetencē.

    Visos gadījumos ir svarīgi precizēt arī sirds mazspējas cēloni un ārstēt pamatslimību.

    Līdz ar to gaidīšanas rindas uz izmeklējumiem var arī nedaudz aizkavēt optimālas ārstēšanas uzsākšanu, ja sirds mazspējas iemesls uzreiz nav skaidrs. 

    Bet tik un tā labā ziņa ir šāda: šobrīd pieejami ļoti efektīvi medikamenti, kurus lietojot iespējams samazināt gan sirds mazspējas, gan 2. tipa cukura diabēta un nieru slimības riskus, kā arī iespējamās komplikācijas.

    Tāpēc es sirsnīgi iesaku: lūdzu neatlieciet un negaidiet situācijas pasliktināšanos, dodieties pie sava ģimenes ārsta!

    Lai laikus atklātu sirds mazspējas un blakusslimību riskus, ir svarīgi veikt asins analīzes, 12 novadījumu elektrokardiogrāfiju, noteikt nātrijurētisko peptīdu (BNP vai NT-proBNP) līmeni asinīs un nepieciešamības gadījumā veikt arī ehokardiogrāfiju.

    Lai atklātu diagnozi un piemērotu ārstēšanas plānu, nātrijurētisko peptīdu analīzes rezultāti jāinterpretē kopā ar citu diagnostisko testu rezultātiem un pacienta klīnisko stāvokli. Un, protams, protams, pamats stiprai sirds veselībai ir veselīgs dzīvesveids jebkurā vecumā!

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē