• Klepus? Šie ārstniecības augi nāks palīgā

    Netradicionālā medicīna
    Santa.lv
    Santa.lv
    18. septembris, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Augu pasaule ir neizsakāmi bagāta ar vērtīgām sugām, ko cilvēks ir iemācījies lietderīgi izmantot. No augiem ražoto preparātu pielietojums ir visai plašs, tajā skaitā arī cīņā pret saaukstēšanos, klepus ārstēšanā un imunitātes stiprināšanā.

    Ārstnieciskie augi var būt ļoti noderīgs palīgs gan dažādu saslimšanu profilaksē, gan ārstēšanā. Saaukstēšanās un vīrusu sezonā īpaši aktuāli ir augi imunitātes stiprināšanai, kā arī plaušu veselības profilaksei un klepus ārstēšanai. Taču, arī lietojot ārstniecības augus, ir jāatceras par to pareizu lietošanu un piesardzību.

    Kādus augu preparātus izvēlēties klepus ārstēšanai un imunitātes stiprināšanai un kā tos pareizi lietot, konsultē farmaceite Ļubova Blaževiča.

    Plašais augu klāsts plaušu veselībai

    Elpceļu veselībai un klepus ārstēšanai izmanto plašu ārstniecības augu klāstu:

    Efeju, priedi, salviju, Islandes ķērpi, lakricu, māllēpi, kumelīti, alteju, liepu, pelašķi, raudeni, ceļteku, sarkano āboliņu, deviņvīru spēku, ālanti, plūškoku, termopsi, dižegli, kadiķi, kā arī eikaliptu, timiānu, mārsilu un vijolīti.

    No šiem ārstniecības augiem tiek gatavoti rūpnieciski ražotie vienu vai vairākus komponentus saturošie preparāti, piemēram, sīrupi – biežāk sastopamie ir ar efeju, Islandes ķērpi, ceļteku, mārsilu, priežu pumpuriem, pieejams arī plašs salikto sīrupu klāsts. Tāpat pieejamas kapsulas, tabletes, pilieni, putojošās un sūkājamās tabletes, aerosoli vai tējas, kuras arī var saturēt viena auga drogu vai dažādu augu maisījumu.

    Klepus ārstēšanai un profilaksei mēdz veikt inhalācijas. Tām izmanto timiāna, dižegles, kadiķa, eikalipta, lavandas ēteriskās eļļas.

    Elpošanas sistēmas veselību labvēlīgi ietekmē elpošanas vingrinājumi un aromterapija.

    Sildošie līdzekļi pret klepu

    Daudzi no bērnības atceras sinepju plāksterus un sildošās ziedes. Arī šodien klepus ārstēšanai izmanto dažādus sildošos līdzekļus. Tie var būt tradicionālie piparu vai sinepju pulveri saturošie plāksteri, kā arī terpentīns (priedes koksnes produkts) eļļas vai ziedes veidā.

    Tāpat ir lietderīgi taisīt siltas kāju vanniņas ar sinepju pulveri. Taču jāņem vērā, ka grūtniecēm gan šī procedūra nav atļauta!

    Piesardzība lietojot

    Farmaceite atgādina, ka ne vien lietojot medikamentus, bet arī augu preparātus, ir jābūt piesardzīgiem un jāņem vērā to lietošanas ierobežojumi.

    • Grūtnieces nedrīkst lietot salviju, raudeni, timiānu, lavandu, lakricu, bet ingveru un aveņu lapas – tikai ārsta norādītās devās.
    • Savukārt vijolītes nevajadzētu lietot ilgstoši, kā arī glomerulonefrīta un hepatīta slimniekiem.
    • Melisu un piparmētru neiesaka cilvēkiem ar zemu asinsspiedienu, bet lakricu nedrīkst lietot hipertoniķi un sirds mazspējas slimnieki.
    • Mārsila lakstu preparātus nevajadzētu lietot ilgstoši, jo tas var izraisīt vairogdziedzera aktivitātes pazemināšanos.
    • Savukārt lielās ceļtekas preparātu lietošana nav ieteicama, ja ir paaugstināts skābes saturs kuņģa sulā, gastrīts vai kuņģa čūla.

    Augu tēju pagatavošana

    Lai ārstniecības augu tējas saglabātu savas ārstnieciskās spējas, tās ieteicams apliet ar 70–95 C grādus karstu ūdeni, apsegt un ļaut ievilkties 20–40 minūtes.

    Tās ieteicams lietot aptuveni pusstundu pēc ēšanas jebkurā dienas laikā. Vienīgi, ja uz tējas iepakojuma ir norādīts, ka tā ir nakts tēja, tad tā saturēs augus ar nomierinošu iedarbību, piemēram, kumelīti, melisu, mētras. Tāpēc tās ir ieteicams dzert vakarā.

    Bišu produktu ārstnieciskās spējas

    Medus ir ļoti vērtīgs dabas produkts, kas satur antioksidantus, aminoskābes, enzīmus, mikroelementus un vitamīnus, un tas ir labs cukura aizvietotājs, saka farmaceite. Tomēr ir arī citi bišu produkti, kas ir ne mazāk veselīgi kā medus, toties ar zemāku kaloriju saturu.

    Piemēram, 1 tējkarotē medus (21 grams) satur 64 kcal, bet 1 tējkarotē ziedputekšņu ir tikai 16 kcal.

    Aptieku sortimentā ir arī uztura bagātinātāji, kas satur bišu māšu peru pieniņu un propolisu, kuri ir domāti imunitātes stiprināšanai. Ir arī sūkājamas tabletes ar medu vai propolisu.

    Ārstniecības augi stiprai imunitātei

    Ar imūnsistēmas uzlabojošu darbību ir pazīstams greipfrūts, ehinācija, melnais plūškoks, kā arī ar vitamīniem bagātie augi – avene, mežrozīte, pīlādzis, upene, smiltsērkšķis. Tie ir sastopami dažādos līdzekļos un formās plašā izvēlē. Aptiekas sortimentā ir preparāti sīrupu (plūškoks, mežrozīte, pīlādzis), kapsulu (dažādas šo augu kombinācijas), pilienu (greipfrūts, ehinācija) veidā vai arī tējas (ehinācija, avene, mežrozīte vai saliktos sastāvos kopā ar citiem augiem vai vielām).

    Jāatceras, ka ehinācijas preparātus var lietot no 12 gadu vecuma un tie ir ieteicami tikai slimošanas laikā, turklāt tos nevajadzētu lietot ilgāk par 14 dienām.

    Ikdienas paradumi imunitātei

    Imunitātes stiprināšanai ļoti daudz ko varam darīt, rūpējoties par veselīgiem ikdienas ieradumiem. Ir svarīgi ievērot veselīgus ēšanas paradumus, izvēloties diētu, kas ir bagāta ar augļiem, dārzeņiem, ar pietiekamu olbaltumvielu daudzumu, ierobežojot ogļhidrātu un tauku daudzumu.

    Gadījumā, ja nesanāk pareizi sabalansēt diētu, talkā var nākt uztura bagātinātāji, kas satur C, A, E, B grupas vitamīnus, selēnu, cinku, koenzīmu Q10, kā arī mūsu platuma grādos ir svarīgi uzņemt zivju eļļu un D vitamīnu.

    Lielais imunitātes vājinātājs mūsdienu dzīvesveidā ir stress, tāpēc ir ļoti būtiski censties to pārvarēt un pēc iespējas minimizēt.

    Imunitāti labvēlīgi ietekmē kvalitatīvs miegs vismaz 7–8 stundas garumā, kā arī aktivitātes svaigā gaisā – pastaigas, skriešana, riteņbraukšana, jebkuras jums piemērotās sporta aktivitātes. Imunitāti stiprina arī rūdīšanās – tā gan noteikti ir jāsāk prātīgi, pakāpeniski pieradinot organismu pie aukstuma procedūrām, kā arī pirms tam vēlams konsultēties ar speciālistu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē