- Kur tā pienskābe rodas?
Kamēr tu skrien lēni un elpo vienmērīgi, muskuļiem pietiek skābekļa un, lai iegūtu enerģiju, asinīs esošā glikoze oksidējas. Kustoties ašāk, slodze pieaug, tavos audos rodas neliels skābekļa trūkums, tāpēc glikoze nespēj noārdīties līdz galam un muskuļos izdalās vielmaiņas blakusprodukts – pienskābe. Ja šajā brīdī tu slodzi samazinātu, pienskābe aknās resintezētos par glikozi vai noārdītos līdz galam un tev rastos enerģija skriet tālāk.Ja tu ātri skrien un vienā brīdī strauji apstājies un treniņu beidz, pienskābei nav, kur dēties, un tā paliek muskuļu audos. Jau pēc nosaukuma tu noproti – pienskābe ir skāba, tā muskuļos pazemina pH līmeni, un tev sāp. Dienu, divas… Tas atkarīgs no tā, cik daudz pienskābes esi saražojis un ko ar jauniegūto mantu iesāc – sāpot auklējies vai tomēr centies to izlietot. -
Ko darīt, lai pienskābe neizdalītos?
Pirmkārt – pirms sportiskām aktivitātēm iesildies. Ja negribas veikt vingrojumus, skrējienu sāc lēnām – it kā no ātras soļošanas. Ja skrienot klausies mūziku, pirmos gabalus izvēlies mierīgākus.
Otrkārt – skrējienu beidz pakāpeniski. Ja stundiņu esi skrējis pilnos auļos, pēdējās piecpadsmit divdesmit minūtes soļus liec gausāk. Ja tev ir pulsometrs, skaties, lai sirds nesitas straujāk par 110–120 reizēm minūtē. Tā tu rūpējies, lai tiktu iztērētas saražotās pienskābes rezerves, bet jauna tik aktīvi neizdalītos.
Treškārt – beigās izstaipies. Un nevis formāli: čiks, un viss! Bet no sirds – vismaz 15 minūtes. Šī ir tava iespēja pienskābi izlietot.
Ceturtkārt – sasildies. Atskrienot mājās, vismaz ielien siltā dušā. Tas veicinās asinsriti un izdzenās pienskābi. - Kā «izdzīt» pienskābi? Ja nākamajā rītā muskuļi tomēr smeldz, skaidrs, ka mazliet sanācis pārforsēt. Ja tiešām ļoti sāp, ieej siltā vannā vai vismaz dušā. Ideāli, ja vari tik uz pirti un palūgt, lai tevi noper.Ja nesāp nemaz tik traki un vari saņemties, patrenējies vēl mazliet. Vispirms veic tos pašus stiepšanās vingrojumus, ar ko beidzi skrējienu. Jā, sākumā diez cik jaukas sajūtas nav, bet kustoties sāpes mazināsies. Kā ir? Varbūt pat vari iziet laukā un mierīgi apskriet mazu loku vai lēnā garā pabraukāt ar riteni? Muskuļi pienskābi iztērēs, un tu jutīsies krietni labāk. Tikai nepārcenties un, sajūtoties labāk, nesāc slodzi pār mēru palielināt.
- Jāņem gan vērā, ka muskuļu sāpes pēc slodzes var izraisīt arī kas cits, ne tikai pienskābe. Piemēram, ir tādas sāpes, kas mēdz parādīties divas trīs dienas pēc slodzes – dakteri tās sauc par vēlīna sākuma muskuļu sāpēm. Bet iemeslu tām īsti neviens nezina. Visticamākais minējums, ka sāpes saistītas ar muskuļu atjaunošanās procesiem un aktīvo vielmaiņu, kas norit pēc fiziskām aktivitātēm. Tāpēc priecājies – esi labi pastrādājis, un tavi muskuļi turpina darboties, augt un attīstīties.
Zelta standarts pēc rīta krosiņa
- Abas pēdas stingri turot pie zemes, ietupsties, cik vien dziļi vari. Jūti, ka apakšstilbi stiepjas? Tā paliec 40–60 sekundes. Piecelies, izpurini kājās un vingrojumu atkārto vēl vismaz divas reizes.
- Nostājies tā, it kā spertu lielu soli. Priekšā esošo kāju ieliec celī. Aizmugurējā taisna, to vispirms tā nostiep un sasprindzini, spiežot uz leju, lai mazliet pat sāp, tad, paliekot tādā pašā pozā, muskuļus atslābini un, cenšoties iesēties zemāk, divdesmit sekundes pastiep.
Vingrojumu atkārto divas reizes ar katru kāju.
Šie abi vingrojumi pamatīgi izstieps apakšstilbu muskulatūru. - Nostājies uz vienas kājas, otru mugurpusē satver aiz potītes. Pēdu lēni, neraujot pievelc sēžamvietai. Abus ceļus centies noturēt kopā, skaties, lai stāja ir taisna. Tagad tev vajadzētu just, ka ļoti stiepjas paceltās kājas augšstilbs.
Vingrojumu veic ar katru kāju divas reizes pa pusminūtei.