Kaulu masas visai strauja samazināšanās sievietēm no apmēram 50 gadu vecuma ir neizbēgamība. Tā vienkārši notiek. Auguma garums sāk samazināties. Parādās muguras sāpes, kritieni arvien vairāk draud ar kaulu lūzumiem – vai šo procesu var kā aizkavēt, palēnināt? Endokrinologi uzsver – profilaksei tiešām ir nozīme, ir lietas, ko varam darīt, lai attālinātu osteoporozi.
Kas ir osteoporoze?
Tā ir skeleta slimība, kam raksturīga kaulu masas samazināšanās un kaulaudu mikrostruktūras pārmaiņas, kas mazina kaulu izturību un palielina lūzumu risku. Kauli kļūst poraini, dobumaini, trausli. Jau nopietnā stadijā samazinās auguma garums, sāp mugura, izmainās stāja, veidojas kupris, kustības kļūst ierobežotas, kauli viegli lūst.
Kas jāņem vērā, ja tev ir pāri 50…
Pārtika
- Jāuzņem pietiekams kalcija daudzums ar piena produktiem. Mēs Latvijā esam labā situācijā, jo te ir pieejami kvalitatīvi piena produkti. Vislabākais kalcija avots no tiem ir siers.
Nav tik liela nozīme, vai tas ir mīkstais, cietais, trekns vai ne tik trekns, ar piedevām vai bez tām.
Sieru var atrast piemērotu tieši savai gaumei. Ieteicami arī citi piena produkti: biezpiens, rūgušpiens, paniņas, kefīrs. Kopumā sievietei jāuzņem 1200 mg kalcija dienā, 100 gramos laba siera var būt 800–1000 mg kalcija. Kalcija preparāti būtu lietojami tikai tad, ja vajadzīgo daudzumu neizdodas uzņemt ar pārtiku, jo organismā darbojas dažādas bufersistēmas, kas tam neļauj gana labi uzsūkties.
Tomēr veģetāriešiem un vegāniem periodiski vēlams papildus lietot aptiekās nopērkamo kalciju,
jo viņu kaulu minerālais blīvums ir samazināts vidēji par 4 procentiem, bet kaulu lūzumu risks palielināts par 10 procentiem.
- Vajadzīgs pietiekami daudz D vitamīna. Līdz 4000 SV dienā atkarībā no izejas pozīcijas. Vasarā sauļošanās – vismaz 15 minūtes dienā. Sevišķi jāuzmanās cilvēkiem, kas strādā telpās bez logiem, pagrabos, noliktavās vai valkā obligātu darba apģērbu, kura dēļ āda ilgstoši neredz sauli.
- Nepieciešams uzņemt pietiekami daudz olbaltumvielu. Tie būtu 0,8–1,2 grami uz kilogramu svara diennaktī. Te vislabāk noderēs siers, gaļa, zivis. Izteikti slaidās sievietes ar pazeminātu ķermeņa masu osteoporozes riskam ir pakļautas vairāk.
Fiziskās aktivitātes
Tas ir ļoti, ļoti svarīgi, jo muskuļi, cīpslas un kauli ir viena funkcionāla vienība. Ja muskuļi ir gana nodarbināti, kauls tiek apasiņots un caur muskuļiem saņem visu vajadzīgo.
Sievietes organismam vislabvēlīgākās fiziskās aktivitātes ir nūjošana, distanču slēpošana, peldēšana, gargabalu staigāšana.
Noteikti nāks par labu spēka vingrinājumi sporta klubā, stiepšanās nodarbības. Ja osteoporoze jau ir atklāta, tad gan jāizvairās no aktivitātēm, kur pastāv risks nokrist, sasisties.
Svarīgi: īpaši osteovingrojumi atrodami lapā osteoporozesasociacija.lv.
Atbilstoši iekārtota vide
Iekārto savu māju tā, lai tev būtu pēc iespējas mazāk iespēju kaut ko salauzt, pat neizejot no mājas. Visbiežāk lūzumi mājās tiek gūti vannasistabā un tualetē, virtuvē, paslīdot čībās uz kāpnēm vai nogāžoties turpat uz mājas slieksnīša. Pie vainas bieži ir arī nenostiprināti paklāji, negaidīti ceļā uzradušies mājdzīvnieki, slidenas kāpnes un slieksnis u. c.
Izvairies no…
- Smēķēšanas, jo cigarešu sastāvā esošie produkti slikti iedarbojas uz kalcija, D vitamīnu uzsūkšanos, kā arī uz dzimumhormonu darbību – tie izstrādājas mazāk, bet, jo mazāk šo hormonu, jo sliktāk kauliem.
- Pārmērīgas alkohola un kofeīnu saturošu produktu lietošanas, aizmirsti par kolu, nevajadzētu arī lietot vairāk par 4 kafijas krūzēm dienā (vai vismaz pievienot kafijai pienu).
- Mazkustīguma, imobilitātes. Diemžēl mazkustīgums ne vienmēr ir izvēle. Trauslo kaulu slimībai automātiski ir pakļauti visi cilvēki ratiņkrēslā, kā arī tie, kas maz kustas, jo pārcietuši insultu, infarktu, politraumas.