• Kas jāzina par ādas vēzi?

    Slimības
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    26. augusts, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pexels
    Ādas vēzis var būt bīstams un mazāk bīstams. Visbīstamākā ir melanoma, taču labā ziņa ir, ka sākotnējā diagnostika ir salīdzinoši vienkārša! Konsultē Alinta Hegmane, onkoloģe ķīmijterapeite Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā un asociētā profesore Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē.

    – Vai ādas vēža statistika Latvijā tiešām ir tik dramatiska, kā reizēm varētu noprast no informācijas medijos?

    – Mums Latvijā ticama ļaun­dabīgo audzēju statistika ir desmit gadu garumā, un mēs redzam, ka jaunatklāto mela­nomu skaits šajā laikā ir diezgan stabils. Ādas vēzim cipari drusku svārstās, bet nav arī tā, ka to skaits būtu dubulto­jies. Tā ka informācija, kas tiek pasniegta presē, īsti korekta nav.

    Novecojot populācijai, palielinās jebkura vēža risks, un tā varētu izskaidrot, kāpēc pieaug arī ādas vēža gadījumu skaits. Turklāt mūsdienās ādas vēzi labāk diagnosticē un tāpēc arī ir vairāk gadījumu. Nevar sacīt, ka mums dramatiski pieaug saslimstība ar ādas vēzi un melanomu. Cita lieta, ka tā IR problēma un to nedrīkst ignorēt, bet tracināt cilvēkus – ārprāts, kas notiek! – noteikti nē.

    Skaidri pierādīts, ka saules ultravioletais starojums palielina ādas vēža un melano­mas rašanās risku.

    – Kādi ir ādas ļaundabīgo audzēju veidi?

    – Ir ādas vēži – plakanšū­nu karcinomas un bazālo šūnu karcinomas – un ir melanomas. Statistika atšķiras. Ādas vēzi, kas ir biežākā ļaundabīgā onkoloģiskā slimība gan mūsu valstī, gan pasaulē, Latvijā katru gadu atklāj apmēram 1500 cilvēkiem, bet melanoma ir mazliet vairāk par 200 gadījumiem gadā.

    Tās ir slimības arī ar pilnīgi atšķirīgu prognozi. Ultravioletais starojums palielina abu ra­šanās risku, bet ādas vēzim prognoze ir ļoti laba. Lielākā daļa šo pacientu ir dzīvi gan pēc pieciem, gan pēc desmit gadiem. Šos audzējus parasti diagnosticē pirmajā vai otrajā stadijā, ādas vēži praktiski visi ir izārstējami – izoperē vai no­staro pašu veidojumu, un viss, cilvēks vismaz šajā ziņā ir ve­sels. Pat ja sākumā veidojums bijis diezgan liels.

    – Cik liels var būt ādas vēzis?

    – Tas atkarīgs no paša cilvē­ka. Jo dažiem piemīt tendence ignorēt problēmas, un var ga­dīties, ka pacients atnāk pie daktera jau ar milzīgu čūlojošu veidojumu, kas ir desmit un vairāk centimetru diametrā, ie­audzis muskuļos, un no ārpu­ses veido pat bedri.

    Tāds nav izaudzis nedēļas vai mēneša laikā, vajadzīgi gadi! Bet, ja at­nāk ar mazu ādas veidojumu, to var ļoti viegli un lēti izārstēt. Toties statistikā arī šāds audzējs tiek pieplusots ādas vēžu ailītei.

    Sākums 85 procentiem melanomu ir jauns veidojums!

    – Vai var nomirt no neārstēta plakanšūnu ādas vēža?

    – No paša ādas vēža ne, vienkārši tas ir ļoti nepatīkami, jo ir milzīga nedzīstoša brūce. Tā var radīt sāpes, kustību ie­robežojumus. Bet attālas metastāzes plakanšūnu vēzis visdrī­zāk neradīs. Tā notiek ļoti reti.

    – Vai melanoma ir dzīvībai bīstama?

    – Melanoma jau ir cits stāsts. Melanoma ir bīstamākais ļaun­dabīgais ādas audzējs, kas attīstās pakāpeniski no jau esošas dzimumzīmes vai veidojas no jauna uz iepriekš neizmai­nītas ādas no melanocītiem.

    Lielākoties melanomas rodas ādā, taču tās var būt arī dažā­du ķermeņa daļu gļotādā un acīs. Bet atkal – ja melanomu atklāj agrīni, arī tā ir izārstēja­ma! Vairums pacientu pēc ope­rācijas dzīvo. Lielākajai daļai melanomu ļaundabīgās šūnas sākumā lokalizējas tikai ādas pašā virsējā slānī – epidermā. Ja melanomu diagnosticē šajā stadijā, prognoze ir vislabākā.

    Ja melanoma tiek ignorēta, tad visdrīzāk cilvēks nomirs no metastātiskas melanomas.

    Pakāpeniska ģenētisko mutā­ciju uzkrāšanās izraisa veido­juma augšanu vertikālā virzie­nā — dermā un hipodermā. Audzēja šūnu invāzijai nonākot dziļāk un audzējam kļūstot biezākam – līdz četriem mili­metriem un vairāk –, ārsti runā jau par slimības pirmo vai otro stadiju.

    Jo dziļāk audzēja šūnas iespiežas ādas struktūrās, jo biezāks ir audzējs, jo sliktāka ir slimības prognoze. Reizēm melanoma jau sākotnēji ir bijusi dziļāks veidojums ādā, un tad arī ir lielākas iespējas, ka vei­dosies metastāzes reģionālajos limfmezglos un orgānos.

    – Ko darīt, ja ir kāds neparasts veidojums uz ādas?

    – Pievērst uzmanību sev! Pievērst uzmanību ādas vei­dojumiem, nedomāt, ka viss izzudīs pats no sevis. Ja ir vei­dojums uz ādas, ar vislielāko varbūtību tas būs labdabīgs, un to var ļoti viegli noskaidrot, dermatologam paskatoties uz veidojumu ar dermatoskopu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē