Ko īsti nozīmē – zarnu mikrobioms?
Zarnu mikrobioms jeb mikrobiota, jeb mikroflora – dažādi nosaukumi, kas nozīmē to pašu. Mikrobioms ir viss zarnu traktā dzīvojošo baktēriju, sēnīšu un vīrusu kopums. Mikroorganismi mīt arī kuņģī, tievajās zarnas un citur ķermenī, bet visbagātīgākais klāsts ir tieši resnajā zarnā.
Kādēļ tas ir tik būtiski?
Izrādās, vislielākais imunitātes orgāns ir zarnas. Bērniņam piedzimstot, augot un attīstoties, ar zarnu mikrobioma palīdzību tiek skolota un trenēta imūnsistēma.
Šo imūnsistēmas aizsargkompleksu veido zarnu sieniņas gļotu slānis un zarnu sieniņas šūnas, kuras savā starpā veido mūri, kas mūs aizsargā no dažādu slikto vielu un mikroorganismu iedarbības.
Zarnu gļotādas struktūrā, zem zarnu sieniņas šūnām, atrodas daudz imūnsistēmas elementu – limfmezgli, T un B limfocīti, plazmas šūnas, makrofāgi un segmentkodolainie limfocīti, un citas imūnsistēmas šūnas…
Savukārt zarnu baktēriju sastāvs, mikrobioms, ietekmē visus šos zarnu sieniņas imūnās aizsargsistēmas elementus un nosaka to, cik spēcīga mums ir šī aizsargbarjera – gan gļotu slāņa biezumu, gan zarnas sieniņas šūnu integritāti (proti, cik spēcīgi tās cita ar citu savienotas), gan limfmezglu un imūno šūnu kompetenci.
Tālāk imūnsistēmas šūnas un elementi, kas radušies zarnu sieniņā, izceļo pa pilnīgi visu organismu
un ietekmē gan sirds un asinsvadu veselību, gan iekšējo sekrēcijas dziedzeru veselību, ādas veselību, svaru un vēl daudz ko.
Tādēļ sanāk, ka zarnu mikrobioms ir ļoti būtiska sastāvdaļa, caur kuru gastroenterologs sadarbojas ar visu citu specialitāšu kolēģiem. Ja cilvēkam ir kāda cita orgāna patoloģija, jāskatās, vai problēma nav zarnu mikrobiomā.
Vai mikrobioms nosaka slimības, ar ko slimojam?
Tas ir tāds pats jautājums kā: kurš bija pirmais – vista vai ola? Mūsdienās zinātnieki joprojām strīdas, kas tad ir pirmais – slimība, kas ietekmē zarnu mikrobioma sastāvu, vai zarnu mikrobioms, kas ietekmē organismu, imunitāti un savukārt tāpēc attīstās slimība.
Visticamāk, viens ietekmē otru, un otrādi.
Piemēram, ja ārsts un pacients ir darījuši visu, lai veselības stāvoklis uzlabotos, bet tas nenotiek, tad, uzlabojot mikrobiotu, tas varētu uzlaboties. Šāda sakarība novērojama ar jebkuru slimību, kuras patoģenēzē mikrobiotai ir liela nozīme.
Gastroenterologi pavisam noteikti var ietekmēt zarnu baktēriju sastāvu, un, ja ir specializējies mikrobioma jautājumos, tad ir galvenais speciālists, kurš zina, kā to izdarīt, nekaitējot cilvēkam.