– Kas ir metastātiskā melanoma?
– Tā ir melanoma ar attālām metastāzēm. Var gadīties, ka ādas veidojums ir ļoti mazs vai pat nemanāms un jau ir attālas metastāzes plaušās, aknās vai kur citur. Tas ir viens variants. Otrs variants – melanoma sākotnēji ir ārstēta, cilvēks kādu laiku bijis vesels, bet tad slimība atgriežas. Tad mēs veicam speciālu šūnu analīzi, lai noteiktu BRAF gēna mutāciju. Apmēram pusei pacientu metastātiskas melanomas šūnās atrod BRAF mutāciju, otrai pusei neatrod.
– Vai BRAF gēna mutācijas trūkums ir laba zīme?
– Nē. Tas, vai ir šī mutācija vai nav, neietekmē to, cik ilgi cilvēks nodzīvos, – tas nosaka tikai terapijas izvēli. Proti, kuras zāles derēs. Ja ir BRAF pozitīva melanoma, strādā gan imūnterapija, gan mērķterapija – BRAF inhibitori, bet tiem, kam ir BRAF negatīva melanoma, strādā tikai imūnterapija, jo viņu šūnām nav attiecīgā receptora, pie kā mērķterapijas preparātam pieķerties.
Pirms gadiem pieciem sešiem metastātiskai melanomai praktiski nebija efektīvas terapijas. Gadu nodzīvoja apmēram piektā daļa pacientu, pārējie nomira ātrāk. Tā ir ļoti agresīva slimība. Pēc tam klīnikā ienāca BRAF inhibitori, ienāca MEK inhibitori kombinācijā ar kināzes inhibitoriem, tās ir tās kombinācijas, kuras šobrīd – kopš 15. jūnija – Latvijā valsts apmaksā. Nākamais solis bija specifiskā imūnterapija, kas strādā visiem pacientiem – gan tiem, kuriem ir BRAF mutācija, gan tiem, kuriem tās nav.
Ādas vēzi, kas ir biežākā ļaundabīgā onkoloģiskā slimība gan mūsu valstī, gan pasaulē, Latvijā katru gadu atklāj apmēram 1500 cilvēkiem, bet melanoma ir mazliet vairāk par 200 gadījumiem gadā.
– Vai melanomas ārstēšanai ir valsts apmaksātās zāles?
– Kā jau sacīju, vēl līdz 2018. gada 15. jūnijam metastātiskas melanomas pacientiem netika apmaksāta nekāda atbilstoša terapija, jo ārstēšanas izmaksas ir ārkārtīgi lielas, pārsniedz 100 tūkstošus eiro gadā vienam pacientam. Valsts individuālajā zāļu kompensācijā cilvēks varēja saņemt 14 tūkstošus eiro, kas tika sadalīti pa gadu. Līdz ar to katru mēnesi par zālēm viņam pašam bija jāpiemaksā 3–4 tūkstoši eiro. Tāpēc šie cilvēki vērsās pie ziedot.lv.
Par laimi, līdzcilvēki ir ļoti atsaucīgi, un bija pacienti, kas saņēma šo dārgo terapiju. Arī man ir paciente, kura gadu ārstējās ar šīm zālēm, pateicoties ziedot.lv palīdzībai, un šobrīd viņai ir iespēja turpināt ārstēšanos jau par valsts naudu. Jo pēc Nacionālā veselības dienesta lēmuma tagad kompensējamo zāļu sarakstā ir iekļauti divas jaunas medikamentu kombinācijas, kas paredzētas BRAF pozitīvas melanomas ārstēšanai.
Bet otrai melanomas pacientu grupai, kurai diagnosticēta BRAF negatīva melanoma, imūnterapijas zāles joprojām valsts neapmaksā, un šobrīd sanāk, ka viņiem, kam «nav paveicies ar diagnozi».
Viņiem joprojām nāksies maksāt par dārgajiem medikamentiem pašiem vai atkal jāvēršas pie ziedot.lv. Tas nav taisnīgi. Jo alternatīvas šiem pacientiem nav – parastā ķīmijterapija pie metastātiskas melanomas nedarbojas.
– Kas tiek darīts, lai uzlabotu melanomas ārsēšanas iespējas par valsts līdzekļiem?
Onkologi ceļ trauksmi. Pēc Nacionālā veselības dienesta sniegtās informācijas, zinu, ka pašlaik notiek sarunas ar zāļu ražotājiem, lai vienotos vismaz par kaut kādu cenas samazinājumu. Tas viss ir procesā, un mēs ceram, ka ārstēšana par valsts naudu būs pieejama arī šai otrai pacientu grupai.
Sākums 85 procentiem melanomu ir jauns veidojums!
– Ja ne, jākļūst par Igaunijas pilsoņiem, lai saņemtu labāku ārstēšanu?
– Labāku? Es neteiktu, ka labāku, viņi saņem to pašu ārstēšanu, bet – lētāk. Medikaments, kas palīdz pie metastātiskas melanomas bez BRAF mutācijas Igaunijā mēnesī izmaksā par 1000–1500 eiro lētāk nekā šeit.
– Kāpēc Igaunijā medikamenti ir lētāki?
– Droši vien svarīgi, kā veidojas medikamenta cena – nodokļi, uzcenojums, vēl kaut kas… Jo ievadīt zāles mēs, ārsti, varam tieši tikpat labi kā Igaunijā un citur Eiropā. Mēs arī zinām, kādas zāles vajag. Bet, ja pacientam jāmaksā šī summa no savas kabatas, viņš bieži vien izvēlēsies medikamentu, kur tas ir lētāks.
Jā, bija cilvēki, kas pirka īpašumus vai reģistrēja savu uzņēmumu Igaunijā, un tad viņiem bija iespējams tur saņemt medicīniskos pakalpojumus, kur terapija ir simtprocentīgi valsts apmaksāta.
– Kādi ir rezultāti, ārstējot melanomu ar jaunajām zālēm?
– Metastātisku vēzi izārstēt praktiski nav iespējams. Nevienu, tai skaitā arī metastātisku melanomu. Ar atbilstošu terapiju mēs varam panākt, ka ne visi, bet lielākā daļa pacientu parasti dzīvo. Turklāt saglabājot labāku dzīves kvalitāti. Tas brīdis var būt vairāki gadi. Pēc tam zāles vairs nepalīdz.
Šūnas, kas veido audzēja masu, nav vienādas – viena daļa šūnu var ļoti labi reaģēt uz terapiju, bet tās, kuras uz to nereaģē, izdzīvo. Un arī tās, kas reaģē, laika gaitā mainās un uz konkrēto preparātu vairs nereaģē. Ja mums ir vēl kāda cita terapija, varam mainīt ārstēšanu, bet, ja vairs nav nekādu alternatīvu, tad palīdzam noņemt simptomus – sāpes, kādu funkciju traucējumus, aizdusu… Bet pie metastātiska vēža šis brīdis kādreiz pienāk. Protams, labāk, ka tas notiek pēc gadiem, nevis pēc dažiem mēnešiem.
Ja vien dzimumzīme pilnībā atšķiras ar kaut ko, tā jāpārbauda!
– Vai ādas vēzi vērts ārstēt ar inovatīvajiem medikamentiem?
– Man ļoti nepatīk termins inovatīvs, lai gan to visur lieto… Inovatīvi medikamenti nav brīnumlīdzekļi, kas izārstēs visus pacientus, sākot ar pirmo un beidzot ar ceturto stadiju. Man patīk apzīmējumi – atbilstoša un vislabākā ārstēšana konkrētam pacientam un neatbilstoša ārstēšana.
Vienam pacientam visatbilstošākā ārstēšana būs operācija un pēc tam novērošana, un, iespējams, ka viņš būs vesels pēc desmit un divdesmit gadiem un nomirs no kaut kā pilnīgi cita. Un ir pacienti ar diagnozēm, kur vajadzīgi šie jaunās paaudzes sistēmiskās terapijas līdzekļi – vai tā ir imūnterapija vai dārga ķīmijterapija, vai specifiska mērķterapija konkrētajam vēža veidam.
Runa ir par to, ka katram audzējam – krūts, zarnu, plaušu, citiem – ir vairāki apakštipi un katram ir cita labākā, atbilstošā ārstēšana. Ja mēs šos jaunos medikamentus lietojam profilaktiski, tad ceram, ka liela daļa šo pacientu būs veseli. Ja mēs tos lietojam metastātiskā vēža ārstēšanai, tad ceram, ka apturēsim slimības progresiju uz kādu laiku un cilvēks nodzīvos ilgāk nekā bez šiem jaunajiem medikamentiem. Tāpēc ir ļoti smalki jāizmeklē audzēja šūna. Jo šie medikamenti pārsvarā neder visiem – tie der tikai tad, ja ir kāda gēnu mutācija, kāds receptors, vēl kaut kas.
Ja ir veidojums uz ādas, ar vislielāko varbūtību tas būs labdabīgs, un to var ļoti viegli noskaidrot, dermatologam paskatoties uz veidojumu ar dermatoskopu.
Labās ziņas vēža ārstēšanā
Lai gan, salīdzinot ar kaimiņvalstīm, Latvija joprojām atpaliek, tomēr no 2018. gada janvāra valsts kompensējamo zāļu sarakstā ir stipri vairāk jauno medikamentu metastātisku vēžu ārstēšanai. Tagad tajā iekļauts pat vairāk jauno, dārgo, inovatīvo mērķterapijas medikamentu nekā pēdējos piecos gados kopā.
- Šobrīd pie HER2 pozitīva krūts vēža mums ir pasaules standartam atbilstoša dubultā mērķterapija. Tas ir viens no agresīvākajiem audzējiem, ātri augošs, tāpēc būtiska ir tūlītēja un efektīva ārstēšana.
- No šī gada valsts apmaksā arī mērķterapiju kolorektālā vēža pacientiem.
- No 2018. gada 15. jūnija – apmaksā mērķterapiju sievietēm ar olnīcu vēzi.