Ko organismam nodara ilgstoši paaugstināts kortizola līmenis?
Aptaukošanās. Liekie tauki uzkrājas, jo aknas saražo pārmēru daudz glikozes, tāpēc organisms mazāk izmanto taukus kā enerģijas avotu. Tas secīgi noved pie palielinātas apetītes, un pavājinās hormona insulīna darbība. Zemādas taukaudi izvietojas uz estētiski nevēlamām ķermeņa aprisēm, piemēram, uz sejas (mēnessveida seja), uz skausta (bifeļa skausts) un uz vidukļa. Vēders ir aptaukojies, bet rokas un kājas ir tievas, jo pastiprināti noārdās olbaltumvielas un muskuļi atrofējas.
- Fizisks nespēks. Muskuļu vājuma dēļ fiziskās aktivitātes vairs nesagādā ne prieku, ne baudu, jo tas vienkārši ir pārlieku grūti. Papildus tam gandrīz vienmēr ir paaugstināts asinsspiediens. Var pat attīstīties sirds mazspēja, kad fiziskās aktivitātes kļūst ne vien par neiespējamo misiju, bet pat bīstamas.
- Slikts garastāvoklis. Vismaz pusei pacientu, kam konstatēts paaugstināts kortizola līmenis asinīs, ir sūdzības par krasām garastāvokļa svārstībām – pārmērīgs bailīgums, panikas lēkmes, depresija.
- Pieaug risks gūt traumas. Āda kļūst trauslāka, viegli rodas slikti dzīstošas brūces. Pat minimālu traumu rezultātā parādās zemādas asins izplūdumi (zilumi). Āda kļūst plāna, un ir labāk saskatāms zemādas asinsvadu zīmējums, īpaši uz vaigiem. Tāpat var samazināties kaulu minerālais blīvums, un tie kļūst trauslāki.
- Vīriešiem var rasties erekcijas traucējumi. Sievietēm savukārt var pastiprināti augt tumšs apmatojums uz sejas, krūtīm, muguras, vēdera, augšdelmiem un augšstilbiem, neregulāras menstruācijas.
Raksta turpinājums: