- Aknas mēdz ņemt ļaunā aizraušanos ar paracetamola, ibumetīna, diklofenaka vai citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanu. Viena tablete dienā nedēļas garumā pret galvas vai muguras sāpēm vai temperatūru varbūt nekādu lielo skādi nenodarīs,
bet daža laba omīte tās dzer pa četrām, piecām katru dienu mēnešiem ilgi, līdz aknas burtiski tiek nokautas.
Tad labākajā gadījumā atliek tikai transplantācija.
- Aknu izturībā liela nozīme ir arī iedzimtībai, un tu nekad nevari paredzēt, kura pretsāpju tablete var kļūt par liktenīgo tavām aknām. Jā, lielās devās visi medikamenti ir toksiski, taču aknu rādītāji īpaši jāpieskata, ja tavā ikdienas zāļu plauktiņā ir
holesterīna līmeni pazeminošie statīni, pretapaugļošanās tabletes, hormonaizstājterapija vai pretsēnīšu zāles.
- Aknām skādi var nodarīt arī vielmaiņas vai vairogdziedzera darbības traucējumi, kardiovaskulāras slimības, piemēram, sirds mazspēja, autoimūnas kaites, kā reimatiskais artrīts vai sistēmiskā sarkanā vilkēde.
Retāk problēmas izraisa autoimūns hepatīts,
ļoti agresīva slimība, kad pat ar regulāri veiktām analīzēm aknu bojājumi progresē tik strauji, ka nepieciešama aknu transplantācija.
- Vēl viens iemesls var būt iedzimtība un ģenētiski bojājumi, piemēram, Vilsona slimība izraisa pārmērīgu vara uzkrāšanos aknās, bet hemohromatoze veicina lieku dzelzs izgulsnēšanos. Un, protams, aknas var izpostīt arī vēzis.