- Kāpēc rokas tirpst un sāp?
Viens no cēloņiem ir nerva saspiedums, kā rezultātā rodas apasiņošanas traucējumi. Atkarībā no tā, kurš nervs un kurā līmenī bojāts, izpaužas simptomi. Nervs var būt saspiests jebkurā līmenī, kur tas iet cauri kādai šaurai vietai. Visbiežāk problēmas rodas plaukstas pamatnes jeb karpālajā kanālā. Tad raksturīga pazīme ir pirmā, otrā un trešā pirksta tirpšana.
Savukārt, ja nospiests elkoņa nervs, tirpst un sāp ceturtais un piektais pirksts. Jo roku vairāk noslogo, jo tā biežāk tirpst. Sāk parādīties nerva šķiedru bojājumu simptomātika, kas izpaužas kā ādas jutības un kustību traucējumi. Cilvēks nevar satvert sīkus priekšmetus, sīknaudu, šūt. Priekšmeti krīt ārā no rokām. Toties smagas lietas var pacelt bez problēmām. Ja nervs ir nospiests plaukstas līmenī, sāpes var izstarot līdz pat plecam. Ja ir nospiesta nerva saknīte kakla līmenī, var sāpēt visa roka. - Ko darīt, ja, naktī pamostoties, jūti – roka ir nejutīga, notirpusi?
Ja rokas tirpst tieši naktīs, pamatā ir venozās atteces traucējumi. Ja rokas nervs ir daļēji nospiests, dienā šo asins pieplūšanu un aizplūša nu kompensējam ar normālām ikdienas kustībām. Naktī asins pietece ir tāda pati kā dienā, taču asins aizplūšanu veicinošo kustību vairs nav. Var roku paberzēt, izkustināt, pamainīt pozīciju, piecelties, izpurināt roku. - Kuru profesiju pārstāvji visbiežāk cieš no šis kaites?
Celtnieki, laukstrādnieki, lopkopji, dārznieki, šuvējas. Šoferi, kuri, vadot mašīnu, kreiso roku atspiež uz loga malas un nospiež elkoņa nervu. No nerva bojājuma elkoņa līmenī cieš arī krāsotāji un galdnieki.
Par roku tirpšanu un sāpēm sūdzas arī cilvēki, kuri garas stundas strādā pie datora. - Kā cilvēks var sev palīdzēt, lai mazinātu roku tirpšanu?
Ja darbs saistīts ar fizisku slodzi, jāpārkārto sava darba diena – ieteicams rokas katrā stundā desmit minūtes atpūtināt. Svarīgi neturēt rokas ilgstoši vienā un tajā pašā pozīcijā. Palīdzēt var vingrojumi, bet tiem ir jābūt viegliem, bez lielas slodzes. Efektīvs ir, piemēram, tāds vingrinājums: iedomājies, ka velc rokās smalkus pirkstaiņus – lēnām, sākot no pirksta gala, izmasē katru pirkstu.
Var pirkstus izstiept kā vēdekli. Var pacelt rokas augšā. Ja ilgstoši sēž pie galda, ir svarīgi, lai galvu var atspiest pret krēsla atzveltni un atslābināt plecu joslu.
Tiem, kas ilgstoši strādā pie datora, ieteicams šāds vingrojumus: izstiept uz priekšu abas rokas ar plaukstām uz leju. Izplest pirkstus, noturēt piecas sekundes un atslābināt roku muskulatūru. Pēc tam savilkt pirkstus dūrēs, sasprindzināt roku muskuļus, noturēt piecas sekundes un tad – atslābināt. Atkārtot 5–10 reizes. Sākuma stadijā var palīdzēt arī jebkura ziede, kas mazina tūsku. - Cik ilgi tirpoņu un sāpes drīkst paciest? Un kad vajadzētu saņemties un iet pie ārsta?
Ja nepatīkamās sajūtas un sāpes ir vairākas reizes nedēļā, ja tirpst ne tikai naktī, bet arī no rīta un dienā, tad noteikti vajadzētu doties pie ārsta. Jāsāk ar savu ģimenes ārstu. Ja slimība jau attīstījusies, būs jādodas pie neirologa. Bet, ja būs nepieciešama operācija, tas būs darbs neiroķirurgam.