- Izmaiņas vairogdziedzera darbībā. Nereti izrādās, ka pie vainas ir vairogdziedzeris. Analīzēs aplūkojot vairogdziedzera hormonu darbības rādītājus, atklājas paaugstināts tireotropais hormons – TSH.
Tas norāda uz lēnu vielmaiņu – līdz ar to ir lēna tauku un cukura vielmaiņa.
Bieži vien vēl komplektā ir arī palielināts ķermeņa svars. Tad jāveic padziļināta vairogdziedzera darbības pārbaude.
- Perimenopauze vai menopauze. Ar gadiem organismā samazinās hormona estrogēna daudzums, bet estrogēns labvēlīgi ietekmē tauku vielmaiņu. Ja estrogēnu ir mazāk, arī tauku vielmaiņa kļūst lēnāka, un holesterīna skaitļi kāpj.
Tad ir svarīgi noteikt individuālo sirds un asinsvadu slimību risku un izvērtēt sievietes veselību kopumā, nevis koncentrēties tikai uz paaugstinātajiem holesterīna skaitļiem.
Ir pamatīgi jāizpēta, piemēram, kakla asinsvadu stāvoklis. Ja riski ir zemi, pastāv iespēja holesterīna līmeni regulēt ar diētu, pietiekamu daudzumu kustību un arī – vairojot dzīvesprieku. Jā, dzīvespriekam patiešām ir liela nozīme, un tam ir savs izskaidrojums: holesterīnu organismā ražo aknas, un tieši aknas ir tās, kas ietekmē emocijas, – ilgstoši sevī turētas dusmas saistās ar žultsskābi un vielmaiņas procesiem aknās.
Ja cilvēks regulāri ir dusmīgs, tad, ticat vai ne, uz to reaģē arī vielmaiņa, un holesterīna līmenis, visticamāk, kāps augšup.
Tātad – jo labāks garastāvoklis, jo zemāks holesterīna līmenis.