• Kakā kā zaķītis? Tas nav labi!

    Veselība
    Santa.lv
    Santa.lv
    19. marts, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Pēkšņi tavas lielās tualetes darīšanas kļuvušas citādas – birst vien spiriņas. Kā zaķītim. Turklāt lielākoties arī nemaz tik viegli nenāk laukā. Kāpēc tā un ko darīt, stāsta gastroenteroloģe un endoskopiste Ilze Kikuste.

    Par aizcietējumu var runāt tad, ja vēders iziet retāk nekā divas reizes nedēļā. Apgrūtināta zarnas iztukšošanās, ir spiešanās sajūta, diskomforts, fēču forma – sausas, cietas, spiriņveida. Cietas vēdera izejas dēļ var pat tikt traumēta gļotāda, rasties atveres plaisiņas, parādīties asiņošana…

    It kā jau nekas ļoti traks, un tomēr būtu jāsaprot iemesli, kāpēc tā notiek. Cēloņi var būt dažādi – gan vairogdziedzera slimības, gan dažādas problēmas pašā resnajā zarnā, polipi, ļaundabīgi veidojumi, kalcija vielmaiņas traucējumi. Ciets vēders biežāk piemeklē sievietes. Taču ļoti iespējams, ka vīrieši vienkārši par šo tēmu retāk izsakās skaļi, retāk vaicā padomu ārstiem un kaut kā paši pa kluso ar visu tiek galā.

    Ko tu varbūt dari nepareizi?

    Kad pie ārsta?

    Viena lieta, ja aizcietējumi ir bijuši visu mūžu – jau kopš jaunības laikiem. Tā mēdz notikt, jo cilvēki ir dažādi, un kādam ir arī kūtrāka vēdera izeja… Bet pavisam cita lieta, ja hronisks aizcietējums, kas ilgst divus trīs mēnešus, parādās pēkšņi, pie ārsta jādodas uzreiz! Jo jāsaprot iemesls – kāpēc. Jāņem vērā, ka ar gadiem pieaug arī onkoloģisko slimību risks, līdz ar to savu cieto vēderu tu nedrīksti uzreiz mierīgi norakstīt uz – par maz šķidruma, par maz kustību!

    Pareizā lietu secība būtu šāda!

    1. Sarunai jāsākas ģimenes ārsta kabinetā, jo ģimenes ārsts zina visas tavas slimības, arī to, kā strādā vairogdziedzeris, un viņš izraksta medikamentus. Viņš pārzina tavas blakusslimības, zina, vai vēdera izeja ir sena problēma vai arī jauns simptoms, viņam ir visa informācija par tevi. Jums jāizrunā visu iespējamo medikamentu lietošana, kādi ir dzīvesveida paradumi, blakusslimības. Atkarībā no tā, kas jau ir zināms, kas vēl ne, ģimenes ārsts var tevi nosūtīt uz tālāku izmeklēšanu.
    2. Iesākumā jāveic pamatpārbaudes – asinsanalīze, kur skatās arī mazasinības faktorus, jāpārbauda vairogdziedzera funkcija. Sliecos teikt, ka cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma tiešām būtu arī jāveic kolonoskopija jeb zarnu caurskate. Tad var runāt tālāk par to, kā ēst, cik kustēties un kā vēdera izeju sakārtot. Uzreiz pie gastroenterologa nav obligāti jāiet, jo uz kolonoskopiju drīkst nosūtīt arī ģimenes ārsts.

    Labas vēdera izejas 3 vaļi

    Ja sadarbībā ar ģimenes ārstu ir veiktas pārbaudes, analīzes un atklājas, ka lielai trauksmei nav pamata, tad var domāt, kā normalizēt vēdera izeju, tā teikt, mierīgos apstākļos.

    1. Tev pietiekami daudz jādzer. Atceries par 30 ml ūdens uz kilogramu svara!
    2. Pietiekami daudz jākustas – kaut vai nūjošana, ātras pastaigas.
    3. Jāuzņem šķiedrvielas – tās nodrošina vēdera izejas masu jeb apjomu. Izvēlies pilngraudu produktus, rupja maluma maizi, pilngraudu makaronus, kviešu, auzu klijas, dārzeņus, augļus, riekstus, sēklas.

    Ja tas viss izdarīts, bet vēdera izeja tik un tā nav laba, tad vari palietot arī preparātus, kas ir dabīgi un saudzīgi, nevis agresīvi stimulējoši.

    Piemēram, ēdamkaroti šķiedrvielu pulvera izšķīdini glāzē ūdens un izdzer no rīta tukšā dūšā, tad vēl otru tīra ūdens glāzi virsū, un vēders strādās kā pulkstenis.

    Svarīgi saprast – lai šķiedrvielas sāktu darboties un radītu efektu, tām jāuzbriest kā sūklim, un tad tās zarnu traktu stimulēs no iekšpuses. Savukārt, ja šķiedrvielām neuzdzersi pietiekami daudz šķidruma, tās zarnās stāvēs kā smiltis un nedarbosies.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē