Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kāja ir pietūkusi un brīžiem sarkani violeta! Kāpēc tā, un ko man darīt?

    Jautājumi un atbildes
    Indra Ozoliņa
    8. decembris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: JulieK2/Shutterstock.com
    Ir tikai normāli, ka mēs pamanām un uztraucamies par visu, kas pēkšņi organismā vai sajūtās nav tā, kā ierasts. Un tad gribam zināt, vai ir pamats uztraukumam un ātrai rīcībai. Piemēram, lasītāja Anita ir satraukusies par savas kreisās kājas veselību. Viņai atbild flebologs Arnolds Kadišs.

    Lasītājas vēstule: Jau apmēram divus gadus kreisā kāja ir pietūkusi un ik pa laikam arī sarkanīgi violeta. Ārsts neko neiesaka, apskatījās, un – viss. Nav ne lauzta, ne mežģīta, nekā tāda nav bijis. Kas tur varētu būt par vainu? Anita

    Anita, asimetriska kājas tūska liecina par lokālu problēmu tieši slimajā kājā. Biežākais iemesls ir vēnu slimība, bet varētu būt arī citi, piemēram, trauma (jūs gan rakstāt, ka tās nav bijis) vai iekaisums konkrētajā kājā. Tāpat varētu būt cīpslu vai muskuļu bojājums vai iekaisums, kā arī strutaini iekaisumi virspusē vai dziļākos audos.

    Onkoloģiskas slimības vai veiktas operācijas var būt par iemeslu limfātiskai tūskai, kas arī parasti ir asimetriska.

    Ja konkrētajā gadījumā tūska ir vismaz divus gadus, tad diezin vai iemesls būs onkoloģiska vaina, un arī traumu jūs noliedzat. Tāpēc jāatgriežas pie biežākā iemesla – vēnu slimība.

    Tik izteiktu asimetrisku tūsku varētu skaidrot ar stumbra vēnu varikozi vai pārslimotu dziļo vēnu trombozi. Varikozei raksturīgās pazīmes ir  pakāpenisks nogurums kājā, krampji, tad pievienojas tūska un sāk izmainīties ādas krāsa.

    Savukārt dziļo vēnu trombozei raksturīga triāde: izteikta tūska, kājas cianoze (zilgana āda asinsrites traucējumu dēļ) un neizteiktas sāpes tipiskās vietās – cirksnī vai pacelē.

    Bieži vien, ja tā nekombinējas ar virspusējo vēnu trombozi, sāpes nav nozīmīgas, un pacients to palaiž garām. Sāpes pamana tikai ārsts, piespiežot cirksnī.

    Lai kura no iepriekš minētām vainām apstiprinātos, jebkurā gadījumā ir nepieciešama arī ārstēšana. Varikozes gadījumā, iespējams, būs vajadzīga operācija. Pašlaik efektīvākā un saudzējošākā ir ar lāzeru. Dziļo vēnu trombozi ārstē konservatīvi (neinvazīvi).

    Lai precizētu diagnozi, nepieciešams ar dupleksultrasonogrāfu izmeklēt virspusējās un dziļās vēnas.

    Vēlams, ka diagnostiku veic pieredzējis flebologs, jo izteiktas tūskas gadījumā redzamība ultrasonogrāfijas izmeklējumā ir ievērojami sliktāka.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē