- Ādas dūriena tests – uz bērna ādas uzpilina šķīdumu ar iespējamo alergēnu un caur to veic milimetru dziļu dūrienu. Tad nosusina ādu, to nedrīkst aiztikt 15 minūtes, un novērtē rezultātu. Pēc tam alergologs skatās organisma reakciju, apsārtumu, mēra pacēlumu.
- Dūriena – dūriena tests – lieto tikai pārtikas alerģiju noteikšanai! Ar speciālu adatu iedur svaigā auglī, dārzenī vai riekstā un pēc tam ādā.
- Aplikāciju tests – izmanto, lai noteiktu aizkavētā tipa alerģiskās reakcijas. Tas nozīmē, ka bērnam alerģija neparādās uzreiz, bet gan pēc pāris dienām. Bērnam uz muguras pielīmē plāksteri ar iespējamo alergēnu un atstāj uz divām diennaktīm. Pēc 48 un 72 stundām vērtē organisma reakciju.
- Provokācijas tests – provocē bērna kontaktu ar iespējamo alergēnu. Proti, dod ēst nelielu pārbaudāmā produkta (piemēram, olas) devu, pakāpeniski palielinot daudzumu un pētot organisma reakciju. Testam ir divi veidi: atklātais, kad visi zina, kādu produktu bērnam dod. Otrs ir dubultaklais placebo kontrolētais pārtikas provokācijas tests. Tas nozīmē, ka ne bērns, ne vecāki, ne ārsts nezina, kādu produktu bērnam dod – to zina tikai neatkarīga persona (uztura speciālists). Otrs veids ir sevišķi piemērots šaubu gadījumos, kad ir aizdomas par alerģiju, tas novērš arī psiholoģisko ietekmi, kura pastiprina aizdomas un liek meklēt kādu izpausmju sakritību ar konkrētu produktu.
- Diagnozi palīdz noteikt arī asinsanalīzes – IgE līmenis. Testu un asinsanalīžu precizitāte ir praktiski vienāda. Veikt asinsanalīzi bērnam ir ērtāk, jo veic vienu dūrienu. Tās izpilda arī tad, ja ir slimības paasinājums vai lieto medikamentus, kas ietekmē ādas jutību.
Kādus testus izmanto alerģijas noteikšanai?
Slimības
22. jūlijs, 2019
Komentēt
Lai pārbaudītu, vai aizdomas par alerģiju atbilst patiesībai, atkarībā no alerģijas pakāpes un izpausmēm alergologs bērnam var nozīmēt dažādus testus! Skaidrojam, kas katrā no testiem tiek darīts!