• Kādos gadījumos jādodas uz konsultāciju pie rehabilitologa?

    Slimības
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    4. septembris, 2018
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Izvērtējot bērna veselības stāvokli ģimenes ārsts var nosūtīt bērnu uz konsultāciju pie rehabilitologa (pie šī speciālista var ieteikt doties arī neirologs vai ķirurgs). Ko dara rehabilitologs un kādos gadījumos tas būtu jāapmeklē skaidro fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Ilze Tāse.

    Kādos gadījumos jāapmeklē rehabilitologs?

    Ja bērnam ir paaugstināts vai pazemināts muskuļu tonuss, ķermeņa asimetrija, gūžu displāzija, neiroloģiskas un ģenētiskas slimības, tad rehabilitologa konsultācija ir ļoti vajadzīga, lai speciālists varētu izstrādāt individuālu medicīniskās rehabilitācijas plānu. Tikai rehabilitologs ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksātas medicīniskās rehabilitācijas saņemšanai!

    Kādā vecumā mazuli ieteicams vest uz konsultāciju?

    Uz konsultāciju pie rehabilitologa tiek vesti pat mēnesi veci mazuļi. Bet, ja bērnam nav smagas kaites, tad ieteicams pie speciālista doties pēc triju mēnešu vecuma, kad mazulis jau ir adaptējies, pieradis pie jaunajiem apstākļiem un dienas režīma, sāk apgūt pirmās patstāvīgās prasmes un viņa attīstībā sākas jauns posms. «Pirmajos mēnešos zīdainim nedaudz paaugstināts muskuļu tonuss ir norma, mazulis var būt sasprings vai saliecies uz vienu pusi. Ļoti daudz kas ir atkarīgs no tā, kā vecāki ikdienā aprūpē savu bērnu. Daudzās dzemdību iestādēs un jauno vecāku kursos māca, kā zīdaini pareizi celt, nēsāt, apģērbt, kādā pozā barot. Ja vecāki bērna ikdienas aprūpē izmanto hendlingu, viņi paši var palīdzēt savam bērniņam, un, piemēram, muskuļu tonuss netiks paaugstināts. Bet, mazuli nepareizi ceļot, nēsājot, turot, paaugstinātu muskuļu tonusu var arī uzturēt un palielināt,» skaidro rehabilitoloģe Ilze Tāse.

    Ko ārsts dara pirmajā vizītē?

    Vispirms ārsts izjautā mammu par grūtniecību un dzemdību norisi, par to, kā jūtas bērniņš, vai ir kādas sūdzības, vai iepriekš veikti kādi izmeklējumi. Tad mazulis tiek izģērbts un pilnībā apskatīts – vai viņa ķermenis ir simetrisks, kāds ir muskuļu tonuss, gūžu stāvoklis, kādu pozu mazulis ieņem, vai ir acu kontakts, vai mazais smaida, vai kaut ko jau prot izdarīt pats, kā balstās, guļot uz vēderiņa. Speciālists arī pastāsta un parāda hendlinga pamatprincipus (ja vecāki par to nav informēti). Ja bērna attīstībā ir kādas novirzes no normas, rehabilitologs izvērtē, kādas procedūras būs vispiemērotākās, pastāsta, pie kāda speciālista vērsties (fizioterapeita jeb kustību terapeita, masiera, ergoterapeita u. c.), cik bieži un kādas nodarbības vai procedūras būs jāveic (fizioterapija, masāža, pērļu vannas u. c.).

    Vai jādodas uz atkārtotu vizīti?

    Vēlams pēc izietā nodarbību kursa bērnu atvest uz atkārtotu konsultāciju, lai speciālists var vēlreiz izvērtēt mazuļa veselības stāvokli, konstatēt, kas ir mainījies, uzlabojies. Ja nepieciešams, tiek noteikts atkārtots nodarbību vai procedūru kurss. «Parasti lūdzu, lai pēc trim mēnešiem bērnu ved atrādīties. Gadās, ka uz valsts apmaksātām procedūrām rinda ir ļoti gara un mazais vēl nemaz nav bijis pie speciālista uz nodarbībām. Iespējams, bērniņam, paaugstināts muskuļu tonuss jau ir izzudis pats no sevis un mazulis savā attīstībā ir ticis uz priekšu pats saviem spēkiem. Procedūras tad vairs nav nepieciešamas. Ir vecāki, kas par to priecājas, bet citi ļoti vēlas tik un tā vest bērnu uz nodarbībām pie fizioterapeita. Protams, uz vienu nodarbību var aiziet. Bet arī fizioterapeits ir tiesīgs izvērtēt, vai bērnam nodarbības ir nepieciešamas vai ne. Ja ar bērna attīstību viss ir kārtībā, mazais visu dara savam vecumam atbilstoši, tad viņš nav lieki jāstimulē,» skaidro Ilze Tāse.

    Kas jāņem līdzi, dodoties pie ārsta?

    Ja pie ārsta ved zīdaini, līdzi jāņem vienreizlietojamais autiņš, noderēs arī maiņas autiņbiksītes, mitrās salvetes. Ja bērnam ir kāda iemīļota rotaļlieta, arī to var paņemt līdzi. Vēl nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums, kurā tiek norādīts vizītes iemesls vai diagnoze. Ja ir veikti kādi izmeklējumi (piemēram, galvas ultrasonogrāfija), noteikti jāpaņem līdzi izmeklējumu rezultāti.

    Kur meklēt rehabilitologu?

    Informāciju par to, kādi rehabilitologi strādā tavā pilsētā vai novadā, var atrast mājaslapās lvmed.lv (sadaļā Ārsti) un iic.lv (sadaļā E-punkts, apakšadaļā Speciālisti), kur pieejams saraksts ar praktizējošiem rehabilitologiem, norādīta prakses vietas adrese, e-pasta adrese un tālruņa numurs.

    Cik maksā vizīte?

    Ja izvēlas speciālistu, kam ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, tad ar ģimenes ārsta nosūtījumu vizīte pie rehabilitologa rindas kārtībā ir bez maksas. Ja vecāki pie rehabilitologa dodas paši pēc savas iniciatīvas un bez ģimenes ārsta nosūtījuma, tad valsts šādu vizīti neapmaksā. Izvēloties maksas medicīniskos pakalpojumus, pirmreizēja rehabilitologa konsultācija izmaksās no 26 līdz 32 eiro*, atkārtota vizīte – no 15 līdz 26 eiro (maksa var mainīties atkarībā iestādes, kurā atrodas ārsta prakse). Lai saņemtu valsts apmaksātu masāžas kursu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, nepieciešams rehabilitologa nosūtījums, citās ārstniecības iestādēs šādu pakalpojumu var saņemt ar ģimenes ārsta nosūtījumu!

    Kādēļ ir tik garas rindas pie speciālista?

    Uz valsts apmaksātu rehabilitologa konsultāciju visbiežāk jāgaida rindā pat divus līdz trīs mēnešus, tikpat ilgi var nākties gaidīt arī uz bezmaksas nodarbībām vai procedūrām. Agrāk nepieciešamības gadījumā nosūtījumu uz valsts apmaksātām nodarbībām pie fizioterapeita izsniedza ģimenes ārsts, tagad obligāta ir rehabilitologa konsultācija. Rehabilitologa izvērtējums ir būtisks, lai valsts apmaksātus pakalpojumus patiešām saņemtu tie mazie pacienti, kuriem tas nepieciešams. «Kurš gan negribētu savu bērnu aizvest uz bezmaksas masāžām vai vingrošanu? Gribētāju ir daudz, tādēļ arī rindas ļoti garas. Bet, ja ar mazuļa attīstību viss ir kārtībā un nekādu sūdzību nav, valsts apmaksāta masāža vai vingrošana (profilakses nolūkos) nepienākas. Rehabilitācija ir ļoti vajadzīga patiešām slimiem bērniņiem, jo tā var ievērojami uzlabot viņu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti,» skaidro rehabilitoloģe Ilze Tāse.

    *Izmaksas fiksētas 2018. gadā

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē