Lasītājas vēstule: Māsai (drīz būs 60 gadi) ir 2. tipa cukura diabēts. Viss tiek kontrolēts, piemeklēti atbilstoši medikamenti, cukura līmenis zems. Brīžiem pat pārāk. Pirms apmēram astoņiem mēnešiem asins analīzes atklāja zemu dzelzs līmeni. Ģimenes ārsts novēroja, taču, ik pēc diviem mēnešiem veicot asins analīzes, dzelzs visai strauji turpināja kristies. Ģimenes ārsts izrakstīja košļājamās dzelzs tabletes. Lika izdzert divus kursus, bet rezultāta nebija. Janvārī veica dažādas padziļinātas analīzes, atklāja lielu cukura daudzumu gan asinīs, gan urīnā. Atkal izrakstīja medikamentus. Kāds tam varētu būt iemesls, un kā tālāk rīkoties? Māsai bijuši divi infarkti un ir augsts asinsspiediens. Dzer piemeklētus atbilstošus medikamentus. Lauma
Lauma, paaugstināts glikozes līmenis nav saistīts ar dzelzs trūkumu organismā, kā arī dzelzs deficīts neizraisa glikozes līmeņa paaugstināšanos. Jācenšas izvērtēt glikozes līmeņa izmaiņu cēloņi – uzturs, fiziskās aktivitātes – un atbilstoši jākoriģē cukura diabēta ārstēšana.
Iesaku noskaidrot un novērst cēloņus, kādēļ organismā ir samazināts dzelzs daudzums.
Biežākie ir nepietiekama dzelzs uzņemšana ar uzturu vai nepietiekama dzelzs uzsūkšanās kuņģa un zarnu traktā, kā arī dzelzs zudumi ar asiņošanu. Būtu jāveic izkārnījumu analīze, lai noteiktu slēpto asiņu piejaukumu, jo iespējama ikdienā nepamanāma viegla asiņošana no kuņģa un zarnu trakta, kas ilgtermiņā organismā izraisa progresējošu dzelzs deficītu. Ja slēpto asiņu piejaukuma tests izkārnījumos ir pozitīvs, tad jāveic kuņģa un zarnu trakta izmeklējumi – gastroskopija un kolonoskopija.