Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā rīkoties, ja ir aizdomas, ka bērna trauma ir lūzums?

    Slimības
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    13. janvāris, 2020
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Kāda būtu pareizākā vecāku rrīcība, ja radušās aizdomas, ka bērnam ir lūzums? Skaidro Jānis Upenieks, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas traumu ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs.

    Kā atpazīt lūzumu?

    Ja bērns sportojot vai aktīvi spēlējoties guvis lūzumu, viņam ļoti sāp, rodas pietūkums, tūska, jo tiek gūta arī mīksto audu trauma. Ja ir liels asins izplūdums, uz ādas būs redzams zilums (hematoma), būs izteikts kustību ierobežojums – jebkura kustība pastiprinās sāpes, un tas ir ļoti nepatīkami.

    Par lūzumu var liecināt arī tas, ka vietās, kur ir kustīgi kaulu fragmenti, roka vai kāja deformējas – vietā, kur tai jābūt taisnai, tā ir izliekusies vai kustas kaut kur pa vidu apakšdelmam vai apakšstilbam tur, kur nevajadzētu kustēties, un bērnam ļoti sāp. Jo vairāk kustina, jo vairāk sāp.

    Pirmā palīdzība, ja ir lūzums

    Vispirms lauztā vieta jāpadara nekustīga. Nav svarīgi, ko šim nolūkam izmanto – netālu nokritušu koka gabalu, slēpju nūju vai slēpi, ko ar šalli pietin pie rokas vai kājas. Galvenais – padarīt lauzto vietu nekustīgu un meklēt palīdzību. Jānis Upenieks uzskata: ja lauzts pirkstiņš, vecāki paši var vest bērnu uz slimnīcu.

    Lūzuma gadījumā vislabāk zvanīt neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai uz numuru 113. Mediķi tomēr daudz kvalitatīvāk mobilizēs lauzto vietu un – kas vēl svarīgāk – ievadīs pretsāpju zāles jau pa ceļam uz slimnīcu. Tāpat smagākas traumas gadījumā mediķi uzliks sistēmu un paglābs mazo no sāpju šoka.

    Taču tas nenozīmē, ka, atbraucis ar ātro palīdzību, bērns uzņemšanā ātrāk tiks pie ārsta. Tas ir kļūdains viedoklis, jo katrā gadījumā ārsti izvērtē, kādā stāvoklī ir bērns, un viņš pie ārsta tiek atkarībā no traumas smaguma.

    Ar vaļēju brūci, asiņošanu, komplicētu lūzumu pie ārsta nonāks ātrāk nekā ar sasistu pirkstu.

    Kā rīkoties tālāk lūzuma gadījumā?

    Lauzto vietu liek ģipsī – labāka alternatīva nav izdomāta. Atkarībā no lūzuma veida, lūzuma vietas, bērna vecuma un citiem faktoriem atšķiras ģipša nēsāšanas laiks – no pāris nedēļām līdz mēnesim un vairāk.

    Tiklīdz ģipsi noņem, jāplāno rehabilitācijas pasākumi, lai lauztā vieta atgūtu pilnvērtīgu kustēšanās spēju. Klasisko ģipsi var aizstāt ar ortozēm, taču tās valsts neapmaksā, vecākiem jāgādā pašiem, un tas var maksāt dārgi. Ir klasiskais baltais ģipsis, kas ir smags, un ir modernāks stikla šķiedras ģipsis, kas ir vieglāks, īpaši, ja jāliek liels ģipsis, piemēram, visas kājas garumā.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē