Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Kā pareizi sadziedēt apdegumu?

    Slimības
    Anija Pelūde
    Anija Pelūde
    12. aprīlis, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Kur uguns, tur sekundes attālumā – apdegums. Kā pareizi ārstēt apdeguma pūsli vai brūci, bet ko noteikti nevajag darīt? Konsultē Dr. Sergejs Smirnovs, Traumatologs ortopēds, arī kombustiologs – speciālists, kas ārstē termiskas traumas, – un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Apdegumu centra vadītājs.

    – Ko Apdegumu centrā dara ar ūdeņaino pūsli, kas parādās uz apdegušas ādas? Sāp!

    – Protams, ka sāp. Jo pūslis pārstiepj ādu. Tad palīdzam – nogriežam to pūsli, iztīrām.

    Vai pūslis, kas veidojas uz apdeguma, aizsargā brūci no infek­cijas? Varbūt nemaz nav vērts tā dēļ vērsties Apdegumu centrā?

    – Bullas, pūšļi, blisteri… Tie obligāti ir jānoņem, bet – tikai stacionāra apstākļos. Ārpus slimnīcas sienām – jā, pūslis ir kā bioloģiskais aizsargs, kas neļauj brūcē iekļūt infekcijai. Pie ugunskura savu apdegu­ma pūsli neaiztiec, nedur pušu! Bet, pirmkārt, pēc trim četrām dienām serozais šķidrums pār­vēršas par strutaino.

    Otrkārt, čūlas kupols – epiderma, ādas virsējais slānītis – netiek apa­siņots, tas ir aizgājis bojā un pats kļūst par infekcijas avotu. Pat ja tu pārdur pūsli, atmirusī epiderma tik un tā visu laiku kustas un kairina ādu. Treškārt, pūslis neļauj tavam izvēlētajam preparātam piekļūt brūcei, jo pa vidu traucē mirusī epider­ma. Arī ārzemju literatūrā visi raksta: stacionārā sterilos aps­tākļos gan pie apsaldējumiem, gan pie apdegumiem pūslis ir jānoņem. Arī uzberzta tulzna būtu jānoņem!

    Apdegumu pūšļi rada paaugstinātu infekcijas risku. Ja ir pūšļi, nepeldies! Un – neaiztiec!

    – Vai Pantenolu var lietot kā universālu līdzekli apdeguma brūču dziedēšanai?

    – Vienmēr esmu teicis, ka ap­degums no apdeguma atšķiras. Dažreiz cilvēkiem paveicas. Ir pat tādi, kas stāsta, ka mājās ar pantenola putām izārstējušies, par ko gan man vienmēr gribas pasmaidīt. Jo pantenola putas ir domātas kā vienreizējas lietošanas preparāts, lai sniegtu pirmo palīdzību ārpus stacio­nāra sienām. Mājas aptieciņā – lūdzu! Kad dodies piknikā, jā, paņem to līdzi.

    Pantenola pu­tas, uzpūstas uz cietušās vietas, to dezinficē un nosedz, neļaujot iekļūt infekcijai. Bet nav nozī­mes pantenola putas lietot otrajā un trešajā dienā pēc apdeguma, tās neārstē!

    Kad cilvēks ar pantenola putām uz apdeguma brūces atnāk pie mums, mēs tās mazgājam nost un brūci apstrā­dājam citādi.

    – Kā mājās pareizi sadziedēt nelielu apdegumu?

    Mājās, dziedējot virspusē­jus apdegumus, aicinu uzlikt virsū sterilu marlīti. Pirmā palīdzība pie nelieliem apdegu­miem ir divi preparāti – Bionect Silverspray un ļoti līdzīgais Pharmactive. Noderēs arī pie nobrāzumiem, noberzumiem, grieztām brūcēm, jo koloidāla­jam sudrabam, kas ir šo prepa­rātu sastāvā, piemīt plaša spektra pretmikrobu iedarbība, savukārt hialuronskābe veicina dzīšanu. Vispār preparāti ar sudrabu – Sulfargin ziede, Argosulfan krēms, ArgoSept gels un sprejs – labi palīdz sadziedēt brūces.

    Var mājas turēt hipertonis­kas dabas ziedi Levomekol kas attīra brūci, ja jau sācies iekai­suma process. Fucidin ziede, Prontosan brūču gels, tos var izmantot. Intrasite Gel, Tegaderm Gel, Granugel, Purilon Gel, Normlgel… Ja hidrogelu lieto tī­rām brūcēm, tad Hypergel – uz iekaisušām brūcēm, lai attīrītu. Starp citu, vecu05.07.2021 00:0012.04.2021 09:50 vecā12.04.2021 09:50 streptocī­da ziede arī brūci gan tīra labi, gan dziedē labi. Lai anotācijās raksta, ko05.07.2021 00:00 raksta, bet es to redzu praksē. Višņevska ziede palīdz, bet – tikai plānā kārtiņā.

    Apdedzinoties ar latvāni, galvenais ir liet uz brūces ūdeni, lai no ādas noskalotu latvāņa sulu.

    – Ko tas īsti nozīmē – klāt ziedi plānā kārtiņā?

    – Ja cilvēks to izmanto mājās, es ieteiktu lietot nelīpošo vaze­līna sietiņu – marli, kas piesū­cināta ar vazelīnu. Nosaukumi dažādi – Jelonet, Bactigras, Lomatuell H. Šo sietiņu ar rezer­vi uzliek uz brūces, un tas neļauj audiem pielipt pie pārsienamā materiāla un nākamajā pārsie­šanā nenoraus nost jaunos audus. Bet ar vienu pašu sietiņu neko īsti nesaārstēsi – uzklāj uz sietiņa tik daudz ziedes, lai tas būtu nosegts.

    Piepildi sie­tiņa rūtiņas jeb lodziņus, tas skaitās normāls līmenis. Vai arī paņem kokvilnas marli, to piesātini ar ziedi un tad ar to nosedz brūci. Tas jau būs pie­tiekami. Nevis, kā daži saliek kaudzi ziedes uz apdeguma un tad brīnās, ka nedzīst.

    – Kāpēc ar apdegumu brūcēm iesakāt vērsties tieši Apdegumu centrā?

    Es aicinu cilvēkus atcerēties, ka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Apdegumu centrs Latvijā ir viens un jebkuram, ja nepieciešams, ir tiesības tajā ārs­tēties. Ja cilvēks ar apdegumu ievietots tuvākajā slimnīcā, tad jāvēršas pie ārstējošā ārsta vai pie dežūrārsta, lai viņš sazinās ar NMPD Specializētā medicī­nas centra dežurējošo speciā­listu, lai konsultējas. Jo vēdera ķirurgs vai neiroķirurgs var būt ideāls savā jomā, bet viņš ne­prot ārstēt apdegumus.

    Es arī bez kautrēšanās zvanu citiem speciālistiem, ja man vajag uz­zināt ko specifisku. Bet diemžēl ­rajonos bieži vien uzreiz nepie­ņem to pareizāko lēmumu vai pārvērtē savas profesionālās spējas un tikai tad, kad pacien­tam ar apdegumu sākas problē­mas – intoksikācija vai vēl kas cits –, tikai tad zvana mums. Protams, ka tad cilvēku izārstēt ir grūtāk un ilgāk.

    Tātad atcerieties: pieaugu­šie ar apdegumu brūcēm – Lielvārdes ielā 68, Biķernieku slimnīcā!

    – Cik maksā pārvešana uz Apdegumu centru un ārstēšana tajā?

    – Par pārvešanu slimniekam nekas nav jāmaksā. Tikko man pacientu atveda no Rēzeknes slimnīcas, cilvēks pats mak­sā desmit eiro par katru Apdegumu centrā pavadīto dienu, un arī līdz robežai – 350 eiro, bet, ja ir operācija, tad apmēram 380 eiro, un viss. Vienalga, vai viņš ārstējas sešus mēnešus vai astoņus.

    – Kas ir tipiskākās kļūdas, ārstējot apdegumus citās slimnīcās?

    – Nepareizi novērtē stāvokli, pacientam dod maz šķidruma. Nelieto antibiotikas. Daudzi atrunājas: «Ai, nu kam gan tās?!» Bet diemžēl antibiotikas ir jādod, jo apdegums ir brūce. Kādreiz nenoreaģē pat uz ceturto, piekto dienu, kad sācies iekaisums, struto. Daži nepārsien brūces, ārstē atklātā veidā.

    Jo apdegums mazāk sāp, jo tas ir dziļāks, tātad – nopietnāks!

    – Vai taisnība, ka nepārsieta brūce labāk dzīst?

    – Es to uzskatu par mītu. Ja pacients nokļūst boksu sistēmā, sterilos apstākļos, kādu nav vai­rumā valstu, jo ir dārgi, tad jā, var iztikt bez apsēja, bet ne mā­jās un ne parastā slimnīcā. Vēl – ja apdegusi seja, jāuz­manās, vai nav skarti elpceļi. Piemērs no dzīves… Kur lielākā šašliku cepēju kļūda? Pareizi būtu jādara tā: salaisti ogles ar degmaisījumu un pagaidi, tad paej gabaliņu nostāk un iemet degošu papīru vai koka tāsi.

    Bet daži ar šķiltavām pienāk un aizde­dzina pa tiešo, un tad ir – bum! Būtībā šāds apdegums nav dziļš. Taču, ja cilvēks tieši tajā brīdī, kad liesma skāra seju, ie­vilka elpu, var sākties balsenes tūska, un, tai progresējot, viņš var uz vietas nosmakt. Tāpēc, ja ir apdegusi seja, vismaz mēs bieži vien cilvēku paturam slimnīcā un pārbaudām, vai nav elpošanas ceļu apdegumu.

    – Pēc cik ilga laika balsenes tūska var parādīties?

    – Kā kuram. Kādreiz attīstās diezgan ātri, bet var attīstīties arī pamazām.

    Dažas SVARĪGAS nianses par apdegumiem!

    • Lai apdeguma rēta nebūtu tik jutīga, velko­ša, izplūdusi, vismaz trīs mēnešus vai visus 8–12 mēnešus, kamēr rētaudi veidojas, rētu regulāri divreiz dienā iezied ar Contractubex vai Dermatix.
    • Pirms došanās saulē nelieto pretsāpju un pretiekaisuma ziedi Fastum Gel, jo tā, saskaroties ar saules sta­riem, rada apdegumus.
    • Brūces apstrādei nekad neizmanto līdzekļus, kas maina ādas krāsu, piemēram, joda tinktūru, briljantzaļā šķīdumu vai mūmija preparātus, kas traucē ārstam novērtēt situāciju.

    Apdegumu ABC

    1. Specializētu palīdzību, ja ir apdegums, tu saņemsi Apdegumu centrā, kas ir vienīgais šāds centrs Baltijā un atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Biķernieki teritorijā Lielvārdes ielā 68. Konsultācija uzņemšanas nodaļā iespējama visu diennakti.
    2. Ja apdedzinājies bērns līdz 15 gadu vecumam, palīdzība meklējama Bērnu klīniskajā universi­tātes slimnīcā. Smagos gadījumos jāsauc ātrā palīdzī­ba, nevis mazais uz slimnīcu jāved pašiem.
    3. Apdegumi visbīstamākie ir bērniem, veciem cilvēkiem, kā arī tiem, kam ir cukura diabēts un hroniskas sirds slimības.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē