Svešķermenis elpceļos – tā aizrīšanos sauc ārsti. Ja kaut kas iesprūst barības vadā, parasti tas nav dzīvībai tūlītēji bīstami – ja vien nav nekas ķīmisks, piemēram, baterijas. Bet mediķa palīdzība būs nepieciešama tik un tā! Savukārt elpceļos nonākušais priekšmets var izraisīt smakšanu, tāpēc cietušajam ir jāpalīdz nekavējoties.
Rīcības plāns
Katra nākamā darbība ir jāveic, ja iepriekšējā nav palīdzējusi.
Ja cilvēks ir aizrijies, vienlaikus klepo (nopietnākos gadījumos dzirdama tā dēvētā gaiļa gārgšana) un viņam ir grūtības elpot – rīkojies! Priekšmetu, kas iekļuvis elpceļos, ja to nevar redzēt, nedrīkst censties izvilkt ar roku! Tā to var iebīdīt vēl dziļāk.
- Pirmās 5–10 sekundes nedara neko un ļauj cilvēkam pašam atklepoties.
Viņu raustot un stumdot, tiek atņemts spēks, ko viņš varētu likt lietā, lai stipri klepotu un svešķermeni pats izstumtu laukā.
- Cietušo saliec aptuveni 45 grādu leņķī, turot vienu roku uz krūtīm, ar otru veic slīdošus – no lejas uz augšu – sitienus starp lāpstiņām. Tavas rokas atrodas viena otrai pretī, katra savā krūšu kurvja pusē.
Vislabāk, ja sitienu var trāpīt klepus brīdī. Šādā veidā ar sitiena spēku klepus tiek padarīts stiprāks un palīdz cietušajam pašam atbrīvoties no elpceļos iekļuvušā priekšmeta.
Veic 5 sitienus, tad paskaties mutē, vai nav parādījies svešķermenis.
- Heimliha paņēmiens – ar rokām aptver cietušo no mugurpuses, vienu roku savelc dūrē, ar otru dūri aptver. Ar dūres plakanāko daļu (kur īkšķis aptver rādītājpirkstu) klepus brīdī virzienā uz augšu spēcīgi spied uz diafragmu. Tas ir starp nabu un vietu, kur savienojas ribu loki – kauliem nav jāskaras klāt!
To veic 5 reizes, pārliecinies, vai mutē nav parādījies svešķermenis. Ja nepieciešams, Heimliha paņēmienu atkārto vēlreiz.
- Ja cietušais elpas trūkuma dēļ slīd bezsamaņā, nekavējoties izsauc ātro palīdzību un, ja nepieciešams, veic atdzīvināšanas pasākumus.
Iedarbīgākā metode – ar kājām gaisā
- Ja aizrijies bērns, visefektīvāk ir saņemt viņu aiz kājām, apgriezt ar galvu uz leju un kratīt, tā svešķermeni izpurinot laukā no elpceļiem. Vislabāk, ja purināšanu var uztrāpīt klepus brīdī.
- Ja aizrijies zīdainis, veicot purināšanu aiz kājām, viņam obligāti jāpietur galviņa, jo kakla muskulatūra vēl nav attīstījusies.
- Šādi svešķermeni no elpceļiem var izkratīt arī pieaugušajam – ja līdzās ir spēcīgi vīri, kas to var izdarīt.