Imunitātes pīlāri
- Aizsargāt tavu organismu no infekcijām ir viens no imūnsistēmas galvenajiem uzdevumiem, to veido šūnas un dažādas vielas. Imūnsistēma spēj cīnīties ar infekciozajiem mikrobiem, regulē imūnās atbildes stiprumu, aizsargā tavu organismu pret audzējiem, alerģijām, autoimunitāti.
- Stratēģiskās vietas imūnajā aizsardzībā ir āda un gļotāda, kas izstrādā pretmikrobu peptīdus un rada mehānisku barjeru, lai infekciozie mikrobi nenokļūtu organismā. Turklāt gļotādas imūnsistēma sintezē imūnglobulīnu A, kas var saistīt mikrobus, vīrusus un baktērijas.
- Svarīgas imūnās aizsardzības šūnas ir arī neitrofilie leikocīti, kas spēj kaitniekus iznīcināt.
- Mikrobu ietekmē imūnās šūnas aktivizējas, dalās, vairojas, un šajā procesā piedalās arī cinks, kas veicina to dalīšanos un imūnsistēmas attīstību. Aktivācijas procesā imūnās šūnas veido receptorus un izstrādā īpašas vielas – citokīnus, kas nodrošina starpšūnu savienošanos un mijiedarbību.
- Ja trūkst vai slikti funkcionē kāds no imunitātes komponentiem, imūnsistēma nedarbojas, kā nākas, un iestājas imūndeficīts. Visbiežāk sastopams sekundārs imūndeficīts, ko izraisījusi kāda slimība vai cits iemesls, piemēram, nepietiekams uzturs.
- Imūndeficītu nereti novēro arī cilvēkiem senioru vecumā, jo izmainās gan specifiskā, gan nespecifiskā imunitāte, samazinās antivielu veidošanās, kā arī imūno šūnu spēja atjaunoties un dalīties.