«Brīvdienās laukos kaut kas (pieļauju, ka dundurs) iedzēla kājā, un tagad tā vieta ir stipri pietūkusi. Nelīdz ne Claritine tabletes, ne Fenistil gels, tūska un apsārtums tikai iet plašumā. Pumpas vidū ir arī dzeltenīgs punktiņš, kas mazliet sulo. Ko vēl varētu lietot, lai ātrāk pāriet? Un vai nav kādi līdzekļi, lai tāda reakcija neatkārtotos, jo vienmēr kukaiņu dzēliena scenārijs ir līdzīgs – laikam esmu ļoti alerģiska.» Inta
Atbild daktere Cīrule:
Tas, ko apraksta Inta, ir pastiprināta reakcija uz kukaiņu kodumiem. Dažiem cilvēkiem reakcija tiešām ir izteiktāka, un tā var būt.
Tāda izteikta reakcija uz kukaiņu kodumiem parasti ir vasaras sākumā – laikam ejot, organisms pielāgojas, un uz rudens pusi šīs reakcijas vairs nebūs tik izteiktas. Vispār alerģiskas reakcijas pārsvarā ir raksturīgas kādā dzīves posmā, dažiem cilvēkiem – salīdzinoši ilgstoši, bet ar laiku tās mazinās.
Uzreiz, kad kukainis iedzeļ, pirmais, ko vajadzētu darīt – pielikt pie sadzeltās vietas kaut ko aukstu un paturēt vismaz pusstundu.
Tas samazinās alerģisko reakciju un neļaus veidoties tūskai. Savukārt, ja koduma vieta sulo, to var apstrādāt ar Betadine šķīdumu – tas ir bezrecepšu medikaments, kura sastāvā ir jods bez spirta, un tas labi dezinficē un nekož. Intas minētie antihistamīna jeb pretalerģijas preparāti šādos gadījumos tiešām bieži vien neko daudz nevar palīdzēt, tāpēc vienkārši jāgaida, kad reakcija pāries pati no sevis. Arī uz sulojošas vietas smērēt virsū gelu nav īsti pareizi, un tā labāk nedarīt.
Ja dzēliena vieta ir sāpīga un tūska iet plašumā, šī vieta būtu jāparāda kādam mediķim, jo reizēm mēdz veidoties sastrutojums.
Tādās reizēs joki mazi, jo no strutojoša iekaisuma var veidoties furunkuli un augoņi, sevišķi, ja, strādājot laukos, koduma vietu aizskar ar netīrām rokām un cītīgi kasa.