Kādēļ pinnes rodas un kad jāsāk uztraukties?
Pinņu cēloņi ir izmaiņas vielmaiņas procesos, lielāka hormonu aktivitāte un pastiprinātas tauku dziedzeru sekrēcija, kas īpaši izteikta ir pusaudžu vecumā. Liela loma ir arī procesam, kad no ādas nenolobās pārragotās šūnas un kopā ar tauku dziedzeru sekrētu veido dažādus aizsprostojumus un vietā, ko sauc par folikulāro atveri, veidojas korķītis.
Par pinnēm dēvē divu veidu izsitumus: iekaisīgos elementus – pūtītes mēdz būt gan vieglākā formā un mazāk redzamas, gan arī smagākā formā – strutām pildīti pūslīši, sārti mezgliņi ādā vai zem ādas. Pinnes ir arī neiekaisīgie elementi – komedoni. Ir divu veidu izsitumi: slēgtie komedoni – balti punktiņi uz ādas un atvērtie elementi jeb atvērtie komendoni, kas uz ādas redzami melnu punktiņu veidā.
Par pinnēm kā par nopietnu problēmu jāsāk uztraukties un jāpievērš tām pastiprināta uzmanība brīdī, kad sāk parādīties iekaisīgie elementi.
Ir gadījumi, kad pinnes ir ļoti smagā formā un tās ietekmē pacienta dzīves kvalitāti un komfortu ikdienā.
“Ārsta prakse liecina, ka savlaicīgi neārstētas un ielaistas pinnes pusaudžu vecumā var būt pamats nopietnām psihiskām problēmām, pat – depresijai, kas var rosināt arī psihisku saslimšanu,” norāda profesors Ingmārs Mikažāns.