Abonē SANTA+ un saņem astrologa prognozi savam nākamajam gadam!
ABONĒT!
  • Iemesli, kāpēc organismā var būt par maz cinka. Un kādas ir pazīmes, ka tā trūkst?

    Jautājumi un atbildes
    Indra Ozoliņa
    Vakar
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Tatjana Baibakova/Shutterstock.com
    Skaidro imunoloģe Dr. med. Inese Mihailova.

    Kāpēc trūkst?

    • Pilnvērtīgi ēdot – tas nozīmē, ka uzturs ir daudzveidīgs! –, cinka organismā parasti pietiek. Cinka deficīts visbiežāk sastopams trešajās pasaules valstīs, kur uzturā lieto galvenokārt graudu produktus. Latvijā tas vairāk saistīts ar diētu ievērošanu.

    Nereti ar tām aizraujas jaunieši, kļūstot par veģetāriešiem un vegāniem.

    Bet  – tikai ar augiem vien uzņemt cinku nepieciešamajā diennakts devā ir problemātiski, jo cinks no augu valsts produktiem uzsūcas sliktāk. Jaunietēm tad atklāj dzelzs deficītu, bet dzelzs visvairāk sastopama tajos pašos produktos, kur ir cinks.

    • Cinka deficīts mēdz būt saistīts arī ar ēšanas traucējumiem, piemēram, bulīmiju vai anoreksiju. Tā deficītu var izraisīt proteīnu jeb olbaltumvielu ierobežota uzņemšana malnutrīcijas jeb pazemināta barojuma gadījumā, ko novēro cilvēkiem ar hroniskām kuņģa un zarnu trakta kaitēm, smagām infekcijām, audzējiem, hronisku nieru mazspēju, kas saistīts ar uzturvielu uzsūkšanās traucējumiem. Riska grupā ir, piemēram, tie, kas slimo ar čūlaino kolītu vai Krona slimību.
    • Cinka bieži vien trūkst veciem cilvēkiem, tas arī ir viens no viņu vājās imunitātes iemesliem. Turklāt senioriem mēdz būt barības vielu uzsūkšanās traucējumi, kas saistīti gan ar kuņģa un zarnu slimībām, gan ar citām hroniskām kaitēm.

    Neveido rezerves

    Cilvēka organismā cinks sastopams visos audos, arī šķidrumos, galvenokārt šūnās, un ķīmiski tas ir saistīts ar olbaltumvielām. 70 kilogramus smaga cilvēka organismā ir apmēram 1,4–2,3 grami cinka, taču tā līmenis ar gadiem samazinās.

    Cinku uzņemam tikai un vienīgi ar uzturu, taču jāņem vērā, ka tas organismā neuzkrājas un neveido rezerves.

    Nepietiekamas cinka uzņemšanas vai tā uzsūkšanās traucējumu gadījumā šī mikroelementa daudzums organismā ātri samazinās, un pat neliels cinka deficīts pasliktina imunitāti.

    Pazīmes, ka cinka trūkst

    • Nelielam cinka trūkumam nav viegli pamanāmu simptomu, bet izteikts deficīts ietekmē visus organisma audus, ieskaitot imūnsistēmu. Rezultātā samazinās gļotādas imunitāte, atrofējas gļotādas bārkstiņas un gļotu produkcija, kas nodrošina pretmikrobu aizsardzību, samazinās imūnglobulīna A sintēze, un rodas paaugstināta jutība pret infekcijām.

    Novēro arī ādas slimības, reproduktīvās sistēmas un asinsrades traucējumus.

    Tas izpaužas arī ar garšas un ožas izmaiņām, sliktu redzi tumsā, pasliktinātu atmiņu, samazinātu spermas veidošanos, augšanas aizkavēšanos un citiem simptomiem.  

    • Cinka deficītu saista ar biežākām vīrusu infekcijām, taču tas nav vienīgais slimošanas iemesls. Lai noskaidrotu, kāpēc cilvēks bieži sasirgst, jāņem vērā visu apstākļu kopums: vai viņam nav neveselīgs dzīvesveids, augsts stresa līmenis ikdienā, vai nav kādi iedzimti faktori, onkoloģiska vai autoimūna slimība, pret ko tiek lietoti imunitāti nomācoši preparāti.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē