8 ieteikumi, kā vielmaiņu padarīt ātrāku
- Jo vairāk gadu, jo mazāk kaloriju nepieciešams. Taču ēdienam noteikti jābūt kvalitatīvam, ar augstu uzturvērtību. Īpaši svarīgi, lai organismā nepietrūktu dzelzs un kalcija.
- Efektīvs veids, kā samazināt uzņemto kaloriju skaitu, ir ēst tikai pusporcijas – vienā reizē notiesā ne vairāk par to, cik vari saņemt abu roku plaukstās. Ēšana jāpārtrauc, kad vēl gribas ēst, jo sāta sajūta iestājas 15 minūtes pēc maltītes.
- Vielmaiņu regulēt palīdz bieža ēšana, vislabāk – piecas sešas nelielas maltītes dienā.
- Pusstundu ilga staigāšana katru dienu un aktīvas nodarbības (tā, lai parādītos sviedri) 2–3 reizes nedēļā.
- Ja vielmaiņa kļuvusi lēnāka ar gadiem vai tā vienmēr bijusi palēnināta ģenētisku iemeslu dēļ (dzimtā visi apaļīgi), sevišķi jāuzmanās, lai uzņemtajām kalorijām pretī nostātos adekvātas fiziskās aktivitātes.
- Nozīmīgs vielmaiņu paātrinošs faktors ir stress. Taču jāņem vērā, ka vienlaikus tas ir arī apetīti veicinošs, tātad stresa apstākļos vielmaiņa gan kļūs straujāka, taču arī uzņemto kaloriju daudzums droši vien palielināsies.
- Vielmaiņai piemīt arī sezonāls raksturs – ziemā, kad ir auksts, viss noris lēnāk, arī vielmaiņa, turklāt ēdiens bieži ir kalorijām bagātāks nekā siltajā laikā. Līdz ar to ir pilnīgi normāli, ka pa ziemu pienāk klāt pāris kilogramu, bet vasarā tie atkal pazūd.
- Uzmanies ar svara korekcijai paredzētajiem uztura bagātinātājiem – vairums no tiem satur vielmaiņu aktivizējošas vielas, taču tad process notiek uz sirds rēķina (jo ātrāk strādā sirds, jo ātrāk noris vielmaiņa). Nevajadzīgi noslogojot sirdi, var rasties nopietni sirdsdarbības traucējumi.
Zini! Ja daudz kusties un tava ēdienkarte ir sabalansēta, bet liekais svars ir nemainīgi liels un nekādi neizdodas iekustināt tā lejupslīdi, vērts apmeklēt ārstu, jo tas var liecināt par hormonālām izmaiņām.