Lasītājas vēstule: Man ir 84 gadi. Asins analīzes uzrādīja pazeminātu ZBL holesterīnu. Ļoti bieži (pat stundas laikā) man ir mainīgs asinsspiediens un pulss, piemēram, 88/43 un pulss 57, pēc tam 170/76 un pulss 75. Ko varat ieteikt? Iveta
Iveta, ZBL (zema blīvuma lipoproteīns) jeb sliktais holesterīns ir viens no noteicošajiem faktoriem, kas ir tieši atbildīgs par insulta, infarkta un artēriju aterosklerozes veidošanos, un tas palielinātā daudzumā organismā nav vēlams.
Ja rādītājs ir zem analīžu lapā redzamās normas, tas nenozīmē neko sliktu, tieši pretēji – tas ir labi un liecina par zemāku asinsvadu aizkaļķošanās risku.
Lietojot dažādus medikamentus, kas samazina sirds slimību risku, sliktais holesterīns tiek ievērojami samazināts, kas analīžu lapā var radīt iespaidu, ka ZBL ir par maz. Bet, kā jau sacīju – jo tas mazāks, jo labāk!
Parasti laboratoriju referencēs ZBL apakšējā robeža ir ap 1,5 mmol/l. Cilvēkam bez riska faktoriem ZBL jābūt zem 3 mmol/l (laboratoriju references augšējā robeža).
Ja ir dažādi riska faktori, atkarībā no to smaguma, augšējā pieļaujamā ZBL robeža samazinās.
Piemēram, ļoti augsta riska pacientiem (ja ir aizkaļķojušās sirds koronārās artērijas) ZBL jābūt mazākam par 1,4 mmol/l. Jā, asins analīžu atbilžu lapa var mulsināt – var šķist, ka nepieciešams augstāks ZBL, tieši tādēļ par holesterīna analīžu rezultātu ieteicams konsultēties ar savu ārstu.
ZBL holesterīns ir arī nepieciešams organismā.
Tam ir vairākas nozīmīgas funkcijas – D vitamīna un dzimumhormonu sintēze, žultsskābju veidošana, tas piedalās arī mūsu organisma šūnu sieniņu veidošanā.
Taču, ja sirds un asinsvadu slimību dēļ ārsts ir izrakstījis ZBL samazinošus medikamentus, piemēram, statīnus, ieguvumi, samazinot ZBL koncentrāciju organismā, būs neatsverami lielāki nekā zaudējumi – nav lieki jādomā, bet jālieto statīni.
Jūsu minētās pulsa un asinsspiediena svārstības neatbilst normai.
Protams, jāatceras, ka šo parametru mērījumi ir atkarīgi no mērierīču precizitātes, kā arī tie vienmēr jāveic miera stāvoklī. Ja miera stāvokļa mērījumi tik krasi atšķiras, iesaku veikt padziļinātāku izmeklēšanu – Holtera monitorēšanu, diennakts asinsspiediena monitorēšanu un ehokardiogrāfiju.