Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Fluors ir kaitīgs! Patiesība vai mīts?

    Jautājumi un atbildes
    Elga Sīle
    27. maijs, 2021
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Lai uzlabotu zobu veselību, agrāk bērniem nereti ieteica lietot fluora tabletes, bet pēdējā laikā arvien vairāk tiek runāts par tā kaitīgo ietekmi. Ko par to saka spicākie Latvijas zobārsti?

    Latvijā fluorīdu trūkst

    Dr. med. Anda Brinkmane, zobārste Stomatoloģijas institūtā un Terapeitiskās stomatoloģijas nodaļas vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes profesore un grāmatas Fluorīdu lietošanas vadlīnijas Latvijā līdzautore: 

    Būtībā pareizāk būtu sacīt – fluorīdi, jo fluors nav sastopams brīvā veidā, tas ir tikai savienojumos. Jā, par fluorīdiem mēdz stāstīt šausmu lietas, bet jāsaprot, ka profilaktiskās devās tie nava kaitīgi. Un tas ir zinātniski pierādīts!

    Jā, kalnainās vietās fluorīdu, piemēram, ūdenī, ir ļoti daudz, bet Latvijā fluorīdi ūdenī ir minimāli, līdz ar to tas neuzkrājas arī augos, un tāpēc mums to vajag uzņemt papildus.

    Vai fluorīdi būtu jālieto tablešu veidā? Visdrīzāk tomēr ne. Izņēmums varētu būt bērni, kuriem ir ļoti augsts kariesa risks, kuriem regulāri veidojas jauni caurumi, kuri netīra zobus… Visādi citādi – divreiz dienā kārtīgi tīrīt zobus ar pastu, kurā ir fluorīdi, ir pilnīgi pietiekami, lai tie tiktu pienācīgi aizsargāti pret bojāšanos.

    Cik daudz fluorīdiem jābūt zobu pastā? No pirmā zobiņa līdz sešu gadu vecumam vismaz 1000 fluorīdu vienību jeb ppm, bet no sešiem gadiem – 1450 vienību. Jā, vecāki bieži satraucas: «Bet mazais taču pastu norij, vai tas nav bīstami?» Te jāteic, ka vecākiem jākontrolē, kā bērni tīra zobus, un jāmāca, ka zobu pasta jāspļauj ārā. Taču arī pēc zobu tīrīšanas ar mutes skalošanu nav jāpārcenšas.

    Latvijā fluorīdi ūdenī ir minimāli, līdz ar to tas neuzkrājas arī augos, un tāpēc mums to vajag uzņemt papildus.

    Jaunākās zobu kopšanas vadlīnijas iesaka tikai vienreiz izskalot un izspļaut lieko – lai fluorīdi no zobu pastas paliek zobu starpās un veic savu aizsargājošo darbiņu, jo tieši starpzobu spraugas ir tās, kur zobi visātrāk bojājas.

    Līdzīgi ir ar bažām par fluorozi jeb zobu emaljas defektu, kas rodas, ja fluorīdus uzņem par daudz – to var dabūt, ja zobu pastu reāli ēd, turklāt vēl kombinācijā ar fluorīdu tabletēm. Bet, ja fluorīdu saturošu pastu lieto profilaktiskās devās un speciāli nenorij, fluoroze nedraud. Vēl kas jāatceras – galvenais zobu ienaidnieks gan bērniem, gan pieaugušajiem ir cukurs. Tāpēc kombinācijā ar labu zobu pastu un regulāru zobu tīrīšanu jāierobežo arī saldumu lietošana!

    Var radīt plankumus uz zobiem

    Dr. Andis Paeglītis, zobārsts un mutes, sejas un žokļu ķirurgs, Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents:

    Vienīgais zinātniski pierādītais nelabvēlīgais fluorīdu efekts ir zobu fluoroze. Tas ir emaljas defekts, kas rodas, ja zoba attīstības laikā tā tiek pakļauta pārāk lielai fluorīdu koncentrācijai. Tad pēc zobu šķilšanās zobu emalja var būt nelīdzena – ar punktveida padziļinājumiem, mazām bedrītēm, pēc izskata blīva, nedaudz duļķaina.

    Fluorīds palīdz zobu augšanai, novērš zobu bojāšanos, aizsargā zobu emalju no aplikuma un cukuriem.

    Vieglā formā fluoroze ir gandrīz nemanāma, tāpēc nereti tikai pie zobārsta, kad zobiņš ir attīrīts no siekalām, var ieraudzīt neregulārus baltus plankumiņus uz emaljas. Vidēji smagā formā plankumi uz zobiem jau ir dzeltenīgi, bet nopietnākos gadījumos plankumi var būt pat izteikti dzelteni un brūngani.

    Kas attiecas uz fluorīdu labo iedarbību… Tie palīdz gan zobu augšanai, gan arī novērš zobu bojāšanos, tāpat aizsargā zobu emalju no aplikuma un cukuriem, ko mēs uzņemam ar pārtiku. Bet – šim nolūkam pilnīgi pietiek ar fluorīdus saturošu zobu pastu.

    Ir gadījumi, kad zobārsti bērniem vēl joprojām iesaka papildus lietot fluorīdus citās formās, piemēram, tabletēs, bet tas ir ļoti individuāli. Piemēram, ja ir ļoti augsts kariesa risks – ja bērnam ir trīs vai vairāk zobu bojājumu triju gadu laikā. Fluorīdus saturošas tabletes ir bezrecepšu medikaments, un tās var nopirkt jebkurā aptiekā, bet labāk tomēr pirms to lietošanas konsultēties ar pediatru vai zobārstu.

    Zobu barības vielu depo

    Dr. Ilona Viduskalne, zobārste Stomatoloģijas institūta Bērnu nodaļā, pasniedz zobārstniecību Rīgas Stradiņa universitātē:

    Ar tabletēm uzņemt fluoru nevienas vadlīnijas mūsdienās vairs neiesaka, taču tā vietā rekomendē jau pirmo zobiņu un visus parējos tīrīt divreiz dienā ar pastu, kas satur fluorīdus.

    Lieta tāda, ka fluorīdi iedarbojas tikai lokāli, esot uz zobiem – tie piesaistās zoba ārējā apvalkā un veido tādu kā barības vielu depo, kas profilaktiski stiprina zobu emalju un sadziedē kariesu jeb caurumu, kad tas tikko sāk veidoties. Proti, cītīgi tīrot zobus ar pastu, kurā fluorīda ir vismaz 1000 vienību jeb ppm, tālāk kariess var arī neattīstīties, un zobiņš paliks vesels. Tāpat fluorīdi labvēlīgi ietekmē mutes mikrofloru – tie kavē mikrobu augšanu, un arī tāpēc zobos neveidojas caurumi. Tikai – lai gūtu šo efektu, svarīgs ir pastas daudzums…

    Būtībā visa ģimene – gan pieaugušie, gan bērni – var lietot vienu zobu pastu.

    Piemēram, mazulim līdz triju gadu vecumam zobus var tīrīt ar pastu, kurā ir 1000–1500 fluorīdu daļiņu, bet pastas daudzumam uz zobu sukas jābūt neliela rīsa graudiņa lielumā – kriksītim. No triju gadu vecuma zobu pastas pikucītis jau var būt zirņa lielumā.

    Pieaugušajiem savukārt viss atkarīgs no tā, vai zobu pasta ir putojoša vai neputojoša – nav tāda viena noteikta daudzuma, jāvadās pēc izjūtas.

    Būtībā visa ģimene – gan pieaugušie, gan bērni – var lietot vienu zobu pastu, bet tad tai jābūt maigai garšai, bez balinošām īpašībām un pasta nedrīkst saturēt antibakteriālas vielas, piemēram, triklozānu un hlorheksidīnu. Savukārt, ja zobi ir jutīgi, pastā nedrīkst būt balinātājs un abrazīvās vielas. Taču pašam fluorīdam, starp citu, piemīt arī zobu jutīgumu mazinošas īpašības. Saviem bērniem tīru zobus ar pieaugušo pastām, un, tā kā tās nav tik saldas un garšīgas kā speciālās bērnu zobu pastas, nav jābaidās, ka mazie pastu var saēsties par daudz.

    Kā atpazīt fluorīdus?

    Fluors ir aktīvs elements, kas viens pats tīrā veidā nav sastopams, tāpēc uz zobu pastas iepakojuma vienmēr būs norādīti fluora savienojumi. Visbiežākie:

    • nātrija fluorīds (sodium fluoride);
    • aminofluorīds (amine fluoride);
    • alvas fluorīds (Sn-fluoride);
    • nātrija monofluorfosfāts (sodium monofluorphosphate);
    • olafluors (Olaflur).

    Šajās zobu pastās fluorīdu IR PIETIEKAMI!

    • Lacalut Sensitive – 1476 ppm,
    • Colgate Advanced White, Colgate Max Fresh, Sensodyne Fluoride, Prokudent Med, Prokudent Sensitive – 1450 ppm,
    • Sensodyne Whitening, Elmex Sensitive, Elmex Junior 6–12 gadiem – 1400 ppm,
    • Lacalut Aktiv, Lacalut White&Repair – 1360 ppm,
    • President – 1350 ppm,
    • Brush-Baby, Fluor-Kin, Zendium, Jordan, Elgydium Junior, Colgate 2–6 – 1000 ppm.

    Šīs zobupastas NEMAZ NESATUR fluorīdus!

    • Splat Smilex Teens,
    • Splat Sensitive,
    • Rocs Sensitive,
    • Himalaya Sparkly White,
    • Weleda.

     

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē