• Fizioterapeits mazulim. Kādos gadījumos nepieciešams?

    Slimības
    Ērika Bērziņa
    Ērika Bērziņa
    31. jūlijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Vai bērnam nepieciešama fizioterapeita palīdzība, izvērtēs ģimenes ārsts, neirologs un rehabitologs, taču konsultācija pie fizioterapeita būs noderīga arī vecākiem, lai apgūtu pareizu zīdaiņa pozicionēšanu, nolikšanu, nēsāšanu un citus hendlinga principus. Vairāk skaidro fizioterapeite Zane Paiča.

    Kādā vecumā ieteicams doties uz konsultāciju pie fizioterapeita?

    Ģimenes ārsti mēdz ieteikt fizioterapeita konsultāciju mazuļa mēneša vecumā. Tā vairāk ir nodarbība vecākiem, speciālists pastāsta par bērna ikdienas aprūpi, parāda, kā zīdaini pareizi celt, nēsāt, apģērbt, kādās pozās barot, kā nomierināt utt. Bieži vien vecāki pie fizioterapeita dodas paši pēc savas iniciatīvas.

    Nereti arī triju mēnešu vecumā ģimenes ārsti iesaka atrādīt mazuli fizioterapeitam, lai izvērtētu, kā norit bērna attīstība.

    «Vecāki grib pārliecināties, vai ar bērna fizisko attīstību viss ir kārtībā, tādēļ bieži vien apmeklē maksas fizioterapeitu, kamēr gaida uz valsts apmaksātu vizīti pie rehabitologa un fizioterapeita. Dažreiz rindā jāgaida pat 6 mēneši, un tas ir ļoti ilgs laiks. Iespējams, pietiks ar vienu vai pāris nodarbībām, lai vecāki savam bērnam ikdienā varētu nodrošināt pareizu aprūpi, kas veicinās mazuļa harmonisku attīstību,» skaidro fizioterapeite Zane Paiča.

    Kas notiek pie fizioterapeita pirmajā tikšanās reizē?

    Vispirms fizioterapeits uzklausa vecākus, izjautā mammu par grūtniecības norisi, dzemdībām, par to, kā bērniņš uzvedas mājās, kā vecāki ar viņu darbojas, par lietām, kas satrauc.

    Uz konsultāciju var nākt arī tētis, omīte vai cilvēks, kas vēl ikdienā aprūpē mazuli.

    Sarunas laikā bērniņš ir mammai rokās un var mierīgi aplūkot svešo telpu, iepazīties. Šāda saruna mazina satraukumu gan vecākiem, gan bērnam un ir svarīga speciālistam, lai izvērtētu, kādas ir vecāku priekšzināšanas, kāda līdz šim bijusi pieredze ar bērnu u. c. Pēc tam fizioterapeits lūdz bērniņu nolikt uz grīdas (ja vecāki uz grīdas nejūtas ērti, var izmantot arī kušeti vai galdu). Pavēro, kā vecāks noliek mazuli, lūdz mazajam novilkt kādu apģērba gabalu. Ja vecākiem ir jautājumi, speciālists uz tiem atbild. Pēc tam bērniņš tiek izģērbts un fizioterapeits izvērtē bērna kustību gatavību, kā viņš reaģē uz pieskārieniem, cik simetrisks ir ķermenis, kāds ir muskuļu tonuss, gūžu stāvoklis. Ja bērns ir vesels un ar viņa attīstību viss kārtībā, fizioterapeits vecākiem izstāsta un parāda, kā ar mazuli darboties ikdienā (visbiežāk šādos gadījumos pietiek ar vienu konsultāciju).

    Kas jāņem līdzi, dodoties pie fizioterapeita?

    Vienreiz lietojamais autiņš (ja zīdaini noģērbj, viņš var pačurāt vai pakakāt), maiņas autiņbiksītes, mitrās salvetes. Ja bērnam ir kāda iemīļota rotaļlieta, arī to var paņemt līdzi, tas pirmajā tikšanās reizē var palīdzēt mazināt satraukumu. Ja mazais vēl nerāpo, ieteicams paņemt auduma autiņu, ko noklāt uz grīdas nodarbības laikā. Ja fizioterapeita konsultāciju apmaksā valsts, nepieciešams rehabitologa nosūtījums!

    Kādos gadījumos jāapmeklē fizioterapeits?

    To, vai bērnam ir nepieciešama fizioterapeita konsultācija, izvērtēs ģimenes ārsts, neirologs un rehabitologs. Dažreiz fizioterapeits bērnu tikai novēro, bet citreiz ir vajadzīgas regulāras nodarbības. Ja bērnam ir paaugstināts vai pazemināts muskuļu tonuss, ķermeņa asimetrija, gūžu displāzija, neiroloģiskas un ģenētiskas slimības, ir nepieciešams fizioterapijas nodarbību kurss. «Ja bērns ir vesels, bet ir paaugstināts muskuļu tonuss (piemēram, pēc smagām dzemdībām), ļoti daudz kas atkarīgs no vecākiem. Apgūstot hendlingu, vecāki paši ikdienā var palīdzēt bērnam mazināt paaugstinātu muskuļu tonusu.

    Protams, ar fizioterapeitu vēlams tikties vairākas reizes, lai novērtētu, kādas ir muskuļu tonusa izmaiņas.

    Līdz gada vecumam ir ļoti būtiski, ka nodarbības laikā vecāks ir līdzās un vēro, ko un kā dara speciālists,» skaidro Zane Paiča.

    Kādas metodes tiek izmantotas nodarbību laikā?

    Fizioterapeits nodarbības laikā bērnu ievada pareizajā kustībā, izmantojot Bobata terapiju, kā arī citus fizioterapijas elementus. Atbilstoši bērna vecumam tiek piedāvātas dažādas rotaļlietas un priekšmeti, kas mazajam izraisa interesi, tiek izmantotas arī palīgierīces – koka kaste, kurā var ierāpties, uz kuras var uzrāpties, dažādu izmēru bumbas, dažādu materiālu paklājiņi, spilveni utt.

    Ar šo priekšmetu palīdzību tiek radīta vide, kurā bērns, fizioterapeita rosināts, var aktīvi darboties un pats apgūt jaunas prasmes.

    Kad bērns konkrēto kustību (piemēram, velšanos, līšanu, rāpošanu) ir apguvis, speciālists izvērtē, vai viņa palīdzība būs nepieciešama arī turpmāk. «Ja mazulis pats spēj visu izdarīt, nav nepieciešama iejaukšanās un stimulēšana. Ja vecākiem ir vēlēšanās, pie fizioterapeita var atnākt pēc kāda laika. Bērnu uz konsultāciju var atvest arī tad, kad mazulis sācis patstāvīgi staigāt, lai pavērotu, kā veidojas viņa stāja un gaita.»

    Noderīgi arī mammas veselībai

    Stāstot par pareizu bērna celšanu, nēsāšanu u. tml., fizioterapeits domā arī par to, lai mazuļa cilāšana un nēsāšana netraumētu muguru pašiem vecākiem un tas būtu iespējami veselīgi.

    Cik bieži jāapmeklē fizioterapeits?

    Speciālists jau nodarbības laikā izvērtē, cik daudz vecāki ir gatavi mainīt bērna ikdienas aprūpes veidu, cik daudz viņi darbojas ar mazo, cik daudz izprot problēmu. Ja bērnam nav kustību traucējumu, neiroloģisku vai ģenētisku slimību, tad uz atkārtotu konsultāciju pie fizioterapeita, iespējams, būs jādodas pēc mēneša, bet tas atkarīgs no katra konkrētā gadījuma. «Vecāki var izvēlēties, vai vest bērnu uz nodarbībām pie fizioterapeita regulāri (ja ir tāda nepieciešamība), piemēram, reizi nedēļā, vai ir gatavi paši apgūt vajadzīgos vingrinājumus un ar mazuli darboties mājās, un atrādīt bērnu fizioterapeitam reizi mēnesī. Protams, ir bērni, ar kuriem pirmā gada laikā (līdz mazais sācis patstāvīgi staigāt) jātiekas regulāri,» skaidro fizioterapeite.

    Cik ilga ir nodarbība pie fizioterapeita?

    Privātpraksē pirmā konsultācija pie fizioterapeita ilgst stundu, atkārtota vizīte valsts apmaksātam speciālistam – vidēji 30 minūtes, privātpraksē – vidēji 60 minūtes.

    Par vizīti pie fizioterapeita ir jāmaksā?

    Ja izvēlas speciālistu, kam ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, tad ar rehabilatoga nosūtījumu 10 nodarbības pie fizioterapeita ir bez maksas (šādus nodarbību kursus valsts apmaksā reizi pusgadā). Izvēloties maksas medicīniskos pakalpojumus, pirmreizēja fizioterapeita konsultācija izmaksās no 20 līdz 30 eiro, atkārtota vizīte – no 10 līdz 20 eiro (samaksa var mainīties atkarībā iestādes, kurā atrodas speciālista prakse).

    Kur meklēt fizioterapeitu?

    Informāciju par to, kādi fizioterapeiti strādā tavā pilsētā vai novadā, var atrast Latvijas fizioterapeitu asociācijas mājaslapā fizioterapeitiem.lv, kur ir saraksts ar sertificētiem fizioterapeitiem, prakses vietas adrese un tālruņa numurs.  

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē