Ieteikumi, ko likt uz šķīvja, lai uzturs būtu sabalansēts
- Par sāta sajūtu galvenokārt atbild olbaltumvielas un saliktie ogļhidrāti – ja cilvēks nejūtas īsti paēdis, tātad uzņemts par maz olbaltumvielu. Kartupeļi, rīsi, grūbas, miežu putraimi, griķi, prosa, pupiņas, zirņi, bulgurs, kuskuss, kvinoja, lēcas, turku zirņi – tas viss miksējams ar dažādiem dārzeņiem un garšvielām. Liec cepeškrāsnī, vāri, sautē, tvaicē, cep vai apcep, vāri zupās, gatavo mērces, putras, desertus.
- Dienas galvenajā ēdienreizē šķīvis būtu jāpiepilda tā, lai no apēstā būtu gan sāta sajūta, gan uzņemts vajadzīgo uzturvielu daudzums: pusei no porcijas jābūt dārzeņiem, ceturtdaļai – graudaugiem (ogļhidrātiem), otrai ceturtdaļai – pākšaugiem, sojai, riekstiem, sēklām vai piena produktiem (olbaltumvielām).
- Tiem, kas nolemj pēkšņi atteikties no gaļas, ir īpaši jādomā par uzturu un produktu kombinācijām, lai veiksmīgi uzturētu vajadzīgo dzelzs līmeni asinīs. Vispirms der zināt, ka dzelzs var būt divvērtīga (atrodama dzīvnieku izcelsmes produktos) un trīsvērtīga (tā ir augos).
Divvērtīgā uzsūcas organismā ātrāk nekā trīsvērtīgā, tāpēc ir izveidojies uzskats, ka gaļa ir galvenais dzelzs avots.
No mums pazīstamākajiem produktiem visvairāk dzelzs ir tumši zaļajos un sarkanajos dārzeņos un augļos: brokoļos, spinātos, bietēs, tomātos, dzērvenēs, zemenēs, granātābolos, paprikās, upenēs. Daudz dzelzs ir arī ābolos, riekstos, žāvētajos augļos, sēklās (īpaši ķirbju), diedzētajos graudos un auzu pārslās.
Zini! Skābi neitralizējoši produkti (tai skaitā kafija un melnā tēja) neļauj uzsūkties dzelzij.
- Lai organisms pilnvērtīgi darbotos, ir jāuzņem tauki. Tas ir mīts, ka neaizvietojamās taukvielas omega 3 un omega 6 atrodamas tikai zivju eļļā. Mūsu pašu kaņepju un linsēklu eļļa ir teicams, bagātīgs šo vielu avots, tāpat arī citas eļļas: ķirbju, sezama, ciedru, kokosriekstu. Speciālisti uzsver, ka ēdienkartē ik dienas būtu jāiekļauj vismaz 3–5 tējkarotes eļļas. Daudz taukvielu ir arī avokado, riekstos un sēklās.
6 zelta padomi gavētājiem
- Ievies dažādību uz šķīvja, nebaidoties arī no neparastām kombinācijām un eksperimentējot ar garšvielām.
- Pārāk neaizraujies ar kādu viena noteikta, tev tīkama produkta lietošanu, piemēram, ar soju vai riekstiem.
- Ēdienkartē noteikti jābūt arī termiski neapstrādātam ēdienam.
- Izvēlies sezonas augļus (tas attiecas arī uz importētajiem).
- Samazini sāls un cukura patēriņu.
- Dzer daudz tīra ūdens (vislabāk – avota).