Turklāt – elpa mums vienmēr ir līdzi. Lidmašīnā, pūlī, auto sastrēgumā, uzgaidāmajā telpā pie ārsta, gaitenī pirms eksāmena vai vienalga kur, kad nāk virsū trauksme, – jā, tā ir līdzi. Izmanto elpošanu! Elpa palīdzēs.
Bet uzmanies – ja tev ir sirds vai elpvadu kaites, ja tev ir astma, ja jūti, ka šī elpošanas tehnika tevī raisa vēl lielāku trauksmi, – atturies.
Diafragmālā elpošana
Vēl to mēdz saukt par vēdera elpošanu, jo tās laikā piepūšas un saplok vēders, bet krūškurvis kustas minimāli.
Šī ir elpošana, kā mums patiesībā visiem vajadzētu elpot ikdienā. Vīrieši lielākoties tā arī dara, bet mēs, sievietes, ievilktiem vidukļiem, elpojam sekli, tikai ar krūškurvja augšiņu, tā sev nozogot skābekli.
Vēdera elpa iedarbojas nomierinoši, samazina stresa līmeni, palīdz regulēt sirdsdarbību un asinsspiedienu.
Vienlaikus šī elpa stiprina arī mūsu stāju, jo diafragma ir muskulis, kurš arī piedalās mūsu ķermeņa stabilitātes noturēšanā.
Veicot jogas pozas, noteikti būtu vēlams sekot, lai elpojam ar vēderu, jo šāda elpa ir lēnāka un tērē mazāk enerģijas, un mums ir vieglāk noturēt pozas.
- Lai sajustu atšķirību, uzliec plaukstu uz vēdera – tieši zem ribu savienošanās punkta.
- Ieelpā tavam vēderam ir jāpiepūšas kā balonam, bet izelpā – jāsaplok.
- Vēl šo kustību var izjust, ja ap muguru apliek šallīti vai dvieli – ieelpā audumam jāvelkas prom.
Okeāna elpa
Vēl to dēvē par ujjayi elpu. Tā vienlaikus enerģizē un nomierina. Šī elpa lieti noder, lai palīdzētu ieiet kādā no jogas pozām vai lai to noturētu, kad kļūst grūti. Ja esi apmeklējusi kādu jogas nodarbību klātienē, nereti tieši šādi tās skan. Ujjayi…
- Sākumā atrodi savu dabisko elpu.
- Pamazām sāc ieelpot dziļāk caur degunu, bet izelpo brīvi caur muti.
- Vēlreiz ieelpa caur degunu, atbrīvo žokli un izelpo ar tādu kā hāāā skaņu. Izelpā vari tuvināt plaukstu mutei un just, kā karstā elpa plaši plūst uz plaukstas. Apmēram tā, kad uz vēsa loga gribam uzpūst dvašas laukumiņu, lai uzzīmētu sirsniņu.
- Kad sajūti, kā šī elpa plūst no rīkles dziļuma, mēģini to pašu atkārtot ar aizvērtām lūpām. Tad skaņa mainās uz tādu kā šņācošu okeānu.
- Ja vēlies, sameklē internetā video, kur varēsi noklausīties tieši šo skaņu, lai saprastu, kāda tā ir. Ieraksti meklētājā ujjayi breath un tu atradīsi daudzus paraugus. Viens no tādiem:
Elpošana pamīšus – ar vienu, tad otru nāsi
Šī ir fantastiska tehnika, lai nomierinātos, lai atvairītu trauksmes vai pat panikas lēkmi. Esmu šo elpošanas tehniku izmantojusi pirms došanās pie zobārsta, kad vajadzēja izraut gudrības zobu. Darbojas ideāli!
To noteikti vari likt lietā pirms svarīgām sapulcēm, eksāmeniem un citās situācijās, kad tev ir jāsabalansē nervu sistēma.
Pētījumos pierādīts, ka pamīšus elpošana uzlabo arī sirdsdarbību, plaušu funkciju un regulē asinsspiedienu.
- Ērti iekārtojies – apsēdies vai apgulies.
- Novieto savu kreiso roku uz ceļa, labo roku pacel sejas augstumā.
- Pilnībā izelpo, tad ar labās rokas īkšķi aizspied labo nāsi.
- Ieelpo caur kreiso nāsi, tad aizspied to ar rādītājpirkstu.
- Atver labo nāsi un izelpo caur to.
- Ieelpo caur labo nāsi, aizver to.
- Atver kreiso nāsi un izelpo caur to.
Šis ir viens cikls. Atkārto četrus ciklus, sekojot savām sajūtām.
Atceries! Vienmēr šo tehniku nobeidz ar izelpu caur kreiso nāsi!