Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Dot vai nedot prettārpu līdzekļus profilaktiski?

    Slimības
    Dace Rudzīte
    Dace Rudzīte
    31. oktobris, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Unsplash
    Daļa vecāku regulāri – reizi vai divas reizes gadā bērnam profilaksei dod prettārpu līdzekļus. Vai tiešām tā rīkoties ir prātīgi? Konsultē pediatre un bērnu neiroloģe Vizma Meikšāne.

    Parazīti ir grūti atklājami

    Visbiežāk tārpiņi jeb dažādi parazīti iemājo divu līdz četrus gadus vecu bērnu punčos, kad viņi jau staigā un pasauli joprojām iepazīst, visu bāžot mutē.

    Tārpi bērnu vēderos iedzīvojas arī tāpēc, ka šajā vecumā vēl tikai attīstās imunitāte un gremošanas sistēma, arī higiēna un tīrība nav sevišķi augstā līmenī vai vispār netiek ievērotas. Visbiežāk bērnam ir spalīši, un tos vecāki var pamanīt vislabāk. Spalīšu oliņu attīstības cikls notiek ārpus organisma – tie izlien ārā, sevišķi siltumā, kad bērns iet gulēt. Pēkšņi mainās bērna uzvedība, viņš kļūst nemierīgs, sāk kasīt dupsi, lielāks arī pasūdzas, ka niez dupsis. Paskatoties, vecāki var redzēt sīkas parazītu oliņas, tās manāmas arī bērna izkārnījumos. Diemžēl citus parazītus tik viegli noteikt nevar.

    Par parazītu klātbūtni organismā var liecināt ļoti nespecifiski simptomi.

    Nogurums, galvassāpes, slikta dūša, bērnam pūšas vēders, sāp ap nabu, izskatās bāls, ar ziliem lokiem ap acīm, var būt miegains un niķīgs. Lai gan bērnam nav konkrētas slimības, viņam it kā trūkst dzīves spēka, jo parazīti ar saviem vielmaiņas produktiem saindē organismu.

    Pediatre stāsta, ka arī parazītiem ir sava vielmaiņa, viņi patērē bērna vitamīnus, ogļhidrātus, iedarbojas uz vielmaiņu, tāpēc bērns zaudē kalorijas un jūtas it kā saindētā stāvoklī. Reizēm par parazītiem var domāt tad, ja bērnam it kā ir astmatisks klepus, kas nepadodas ārstēšanai. Šo klepu var radīt kairinājums, ko rada cērmes kāpuriņi, nonākot krēpās. Tārpi arī it kā alerģizē organismu, tāpēc bērnam pēkšņi var būt dažādi izsitumi, kādi kādreiz nav bijuši.

    Zāles nav profilaksei!

    Parazīti šķiet biedējoši, un līdzīgi simptomi bērniem mēdz būt bieži, tāpēc daļai vecāku šķiet drošāk iedot kādu prettārpu līdzekli. Taču prettārpu līdzekļus tāpat vien, profilaktiski, dot nedrīkst, jo tie paredzēti ārstēšanai, kad tārpu invāzijai gūts apstiprinājums.

    «Neviens prettārpu medikaments, arī bez receptes aptiekā nopērkamais, nav profilakses līdzeklis! Lai dotu medikamentu, nepieciešams pamatojums, bet, ja bērnam nav tārpu, zāles neko labu nedarīs. Prettārpu līdzekļi negatīvi iedarbojas uz aknām, pirms to došanas vecākiem silti iesaku izlasīt blakņu aprakstu.

    Protams, veselas aknas to izturēs, taču, ja reiz vecāki gādā un rūpējas par labāku un veselīgāku uzturu bērnam, kāpēc dot viņam profilaksei toksiskas vielas?

    Protams, ja vecāki redz spalīšus, cērmes, citus parazītus vai tie pierādās analīzēs, medikamenti ir jālieto. Vecāki nereti domā, ka prettārpu līdzekļi bērnam noteikti jādod, ja mājās ir kaķis, suns vai cits mājdzīvnieks. Taču tad jāattārpo kaķi un suņi, nevis bērni,» uzsver Vizma Meikšāne.

    Vispirms – analīzes

    Ja vecākiem ir aizdomas par parazītiem, vislabāk doties uz laboratoriju un veikt analīzes. Daļu parazītu, piemēram, spalīšus, lenteņus un cērmes, kuri dzīvo zarnu traktā var noteikt bērna izkārnījumos, citus parazītus, piemēram, lamblijas, Toxocara canis  var atklāt asins analīzē.

    Taču, lai noteiktu spalīšus vai cērmes, ar vienu fēču izmeklēšanas reizi var nepietikt, jo cērmju, spalīšu oliņu izdalīšanās notiek cikliski. Tāpēc teorētiski analīzes vajadzētu nodot piecas sešas reizes ar divu nedēļu intervālu.

    Kā aizdzīt tārpus

    Ja bērnam patiešām ir parazīti un tas ir pierādīts, lieto prettārpu līdzekli. Latvijā bērniem nopērkams bezrecepšu prettārpu līdzeklis Helmintox un recepšu medikaments Vermox. Bezrecepšu medikamentu var dot mazulim jau pirmajā dzīves gadā, jo tas nopērkams ne tikai tablešu, bet arī sīrupa veidā. To lieto vienu reizi, pēc divām nedēļām – vēl vienu reizi, taču strikti ievērojot lietošanas instrukciju.

    Recepšu medikaments Vermox lietojams kursa veidā atkarībā no tā, vai mazajam ir spalīši, cērmes vai lentenis, – piemērotāko ārstēšanu konkrētajā gadījumā noteiks ārsts. Ārstēšanās laikā bērnam jānogriež nadziņi, lai, kasot dupsi, aiz tiem nesalien parazītu oliņas, katru dienu jāmaina apakšveļa un pidžama, ja mazais tādu lieto, ieteicams nomainīt arī gultas veļu.

    Ja kādam ģimenē ir parazīti, prettārpu līdzekli iesaka lietot visiem ģimenes locekļiem. Ideālajā variantā vecāki par parazītiem informē arī bērnudārza audzinātājas, jo tad, līdzīgi kā ar utīm, vajadzētu ārstēt visus bērnus, lai parazīti neizplatās.

    Ieteicams arī normalizēt bērna zarnu trakta darbību, mīkstināt vēdera izeju, piemēram, no ēdienkartes izslēdzot produktus, kas bērnam cietina vēderu.

    Parazīti nemīl visus bērnus

    Parazītus var dabūt jebkurā sabiedriskā vidē – par ļoti netīriem jau sen atzīti veikalu iepirkumu ratiņi, durvju rokturi, nauda. Jā, parazīti uz tiem nevar izdzīvot ļoti ilgi, bet tie neaiziet bojā arī uzreiz, un cik daudz cilvēku pēc tualetes nomazgā rokas? Parazītus bērns var dabūt, arī peldoties dīķī, no dažādiem grauzējiem – pelēm, žurkām –, kas dzīvo upes vai dīķa malā un izdala savus parazītus.

    Zināji? Nevajag ēst pelēt sākušu maizi – arī tā palīdz organismā uzturēt parazītus.

    Lai gan parazīti ir visapkārt un tie mitinās arī katra bērna un pieaugušā organismā, Vizma Meikšāne uzsver, ka par tiem nevajadzētu arī pārlieku satraukties, jo parazīti neiemājo visos bērnos. Pastāv uzskats: ja bērnam labi strādā gremošanas sistēma, tārpiņam šādā vidē dzīvot nepatīk. Parazīti labprāt iedzīvojas punčos, kas labi nestrādā: ja veidojas un neiziet gāzītes, ja ir traucēta vēdera izeja, ja ir kādas citas zarnu trakta problēmas.

    Nereti bērnam ir vēdera problēmas, kas rodas no diētas kļūdām – neregulāras ēšanas vai pārēšanās, no tā, ka bērns visu dienu neko lāgā neēd, bet vakarā apēd trīs porcijas un virsū uzdzer sulu.

    Līdz ar to mainās organisma vielmaiņa, un parazīti to vien gaida.

    Tāpēc īstā profilakse, lai bērna puncī neiedzīvotos parazīti, ir veselīgs un dabisks uzturs. Bērnam nav jāpārtiek tikai no burkāniem vien, taču jāatsakās no saldinātajiem dzērieniem, dažādām ķīmiskām konfektēm un cepumiem, krāsainiem jogurtiem. Bērnam jāmazgā rokas, sevišķi pēc tualetes apmeklējuma, tāpat jāmazgā arī augļi un ogas, pat tie, ko mājās ienes no sava dārza.

    Homeopātija un tautas līdzekļi

    • Homeopātiskajā aptiekā var iegādāties biškrēsliņus saturošu tinktūru Tanacetum, kuras sastāvā esošais tujons dzen ārā tārpiņus. Lai gan rūgta un negaršīga, bērnam no divu gadu vecuma profilaktiski pret tārpiem var dot biškrēsliņu tēju.
    • Par efektīvu tautas līdzekli pret zarnu parazītiem uzskata svaigas vai kaltētas ķirbju sēklas, savukārt spalīšiem nepatīk ķiploki. Tā kā reti kurš bērns labprāt ēdīs ķiploku, omītes reizēm iesaka ķiploku pavārīt pienā un šādu dzērienu dot bērnam.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē