Lasītājas jautājums: “Pirms vairākiem gadiem dēls cieta avārijā, rezultātā iegūstot politraumas. Sekas jūtamas joprojām. Pēc pēdējiem magnētiskās rezonanses izmeklējumiem galvai izdarīti secinājumi – mugurējās smadzeņu bedres arahnoidāla cista lokalizēta pa vidu aksiālā plaknē, 1,8 × 2,3 cm. Kā tas varētu izpausties nākotnē? Vai cistu varētu ar zālēm mazināt? Vai arī – vērot un, iespējams, tā pati uzsūcas? Vai tomēr jāoperē? Ko cista var ietekmēt, ja gadījumā izaug lielāka? Dēlam 36 gadi." Māra.
Profesora atbilde:
Šajā situācijā, kad dēlam bijusi trauma un asinsizplūdums, cista, visticamāk, izveidojusies traumas vietā. Lai saprastu, kā rīkoties, būtu jākonsultējas pie neiroķirurga, kurš izlemtu, vai cistai ir klīniska nozīme – kā un vai tā atspoguļojas dēla pašsajūtā, vai ir kādas sūdzības, kas var būt saistītas ar cistu. Pēc tā arī varētu spriest, vai ir pamats satraukumam vai nav.
Lielākoties šīm cistām klīniskas nozīmes nav, tomēr vizīte pie neiroķirurga ir jāieplāno tik un tā.
Speciālistam vajadzētu izvērtēt magnētiskās rezonanses bildes un neiroloģiskos simptomus – varbūt neko nevajag darīt, bet varbūt nepieciešama kontrole, iespējams, jāuztaisa vēl viena magnētiskā rezonanse, lai redzētu, vai cista nekļūst lielāka.
Jāpiebilst, ka šādas cistas neuzsūcas un pašas nepazūd. Ja atklāsies, ka cista palielinās izmēros un sāk nospiest nervu struktūras, tā tomēr var būt bīstama un to vajag operēt. Lai gan lielākoties lieta līdz operācijai šādās situācijās nenonāk. Kopumā tā noteikti nav ļoti steidzama lieta.
Lai dēls pierakstās pie ģimenes ārsta un, dodoties uz vizīti, ņem līdzi izmeklējuma slēdzienu. Tālāk vajadzētu, lai ģimenes ārsts iedod nosūtījumu pie neiroķirurga. Te derēs jebkurš neiroķirurgs, bet, ja dēls gatavs braukt uz Rīgu, tad šādu speciālistu var meklēt, piemēram, Rīgas 1. slimnīcā, Stradiņa slimnīcas poliklīnikā, Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikā un citviet.