Speciāliste skaidro, ka strauji augošam un sportiskam bērnam šīs analīzes jāuztaisa pat divas reizes gadā – sākoties rudens sezonai (septembrī, oktobrī) un pēc tam otrreiz pavasarī (aprīlī, maijā), lai redzētu, kā veicies ar D vitamīna krājumu papildināšanu. Ja analīzēs būs redzams, ka D vitamīna līmenis ir par zemu, tad arī vasarā tas būs jāuzņem papildus.
Ko tad, ja šāda analīze nav veikta?
Atceries, ka jebkurā gadījumā tīnim ir svarīgi uzņemt D vitamīnu – vienkārši, lai lieto tā profilaktisko devu. Vecumā no 8 līdz 18 gadiem D vitamīna profilaktiskajai devai jābūt vismaz 600, vēl labāk – 1000 starptautiskajām jebdarbības vienībām vai arī 25 mikrogramiem dienā. Holekalciferola (tieši šo D vitamīna formu satur recepšu medikaments Vigantol un uztura bagātinātāji) uzsūkšanās process organismā notiek pakāpeniski 30 dienu laikā. Tātad D vitamīnu drīkstētu lietot arī vienreiz mēnesī, un ļoti daudzi pusaudži Amerikā tā arī dara: vienā reizē uzņem visu mēneša devu. Tiesa, pie mums šāds lietošanas ieteikums ne visiem ir pieņemams, tāpēc parasti vecākiem bērniem rekomendēju vitamīnu lietot reizi nedēļā. Mammas priecājas, ka šis ieteikums tiešām strādā.
Tātad rēķinām…
- Vienreizēja nedēļas deva būtu: 7×1000 darbības vienības= 7000.
- Ja vienā D vitamīna eļļas pilienā ir 1000 darbības vienību, tad vienreizējā nedēļas deva ir 7 pilieni; ja lieto Vigantol (500 darbības vienības) vienu reizi nedēļā – 14 pilieni. D vitamīns jālieto no rīta, jo tas sniedz enerģiju. Tātad, ja D vitamīnu iedzer vakarā, var būt sliktāks miegs.