Skaidro zobārste un zobu protēziste Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūtā Māra Valdmane:
– Protēze pēc lietošanas termiņa beigām nekļūst indīga vai kā citādi kaitīga un neko ļaunu ķermenim nenodara, taču plastmasas protēzes un tajās iestiprinātie zobi lietošanas laikā stipri nodilst. Līdz ar to protēze zaudē savu vertikālo augstumu un notiek izmaiņas sakodienā, un paša zobiem, kas vēl saglabājušies, tiek uzlikta neadekvāta slodze.
Lietošanas termiņu principā vajadzētu ievērot, jo plastmasas protēzes nenodilst vienīgi tad, ja tās stāv atvilktnē.
Ir daudz pacientu, kas laikus nemaina plastmasas zobu protēzes. Manā praksē ir bijuši gadījumi, kad protēze nav mainīta jau 30 gadu, jo, kā saka pacients, tā tik labi stāvot! Taču notiek arī izmaiņas gļotādā un kaulu atrofija, jo vietās, kur nav paša zobu, nav kaula, gļotāda resorbējas, samazinās, un līdz ar to protēze ar laiku vairs tik labi nestāv. Pacienti pie tādām lēnām izmaiņām pierod un pat nepamana, ka patiesībā protēze vairs nepiegulst pie gļotādas tik labi, kā tas bija pirms tam.
Tāpēc jauna protēze atkal piegulēs precīzāk, un sakodienu atkal varēs labāk piekoriģēt. Tomēr nav jau arī tā, ka, tiklīdz protēzei beidzies termiņš, tā par varītēm pacientu sūtu pēc jaunas. Zinu, ka protēzes maiņa cilvēkam katru reizi ir liels notikums – ar pieslīpēšanās un pierašanas periodu –, un tas nenākas viegli. Tāpēc gads uz priekšu vai atpakaļ varbūt nav tik būtiski, tomēr lietošanas termiņu principā vajadzētu ievērot, jo plastmasas protēzes nenodilst vienīgi tad, ja tās stāv atvilktnē.