Iespējamās sekas veselībai
- Miega traucējumi – pulksteņa pagriešana var samazināt miega ilgumu un kvalitāti, izraisot nogurumu un grūtības koncentrēties.
- Paaustināts sirds un asinsvadu slimību risks – pētījumi rāda, ka dažas dienas pēc laika maiņas ir palielināts sirdslēkmes un insulta gadījumu skaits.
- Palielināts negadījumu risks – miega traucējumu dēļ var pieaugt satiksmes negadījumu un darba traumu skaits, jo radušās grūtības koncentrēties, radusies aizkaitināmība, grūtības savaldīties.
- Garastāvokļa svārstības – cilvēkiem var rasties paaugstināts stress, aizkaitināmība un depresijas simptomi.
- Hronisku slimību saasināšanās – miega ritma traucējumi var negatīvi ietekmēt arī vielmaiņu, asinsspiedienu un imūnsistēmu.
- Izjaukts metālais līdzsvars – fiziskās sekas, ko rada pulksteņa pagriešana (miega traucējumi), var nest sev līdzi grūtības savaldīties, dusmu lēkmes, paaugstinātu stresa līmeni.
Kas ir cirkadiānais ritms?
- Cirkadiānais ritms ir organisma iekšējais bioloģiskais pulkstenis, kas regulē dažādus fizioloģiskos procesus aptuveni 24 stundu ciklā, balstoties gaismas un tumsas maiņā. Tas ietekmē miega un nomoda režīmu, hormonu izdalīšanos, ķermeņa temperatūru un vielmaiņu.
- Lai uzturētu veselīgu cirkadiāno ritmu, ieteicams iet gulēt un mosties vienā laikā, izvairīties no ekrāniem pirms miega un dienas laikā uzturēties dabiskā apgaismojumā.