Pilnmēness ietekmē visus!
Mēness ietekmē daudzus uz zemes notiekošus procesus – izraisa okeānos bēgumus un paisumus un ietekmē arī cilvēkus. «Cilvēka organisms satur vairāk nekā 80% ūdens, un, lai gan tik lielu viļņošanos kā okeānā nenovērojam, tomēr pilnmēness ietekmē arī mūs,» uzsver miega ārste Ija Cimdiņa, skaidrojot, ka pilnmēness laikā pieaug uzbudinājums.
Tā kā mazi bērni kopumā jūtīgāk uztver visu apkārt notiekošo, daudzi vecāki ir ievērojuši, ka pilnmēness laikā bērni ir nemierīgāki, vairāk raud, viņus grūtāk nomierināt.
Lielāki bērni pilnmēnesī kļūst kašķīgāki, prasīgāki, aizkaitinātāki, viņu uzvedība var kļūt agresīvāka, intensīvāka un īpatnējāka nekā citkārt. Pilnmēness ietekmē arī miegu – šajā laikā var būt grūtāk iemigt, naktī ir caurs miegs, bērni biežāk mostas, slikti guļ. Tomēr, kā uzsver miega ārste, bērni nav vienādi – kādam pilnmēness ietekme jūtama vairāk, citam – mazāk: «To, cik daudz mazais izjūt pilnmēnesi, nosaka gan iedzimtība, cik emocionāli jūtīgs bērniņš nācis pasaulē, gan viņa vecums – jo mazāks, jo jūtīgāks. Tomēr nereti zīdainim pirmajā gadā pilnmēnesī var būt pat mazliet vieglāk, jo viņam miega un nomoda laiks nepārtraukti mijas visas diennakts garumā, un viņu ietekmē arī citi faktori, piemēram, uzturs, kolikas, zobu nākšana. Hiperaktīvie bērni pilnmēnesī kļūst vēl aktīvāki, mēness vairāk ietekmē arī bērnus, kuru dzīvē ir kādi satraucoši notikumi. Iespējams, ikdienā to it kā nejūt, bet, kad ir pilnmēness, strīdi ģimenē vai konflikti dārziņā summējas jūtamās garastāvokļa un uzvedības izmaiņās.»
Arī vecāki pilnmēness laikā kļūst uzbudinātāki, vieglāk aizkaitināmi, un jebkurš sīkums spēj sadusmot ātrāk.
Tā kā arī mamma ir trauksmaināka, viņa mazāk spēj izturēt bērna raudas un garastāvokļa svārstības un asāk reaģē uz bērna uzvedību. «Dzīve sastāv no ikdienas notikumiem, daudzām mazām situācijām. Ja dzīve pirms pilnmēness ritējusi mierīgi un stabili, ja mamma dzīvojusi pietiekamā drošības un komforta izjūtā, viņa pilnmēnesi aizmirst un nejūt. Bet, tikko dzīvē ir kādi nomācoši notikumi vai kādas psihoemocionālas problēmas, tā cilvēks asāk izjūt arī pilnmēness ietekmi. Tad mamma jūtīgāk uztver katru bērna raudāšanu un katru niķi, sakot: redz, kā mans bērns reaģē uz pilnmēnesi! Bet arī mamma pati reaģē uz pilnmēnesi!» skaidro Ija Cimdiņa.
Maini attieksmi, nevis dod zāles!
Vai var sagatavoties pilnmēness laikam, lai tas paietu mierīgāk? Var! Laikā, kad gaidāms pilnmēness un kādas pāris dienas pirms tam, ieteicams neplānot lielus pasākumus un ģimenes saietus, stomatologa vai cita ārsta apmeklējumu, sevišķi, ja bērnam katra vizīte pie ārsta aizrit ar lielu raudāšanu un pārdzīvojumiem, jo pilnmēness laikā jebkuras sāpes bērns izjūt vēl spēcīgāk.
Cik vien iespējams, vajadzētu ieplānot mierīgu dzīvesveidu, atceroties, ka arī pieaugušie būs uzvilkti un arī viņiem jāuzņemas sava daļa atbildības konfliktā vai grūtībās.
Protams, ja bērnam pilnmēnesī iekrīt dzimšanas diena vai drauga ballīte, to īsti nepārcelsi, tāpēc miega ārste uzsver vēl vienu aspektu – proti, cik ļoti pieaugušie uzsver pilnmēness ietekmi un tai ļaujas: «Tas ir arī attieksmes jautājums. Jā, pilnmēness ir papildu grūtība, īpašāks periods ar lielāku aizkaitinājumu, taču arī ikdienā reizēm esam uzvilkti un reizēm mierīgi. Tāpēc daudz atkarīgs no tā, cik saasināti vecāki uztver pilnmēnesi. Kā pieaugušie vecāki taču var izdomāt, kā līdzsvarot sevi un pilnmēness laikā justies labāk. Mierīgi paelpot, padzert tēju, ja iespējams, ievērot mierīgāku darba režīmu un arī bērnam iedot mierīgāku režīmu. Dzīve ir intensīva, bet tajā var veikt kaut nelielas korekcijas, arī pieņemot pilnmēnesi un bērna uzvedību ar izpratni. Pieaugušajiem vajadzētu spēt pieņemt to, ka šajā laikā bērns ir niķīgāks un dusmīgāks, kā arī vārdiski izstāstīt bērnam, kas ar viņu notiek, lai arī viņš saprastu un pieņemtu savu uzvedību. Mazajam var teikt, ka visi reizēm dusmojas, visiem reizēm šķiet, ka nekas neizdodas, bet būs labi! Tas jāsaka gan bērnam, gan arī sev, un pilnmēness paies mierīgāk. Ja vecāki spēj skaidrot un radīt bērnā izpratni par to, ka uzbudinājums pilnmēnesī ir dabiska lieta, ar to var tikt galā un tas ir daudz labāks veids, nekā dot bērnam nomierinošu medikamentu!»
Lai nemoka bezmiegs
Kad aiz loga spīd pilns mēness, īpaši svarīgi ievērot dienas režīmu – tas atvieglo gan aizmigšanu, gan gulēšanu. Varbūt bērns negribīgāk dosies gulēt, bet ieteicams mēģināt vismaz laicīgāk sākt taisīties gulēt, jo jārēķinās, ka bērnam var būt grūtāk norimt, viņš negribīgāk dosies mazgāt zobus, gribēs pastrīdēties un pierādīt savu varu. Pilnmēness laikā ieteicams vairāk piedomāt pie veselīga un sabalansēta uztura, atteikties no pusfabrikātiem, neēst saldumus.
Vislabāk gulēt pilnīgā tumsā, tāpēc pie logiem jābūt tumšiem, bieziem aizkariem, lai nav tiešas mēness gaismas.
Pirms miega bērnam var iedot padzerties nomierinošu tēju, piemēram, vīgriežu, apiņu, baldriāna saknes – vislabāk pa šķipsniņai no katras. Lielāks efekts būs, ja bērns tēju dzer regulāri. Var ieviest savu rituālu – katru vakaru ģimene kopā pirms gulētiešanas pasēž, parunā, iedzer tēju, apēd cepumiņu. Jā, jā, pirms miega vajag saldumiņu, lai labāk var aizmigt! Noderīgs rituāls ir arī vakara mazgāšanās, pasaciņas lasīšana vai dziesmiņas dziedāšana – tas viss veicina mierīgāku aiziešanu čučēt. Ja bērns naktī pamostas – gaismu nevajag slēgt, mazo nomierina, iedod mīļmantiņu un liek gulēt. Kā stāsta Ija Cimdiņa, pētījumi pierāda, ka uz bērna miega ieradumiem vislielāko ietekmi atstāj vecāku uzvedība un tas, kas notiek ģimenē, kāda mājās ir gaisotne. Bieži vien pieaugušie bērnam ierāda nelāgus gulēšanas ieradumus, piemēram, tikko bērnam ieraudoties, ņem viņu ārā no gultas.