• Bērnam automašīnā paliek slikta dūša. Ko darīt?

    Slimības
    Madara Ozoliņa
    Madara Ozoliņa
    29. jūnijs, 2023
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Shutterstock
    Braucot kādā transportlīdzeklī, gan bērnus, gan pieaugušos mēdz piemeklēt nelaba dūša. Reizēm šķiet, ka tas notiek bez jebkāda iemesla. Tāpēc ir labi zināt, kā rīkoties šādā situācijā un kā no šādiem brīžiem izvairīties. Uz jautājumiem atbild ārsts, homeopāts Edgars Mednis.

    Kāpēc, braucot auto, bērnam kļūst slikti?

    Slikta dūša ir cilvēka vestibulārā jeb līdzsvara aparāta reakcija uz šūpošanos. Vienam bērnam tas ir jutīgāks, citam – izturīgāks. Līdz ar to reakcijas var būt dažādas.

    Pastiprināt slikto dūšu, braucot automašīnā, var lasīšana vai skatīšanās ekrānā.

    Parasti kļūst vieglāk, ja brauciena laikā vēro ceļu, jo tad attēls, ko uztver acis, un sajūta no šūpošanās iegūst līdzsvaru – smadzenes redz ceļu, saprot, ka šūpo, un paspēj sagatavoties – attēls sakrīt ar sajūtu. Turpretim, ja bērns skatās grāmatu, multfilmu vai lasa žurnālu un auto šūpojas, tad sajūtas atšķiras no tā, ko bērns redz. Smadzenes nesaprot, kas notiek, un reaģē ar sliktu dūšu.

    Kas var pastiprināt slikto dūšu?

    Nelabuma sajūtu var pastiprināt tramīgs autovadītājs, kas strauji paātrina mašīnas gaitu, tad strauji bremzē. Arī ceļa līkumos iebrauc straujāk. Mēdz būt arī tā sauktās vemjamās mašīnas – tās ir automašīnas, kurās ir slikta dūša ne tikai bērniem, bet arī cilvēkiem, kam parasti tā negadās. Grūti izskaidrot šo fenomenu, bet acīmredzot šo automašīnu konstrukcijā ir kādas īpatnības, kas nepatīk cilvēku līdzsvara aparātam. Kā jau minēju iepriekš, sliktu dūšu var pastiprināt arī tas, ja bērns, braucot automašīnā, daudz skatās ekrānos – telefonā vai planšetē.

    Vai ar laiku sliktā dūša braucot pāriet?

    Ar vecumu tas var pāriet, bet bieži vien sliktā dūša, braucot transportlīdzeklī, lielākā vai mazākā mērā saglabājas visu mūžu. Ja kādam no vecākiem bērnībā bijusi šī problēma, vai tas nozīmē, ka arī bērnam būs slikta dūša, braucot ar auto? Jā, bieži vien to manto no vecākiem vai vecvecākiem, bet tā nenotiek vienmēr.

    Ja, braucot automašīnā, bērnam ir slikta dūša, ir liela iespēja, ka tā būs, arī braucot ar kuģi vai lidojot ar lidmašīnu.

    Kā bērnam palīdzēt?

    Kā jau minēju, var palīdzēt ceļa vērošana brauciena laikā, atvērts logs (svaigs gaiss). Ja bērnam, braucot automašīnā, ir slikta dūša, vajadzētu braukt pēc iespējas līganāk, bez straujiem paātrinājumiem un straujas bremzēšanas, arī līkumos būtu jācenšas braukt līgani. Palīdzēt var arī salda vai skāba garša – kādas ledenes vai dzēriens, kas noņem kuņģa kairinājumu.

    Reizēm palīdz arī viegli nomierinoši līdzekļi, piemēram, baldriāns.

    Kā tēju to bērnam var dot jau no pirmā dzīves gada. Un brauciena laikā noteikti nevajadzētu lasīt žurnālus, grāmatas vai skatīties telefonā multfilmas.

    Vai pirms brauciena bērnam drīkst dot medikamentus?

    Ir pieejami dažādi medikamenti pret jūras slimību. Tās ir bezrecepšu zāles, kas jālieto stundu pirms brauciena un, ja nepieciešams, arī atkārtoti brauciena laikā. Bet zāles ir dažādas – sākot ar ingvera tabletēm, beidzot ar ķīmiskiem medikamentiem. Par to lietošanu jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu un noteikti jāizlasa zāļu lietošanas instrukcija. Ingvera tabletes var dot bērniem jau no divu gadu vecuma. Bet ķīmiskās zāles ir paredzētas bērniem no septiņu gadu vecuma. Pret jūras slimību var palīdzēt arī homeopātiski preparāti.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē