Lasītājas vēstule: Man ir 85 gadi. Lai pārbaudītu veselību, uztaisīju asins analīzes. Rezultāti parādīja, ka vairākās pozīcijās bija novirzes no normas. Piezvanīju ģimenes ārstei, viņa atbildēja, ka viss ir kārtībā. Gribu tomēr pārliecināties un uzzināt, par ko liecina asins analīzēs norādītās bultiņas uz leju un uz augšu.
Eritrocīti – 4 (↓), norma: 4,1–5.
Trombocīti –135 (↓), norma: 150–410.
MPV – vid. h. tilp. 12,9 (↑), norma: 9,1–12,6.
PDW – h. sadalīj. 17 (↑), norma: 9,30–16,70.
Leikocīti – 3,62 (↑), norma: 4–9,8.
Neitrofilie a. 21,3 (↓), norma: 48–72.
Neitrofilie abs. 0,77 (↓↓), norma: 1,92–8.
Eozinofilie abs. 001 (↓), norma: 002–0,53.
Limfocīti % 53 (↑), norma: 18–42.
Monocīti % 25,1 (↓), norma: 2–11. Ārija
Jūsu analīžu rezultātā parādās samazināts visu asins formelementu daudzums. Šāda aina var liecināt par iespējamām asinsrades problēmām. Iesaku pēc desmit dienām atkārtot izmeklējumu un, saglabājoties līdzīgām izmaiņām, pierakstīties uz konsultāciju pie hematologa Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā. Bet tagad pastāstīšu par atsevišķu rādītāju rezultātiem…
- MPV trombocītu vidējais tilpums. Novirze ir neliela un liecina tikai par to, ka trombocīti ir ar lielāku tilpumu, kas saistāms ar to nobriešanu.
- PDW trombocītu izmēru izkliede. Šis rādītājs tiešā veidā atspoguļo to, ka asinsritē ir dažādu izmēru trombocīti – gan normāli, gan lielāki.
- Eritrocītu skaits ir nedaudz zem normas. Vēstulē nav uzrakstīts par hemoglobīna rādījumu. Varbūt ir neliela mazasinība.
- Trombocītu skaits arī ir samazināts, bet nedaudz, un pašreiz nav pamata lielam satraukumam.
- Leikocītu skaits ir procentuāli pazemināts gan absolūtajos, gan relatīvajos skaitļos.
- Limfocītu skaits ir procentuāli palielināts, kas ir relatīvi. Šoreiz nav absolūto skaitļu, kas varētu būt arī norma.
- Monocīti. Domāju, ka pie monocītiem bultiņai patiesībā jābūt uz augšu. Monocīti kompensē neitrofilu skaita zudumu.
- Eozinofili. To skaits arī ir samazināts, bet tas parasti ir ļoti mazs. Lielāka nozīme būtu to skaita pieaugumam.
Vēl piebildīšu: ja asinsainā mainās kopējais leikocītu skaits, izmainās proporcionālās attiecības.
Tad jāskatās, kāds ir gan procentuālais, gan absolūtais skaits. Visām šūnām nav norādīti abi skaitļi, tādēļ pilnīgu vērtējumu nevaru sniegt.
Redakcijas konsultantes ģimenes ārstes Evelīnas Beires komentārs:
– Asins analīzes vislabāk būtu izvērtēt, zinot jūsu veselības stāvokli un slimības, bet, ja apskatām tikai izmainītās asins analīzes, tad novirzes ir asinsradē. Par maz gan sarkano, gan balto asins ķermenīšu, kas atbild par skābekļa pārnesi organismā un cīņu ar infekcijām, kā arī nedaudz samazināts trombocītu skaits, kas atbild par asins recēšanu.
Tā kā jums ir arī palielināts MPV, iespējams, trūkst B12 vitamīna.
Tas var izskaidrot asinsrades nomākumu un nereti var rasties cilvēkiem ar kuņģa gļotādas atrofiju vai pēc kuņģa operācijām, kad ir traucēta B12 vitamīna uzsūkšanās. Tomēr iesaku to precizēt, asins analīzēs nosakot B12 vitamīna līmeni. Ja tas neapstiprinās, būtu vismaz nepieciešama asins analīzes kontrole dinamikā, un, ja asinsrade joprojām ir nomākta, jādomā par citiem iemesliem, kas to var izraisīt, bet to iesaku pārrunāt ar ģimenes ārstu, kurš zina jūsu slimību vēsturi, vai ar hematologu.