Faktori, kas mazina Alcheimera risku
- Augstākā izglītība
Ja dzīves laikā esam savas smadzenes trenējuši un tās ir uztrenētas augstākā līmenī, mums veidojas tā sauktās kognitīvās rezerves. Pat tad, ja slimība bojā smadzenes, ikdienas aktivitātes tā ietekmēs vēlākā vecumā vai mazāk nekā cilvēkiem, kam smadzenes nav trenētas. Kad Alcheimera slimība ir sākusies, smadzeņu šūnas lielākoties iet bojā, taču smadzenes turpina cīnīties un mēģina veidot jaunas sinapses. Tāpēc arī slimības sākotnējā stadija ir īstais brīdis, lai kognitīvās rezerves joprojām censtos palielināt.
- Regulāra, mērķtiecīga, aerobā slodze
Ja cilvēks ir fiziski aktīvs, demences risks mazinās. Ideālajā gadījumā vajadzētu katru dienu sportot tā, lai justos mazliet noguris, iesvīstu un būtu paātrināta sirdsdarbība.
- Jaunu prasmju apgūšana
Izrādās, prasmju apgūšana smadzeņu darbībai ir vērtīgāka par faktu apgūšanu. Tāpēc jācenšas apgūt jaunus sporta veidus vai, piemēram, der iemācīties spēlēt kādu mūzikas instrumentu. Mērķtiecīga fiziskā slodze lielā mērā saistīta ar prasmēm – lai cilvēks aktīvi kustētos, viņam jānodarbina ārkārtīgi liels skaits smadzeņu šūnu. Jo lielāka garīgā un fiziskā slodze, jo demence attīstīsies lēnāk.
- Veselīgs uzturs
Noteiktas diētas formas mazina demences risku. Pārsvarā tās ir Vidusjūras un tai līdzvērtīgas diētas, kas satur daudz dārzeņu, augļu, jūras produktu un mērenu devu alkohola. Apjomīgi pētījumi liecina, ka antioksidantu dēļ sarkanvīna lietošana mazina demences risku. Taču kopumā alkohols veselību neuzlabo, un, to lietojot, ir risks iedzīvoties citās hroniskās slimībās.
Raksta turpinājums: