Vai medikamentozā terapija ir iedarbīga?
Alcheimera slimības specifiskos medikamentus Latvijā lieto samērā maz. Ir acetilholīnesterāzes (Ach) inhibitori, kas smadzenēs samazina acetilholīnesterāzi, aizkavē demences procesa progresēšanu, kā arī citas grupas zāles – memantīns, kas ir viens no visbiežāk izmantojamajiem medikamentiem. Latvijā specifiskā medikamentu terapija nav izplatīta novēlotas diagnozes dēļ –cilvēki vēršas pie psihiatra tikai tad, kad atmiņas traucējumi ir spilgti un zāles vairs nepalīdz.
Medikamentu lietošana ne vienmēr ir panesama un reizēm nesniedz vēlamo rezultātu – slimniekus uzbudina, produktīvas efektivitātes vietā pacienti jūt nemieru, trauksmi, jūk dienas un naktis, reizēm viņus pārņem delīrijs. Zāles ir klīniski efektīvas, taču nespēj būtiski ietekmēt slimības norisi. Tās var palēnināt procesu, taču bojāgājušās smadzeņu šūnas vairs nav atgūstamas.
Citi lasa
Ja cilvēkam diagnosticē Alcheimera slimību, tas nozīmē, ka ļoti daudz smadzeņu šūnu jau ir aizgājušas bojā, – slimniekam jau ir izmainīta personība. Medikamentozās terapijas iespējas jāizmanto, taču tā būtiski nemaina spēles iznākumu. Drīzāk to, vai cilvēks ar šo slimību var sadzīvot cienījami, vairāk izšķir ārējie sociālie aspekti – kā slimnieks tiek aprūpēts un kā tiek nodrošināta palīdzība.
Raksta turpinājums: