• Aktuāli vīrusu laikā: kuras ēteriskās eļļas dezinficē gaisu?

    Padomi
    Santa.lv
    Santa.lv
    4. novembris
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Iuliia_n/Shutterstock.com
    Aromsvečturī var pilināt ēteriskās eļļas, ne tikai lai iesmaržinātu gaisu, bet arī lai pasargātu sevi no vīrusiem. Aptuveni 15 kvadrātmetru lielā istabā pietiek vidēji ar diviem ēteriskās eļļas pilieniem. Trešo pilīti vari pievienot aptuveni pēc pusstundas, ja, izejot no istabas un ienākot atpakaļ, jūti, ka aromāts ir vājš.

    Tējaskoka ēteriskā eļļa

    Jaudīgs imūnsistēmas stimulētājs, jo veicina leikocītu jeb balto asinsķermenīšu aktivitāti, kas, kā zināms, ir asinsšūnas, kuras palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un infekcijām. Arī pašam tējaskoka aromātam piemīt vīrusus iznīcinošas īpašības.

    Īpašais par lietošanu

    • Ja tējaskoka aromāts viens pats šķiet par spēcīgu un uzbāzīgu, pilini vienu pilīti tējaskoka eļļas un vienu pilīti – citrusu.
    • Nelieto guļamtelpā vai arī pirms gulētiešanas telpu kārtīgi izvēdini.

    Lavandas ēteriskā eļļa

    Varētu teikt, ka tā ir panaceja, jo droša visiem – gan pieaugušajiem, gan bērniem, gan mājdzīvniekiem. Pēc iedarbības un attīrošajām īpašībām tikpat spēcīga kā tējaskoks un eikalipts.

    Palīdz, ja sirgst ar elpceļu slimībām, jo, to ieelpojot, iznīcina vīrusus, kas atrodas uz elpceļu gļotādas.

    Tikai, iegādājoties lavandas ēterisko eļļu, lūko, lai tā būtu gatavota no īstās šaurlapu ārstnieciskās lavandas Lavandula angustifolia, nevis hibrīda lavandīna, ko mēdz apzīmēt ar dažādiem latīniskajiem nosaukumiem.

    Neirotoksiskās iedarbības dēļ to drīkst izmantot tikai parfimērijā, nevis ārstniecībā.

    Īpašais par lietošanu

    • sader ar jebkuru citu aromātu, tāpēc, ja viena pati lavanda tev neiet pie dūšas, vari piejaukt pilīti kādas tīkamākas eļļas.
    • Uzklāj uz radiatoriem mitru drāniņu un uzpilini uz tās vienu pilienu lavandas eļļas. Ja saķertas iesnas – divus pilienus.
    • Tiklīdz jūti, ka būsi slims vai arī iesnas jau uzņēmušas tādus apgriezienus, ka vairs nejūti smaržas, dari tā: ņem papīra salveti, uzpilini uz tās vienu pilienu lavandas eļļas, pārgriez salveti piliena vietā uz pusēm un paliec zem spilvendrānas.

    Starp citu, šādi dara arī slimnīcās Francijā.

    Tieši uz spilvendrānas lavandas eļļu gan nepilini, jo, naktī grozoties, vari ieberzēt to acīs.

    • Nelielās devās drīkst lietot arī guļamtelpā, jo līdztekus dezinficējošajai iedarbībai lavanda arī līdzsvaro nervu sistēmu, nomierina.

    Eikalipta ēteriskā eļļa

    Aromāts ir maigāks par spēcīgā tējaskoka smaržu, jo satur vairāk skābekļa. Pasaulē līdzeklis numur viens pret elpošanas ceļu kaitēm un superīgs gaisa attīrītājs, jo iznīcina baciļus.

    Īpašais par lietošanu

    • Nevajadzētu lietot guļamtelpā, sevišķi, ja tur uzturēsies bērni. Ja tomēr lietota telpā, kur paredzēts doties pie miera, pirms tam istaba kārtīgi jāizvēdina.

    Citrusu ēteriskā eļļa

    Darbojas kā dabiskie antidepresanti, nomierinot centrālo nervu sistēmu un iepriecinot prātu. Droša arī bērniem.

    Pret rudens un ziemas perioda vīrusiem ļoti spēcīga iedarbība ir tieši citrona ēteriskajai eļļai, turklāt tā arī veicina imunitāti.

    Apelsīna aromāts smaržas ziņā ir vājāks par citronu, bet tikpat iedarbīgs pret vīrusiem un infekcijām, piemīt spēcīgas dezinficējošas īpašības. Ir arī mandarīna ēteriskā eļļa.

    Īpašais par lietošanu

    • Citrusiem ir kāds niķis – to eļļas ir viegli gaistošas, tāpēc ātri vien gribas iepilināt aromlampiņā vēl un vēl kādu pilienu. Lai citrusu iedarbība būtu noturīgāka, to ēteriskās eļļas vēlams miksēt ar citiem aromātiem.

    Piemēram, ar tējaskoka eļļu, lavandu, kādu skujkoka aromātu vai cita citrusa aromātu.

    Vari izvēlēties vienu papildu eļļu vai vairākas – tad no katras eļļas, ko vēlies miksēt, aromlampā iepilini vienu pilienu.

    Skujkoku ēteriskā eļļa

    Vājāka iedarbība pret ziemas perioda vīrusiem, bet mums, latviešiem, skujkoku aromāts ir patīkams un tuvs. Piemēram, baltegle, priede… Kādu no tiem vari kombinēt ar citrusiem vai lavandu, tādā veidā veicinot iedarbību pret baciļiem.

    Īpašais par lietošanu

    • Ja kāds mājinieks jau saslimis, gaisu vairāk dezinficēs priede, nevis baltegle. Tāpat priedes aromāts palīdz attīrīties elpceļiem, tāpēc ar to vari iesmaržināt gaisu, ja sirgsti ar bronhītu vai plaušu karsoni.
    • Pret elpceļu kaitēm labi darbojas arī cipreses aromāts.
    • Neizmanto baltegles un priedes ēteriskās eļļas vannām, jo uz ādas tās ir ļoti aktīvas, tāpēc var rasties kontaktdermatīts.

    Vannām drošāka ir ciprese.

    • Nelieto tūjas ēterisko eļļu, jo tā ir toksiska, un būtībā tās ražošana nav atļauta, tomēr tirdziņos šo eļļu joprojām var nopirkt.

    Ņem vērā!

    Pērkot aromsvečturi, lūko, lai attālums no sveces līdz trauciņam, kurā lej ūdeni un pilina ēterisko eļļu, būtu vismaz 10 centimetru. Tas vajadzīgs, lai ūdens trauciņā nevārītos, jo uzvāroties aromāts zaudē savu terapeitisko vērtību jeb ārstniecisko efektu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē