Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam! 50% atlaide līdz 20. janvārim
ABONĒT!
  • Aktuāli: kā sev palīdzēt, kad sāp kakls

    Padomi
    Santa.lv
    Santa.lv
    1. oktobris, 2024
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Klāt ir laiks, kad mēdz piemesties ne tikai iesnas, bet arī kakla sāpes. Ja vien situācija nav kritiska, bieži vien paši sev varam palīdzēt. Kā? Stāsta ģimenes ārsts Andris Baumanis.

    Kāpēc sāp kakls?

    Visas kakla sāpes jeb faringītu nevar samest vienā katlā. Lai tās atšķirtu, būtu jākonsultējas ar ārstu. Kakla sāpes var liecināt par dažādiem iekaisuma iemesliem. Daļai ir kovida infekcija, bet cilvēki testus neveic – pieļaujot, ka vienkārši saaukstējušies.

    Tā kā šī infekcija joprojām aktuāla, pirmais, kas jādara, – jātaisa Covid-19 tests.

    Otra cilvēku kategorija ir tā, kuriem kakla sāpes atkārtojas ne reizi vien. Tad var būt divējādas situācijas, un tāpēc jāpārbauda iekaisuma rādītāji asins analīzēs, lai pārliecinātos, vai nav recidivējoša streptokoka infekcija, par ko norāda ievērojami paaugstināts antistreptolizīna (ASO) skaitlis.

    Tiem, kuri bieži un ilgstoši slimo, jāatceras arī par Epstaina–Bāras vīrusa infekciju, kura ļoti spēcīgi ietekmē imunitāti uz vairākiem mēnešiem.

    Profesionāliem sportistiem šī vīrusa infekcijas dēļ var tik izjauktas sporta sacensības uz pusgadu. Protams, ir vēl ļoti daudz citu vīrusu, kas vairāk nekā 80 procentos gadījumu ir vainīgi pie kakla sāpēm. Vēl kakla sāpju iemesls var būt arī gastroezofageālais atvilnis, kas kairina rīkles galu un izraisa klepu, bet tā nav vīrusu infekcija.

    Paliec mājās!

    Ja tev ir vīrusu infekcija, ņem vērā, ka tā izplatās pilienu infekcijas veidā runājot, klepojot, šķaudot, arī ar rokām. Tas nozīmē, ka tu nedrīksti iet uz darbu, jo esi potenciāls infekcijas avots apkārtējiem. Jā, var jau būt, ka tu jūties nepietiekami slims, lai gulētu mājās…

    Tikai tādā gadījumā, ejot uz darbu, tu  turpini inficēt visus apkārtējos pa ceļam uz turieni un vēl darbavietā.

    Kā sev palīdzēt?

    • Divas trīs dienas vari ārstēties mājās, izmantojot lokālos līdzekļus – aerosolus, kas satur kliņģerīšu, smiltsērkšķu, tējaskoka, kanēļa, piparmētru vai citas eļļas, piemēram Faringospray, Laringospray, Olefar Duo un citus. Tie noklāj rīkles gala gļotādu, samazinot iekaisumu un kairinājumu. Ja aizsmakusi arī balss, lietojami Sana Voce, Gelo Revoice un citi šim nolūkam paredzēti līdzekļi.

    Pūšamie pret kakla sāpēm būs efektīvāki nekā sūkājamās tabletes.

    • Skalo kaklu ar hlorheksidīna šķīdumu, piemēram, Hexoral, divas reizes dienā. Taču visvienkāršākais un vislētākais variants šim nolūkam ir aptiekā nopērkamā kliņģerīšu tinktūra. Deserta karoti tinktūras atšķaidi ar 200 ml silta ūdens. Vari skalot līdz četrām reizēm dienā.
    • Lieto pretiekaisuma medikamentus – ibuprofēnu, acetaminofēnu jeb paracetamolu, lai, mazinot iekaisumu, pierimtu arī sāpes. Tikai šīs zāles nevajadzētu izmantot, lai samazinātu  temperatūru, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusu infekciju.

    Lieto tās pēc nepieciešamības, bet ne vairāk, kā norādīts lietošanas pamācībā.

    • Pirmajās trīs saaukstēšanās dienās vari lietot C vitamīnu pa 2–3 gramiem diennaktī. Tas samazinās asinsvadu caurlaidību un neļaus vīrusam tik strauji vairoties un izplatīties.
    • Dzer daudz šķidruma, siltu zāļu tēju un atpūsties.
    • Dažkārt kakla sāpes un saaukstēšanās var mazināt pirtī iešana. Pirtnieku skolā māca, ka slimam cilvēkam nebūtu pirtī ko meklēt. Savukārt citi uzskata, ka pirts ir lielisks ārstniecības līdzeklis. Bet – jāskatās, lai pirts nebūtu par karstu un lai pēc tās neiznāktu nokļūt caurvējā vai aukstumā. Labāk nepērties, taču pagulēt uz lāvas un nemazgāties ilgi, bet noskaloties siltā ūdenī. Tad silti saģērbies, zem segas gultā iekšā un izdzer vismaz puslitru tējas.

    Labākā būs pašas lasīta zāļu tēja, vari veidot miksli no liepziediem, piparmētrām, salvijas, meža zemenēm, kumelītēm un citiem ārstniecības augiem.

    Un vēl viens noteikums – ja esi saaukstējusies, tad nekādus temperatūras kontrastus! Tie pieļaujami tikai tad, kad esi vesela un rūdies. Un vēl – ja esi izkarsējusies, pēc pirts pašsajūtas uzlabošanai noderēs karsta pēdu vanniņa.

    Svarīgi! Ja tev bez kakla sāpēm ir arī temperatūra ap 38 grādiem un tā nesamazinās no paracetamola, ibuprofēna vai citām pretiekaisuma zālēm, noteikti sazinies ar ģimenes ārstu.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē