Abonē SANTA+ un saņem individuālu astrologa prognozi šim gadam!
ABONĒT!
  • Aknu ārste: Uztura bagātinātāji nav jālieto!

    Padomi
    Aiva Kanepone
    Aiva Kanepone
    Vakar
    1 komentārs

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Ronstik/Shutterstock.com
    Ieva Tolmane, hepatoloģe, Latvijas Infektoloģijas centra Aknu slimību nodaļas vadītāja, LU asociētā profesore: «Neredzu vajadzību lietot uztura bagātinātājus.»

    Hepatologi visā pasaulē ceļ trauksmi par uztura bagātinātāju lietošanu, un par to ir arī publikācijas starptautiskos medicīnas žurnālos. Piemēram, ASV izveidots saraksts ar vairāk nekā tūkstoš preparātiem, tajā skaitā uztura bagātinātājiem, kas tiek saistīti ar toksiskiem aknu bojājumiem, un saraksts visu laiku tiek papildināts.

    Mēs to redzam arī savā praksē – nāk cilvēki ar aknu bojājumiem, kas radušies, lietojot šos preparātus.

    Medikamentiem ir veikti ilgi klīniskie pētījumi, un mums ir skaidrs, ko iegūsim, tos lietojot. Par uztura bagātinātājiem nav pietiekamu pētījumu, tāpēc tiem, atšķirībā no zālēm, nav indikāciju. Pārsvarā tie uzlabo, veicina vai normalizē, līdz ar to nekad nezinām, ko ar šo preparātu panāksim, ja vispār panāksim. Un vēl mēs nezinām, vai tas nebūs toksisks aknām.

    Medikamentu reģistrācijas laiks prasa apmēram gadu.

    Savukārt uztura bagātinātājus un augu valsts preparātus reģistrē Pārtikas veterinārais dienests, to reģistrācijas laiks ir apmēram mēnesi ilgs, gadā reģistrē ap 500 jaunu uztura bagātinātāju, un reģistrētāji paši atzīst, ka viņiem nav pietiekamu resursu, lai visus pārbaudītu, līdz ar to jāuzticas ražotājam. Tajos atsevišķajos gadījumos, kad kādu no šiem līdzekļiem pārbauda, nereti atklājas, ka, piemēram, vitamīnu vai minerālvielu daudzums patiesībā ir lielāks vai mazāks, nekā ražotājs ir deklarējis.

    Tiek atklātas arī aizliegtas, marķējumā nenorādītas vielas.

    Piemēram, sibutramīns, ko lieto ēstgribas mazināšanai, bet tas aizliegts jau kopš 2010. gada (jo ietekmē smadzenes tāpat kā amfetamīns, un tā aktīvā viela var izraisīt sirds problēmas). Turklāt šajos preparātos ir saistvielas, apvalki un piemaisījumi, kas nereti sastāvā nav norādīti, bet var būt toksiski.

    Un maldīgi ir domāt, ka augu valsts preparāti vienmēr būs nekaitīgi.

    Tas nav tas pats, kas dzert tēju, ko vecmāmiņa salasījusi pļavā. Arī augu valsts preparātos ir bioloģiski aktīvas vielas! Kā teica profesors Danilāns – zaļā mušmire ir ļoti bioloģiski augusi, bet tai ir ļoti daudz indes. Inžu augu valstī ir ļoti daudz.

    Savukārt vitamīni būtībā ir medikamenti un dažkārt pat recepšu medikamenti.

    Ja kādā uztura bagātinātājā salikti kopā dažnedažādi – gan taukos šķīstošie, gan ūdenī šķīstošie – vitamīni, plus vēl minerālvielas un visādi piemaisījumi, tad jautājums: kā aknām tikt ar to visu galā? Kāda būs savstarpējā mijiedarbība? Un kurā brīdī tas var radīt aknu bojājumu?

    Es kā aknu slimību speciāliste vispār neredzu vajadzību lietot uztura bagātinātājus. Ja ir slimība, tā jāārstē ar konkrētiem medikamentiem, un to kontrolē ārsts. Savukārt, ja slimības nav un gribam kaut ko profilaksei, tad labākā profilakse ir veselīgs uzturs, svaigs gaiss, pozitīvs noskaņojums un sports.

    1 komentārs

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē