• Aizcietējums un caureja mazulim. Kā palīdzēt?

    Slimības
    Elīna Kondrāte
    5. maijs, 2019
    Komentēt

    Drukāt

    Saglabāt

    Foto: Pixabay
    Kādos gadījumos bēbītim var veidoties aizcietējums, un ko darīt, ja mazajam ir caureja? Skaidro pediatre Larisa Zaharova.

    Aizcietējums var būt arī bēbīšiem!

    Ja bērna vēdera izeja ir reta, taču mazais jūtas labi un nav nepatīkamu sajūtu jau labu laiku pirms kakāšanas, tas uzskatāms par normu. Taču arī pavisam mazus bērniņus mēdz piemeklēt aizcietējumi, kad vēdera izeja ir retāka nekā parasti, fēces ir cietas un apaļas, kakāšana bērnam sagādā sāpes un diskomfortu. Aizcietējumus bieži izraisa nepiemērota pārtika, ko ēdusi mamma vai mazulis. Tāpat vēdera izeju var ietekmēt arī šķidruma daudzums. Ja bērna veselības stāvoklis līdz ar aizcietējumiem nav pasliktinājies, mazajam var piedāvāt vairāk šķidruma, biežāk bērns jāliek pie krūts. Mazulim, kurš jau sācis ēst papildēdienu, var piedāvāt šķiedrvielām bagātākus produktus, plūmes, ogas. «Kad bērna uzturā sākam ieviest biezākas konsistences produktus, noteikti ir jāpiedāvā arī vairāk šķidruma. Nevajadzētu samazināt krūts piena vai piena maisījuma ēšanas reizes, pirms bērns pats iemācījies padzerties. Visbiežāk tieši septiņu līdz deviņu mēnešu vecumā bērni, kuri sākuši ēst piebarojumu, taču vēl neprot padzerties, saskaras ar aizcietējumiem un dažādiem vīrusiem, ko veicina šķidruma deficīts organismā.»

    Ja bērnam radies aizcietējums, vēderiņu nevajadzētu sildīt vai masēt. Vislabāk ļaut mazulim izkustēties vai uzlikt pagulēt uz punča.

    Īpaši mazuļiem, kam ir nosliece uz aizcietējumiem, kustības pirms miedziņa būtu pat ļoti vēlamas. Pediatre iesaka vecākiem nebaidīties no klizmām – ja ārsts to ir ieteicis, tas noteikti būs labākais risinājums, lai palīdzētu atbrīvoties no sastrēguma zarnās. Aizcietējumi dažkārt var liecināt arī par nopietnākām slimībām. «Reti sastopama Hiršprunga slimība jeb resnās zarnas attīstības anomālija, kad neliels zarnu posms nefunkcionē, tajā nerodas viļņveida kustības, un fēces šajā posmā iesprūst. To var risināt ar ķirurģisku iejaukšanos. Laikus nenovērsti aizcietējumi un nepiemērota pārtika var veicināt arī zarnu mezgla veidošanos, par ko liecinās slikta pašsajūta.»

    Mitrās salvetes vai ūdens?

    «Kad pēc aiztures atsākusies vēdera izeja, jāņem vērā, ka tas notiks vairākos piegājienos. Vecākiem jābūt pacietīgiem un pēc pirmās porcijas nevajag steigties bērnam nomazgāt dupsi, bet jāļauj mazulim mierīgi sagaidīt nākamo reizi – atslābināt dupša muskulatūru, sasprindzināt vēderpresi. Vecāku nervozitāte var satraukt arī bērnu un šo procesu paildzināt,» skaidro pediatre. Pēc tam ieteicams mazuļa dibentiņu nomazgāt zem tekoša ūdens un tad maigi nosusināt, nevis noslaucīt. «Protams, ir apstākļi, kad vienīgā iespēja ir lietot mitrās salvetes. Tomēr, lai cik kvalitatīvas tās būtu, ja slaucīsim ar raupjām, berzējošām kustībām, tās traumēs ādas virsslāni un radīsies labvēlīga vide, lai savairotos baktērijas un rastos iekaisums.» Pirms mazulim atkal uzvelkam autiņbiksītes, ādai kārtīgi jānožūst. Lai izvairītos no iekaisuma, autiņbiksītes nevajadzētu likt uzreiz pēc krēma uzklāšanas. Īpaši tas jāievēro tad, kad bērnam ir caureja un dibentiņa āda ir ļoti sakairināta.

    Kā atpazīt caureju?

    «Dažkārt vecāki jauc caureju ar smērēšanos, kas parādās līdz ar burkšķiem vēderā. Ja vēdera izeja ir nedaudz šķidrāka, bet bērns jūtas labi, satraukumam nav pamata. Svarīgi dot vairāk šķidruma vai biežāk likt mazo pie krūts.» Taču, ja bērns sācis kakāt ievērojami biežāk, fēces ir šķidras vai putainas, to papildina smaka un slikta pašsajūta – bērns sten, vēderiņš ir uzpūties –, tās ir drošas caurejas pazīmes, ko var izraisīt vīrusi vai baktērijas. Ja caureja turpinās ilgāk nekā diennakti, noteikti vajadzētu konsultēties ar ārstu. «Tiklīdz parādās biežāka vēdera izeja, bērnam jāpiedāvā papildu šķidrums un jāseko līdzi, cik bieži mazais čurā. Ja čurāšana kļūst retāka un urīna krāsa ir tumšāka, tas liecina par atūdeņošanos. Uzreiz vajadzētu reaģēt, ja bērns vemj vai viņam pazūd apetīte,» norāda pediatre. Caurejas laikā bērns zaudē ne vien šķidrumu, bet arī minerālsāļus, tāpēc atlabšanas procesā ārsts izrakstīs speciālus ārstnieciskus šķidrumus.

    0 komentāri

    Šobrīd komentāru nav. Tavs viedoklis būs pirmais!

    Pievienot komentāru

    Lai pievienotu komentāru autorizējies ar Santa.lv profilu vai kādu no šiem sociālo tīklu profiliem.

    Satura mārketings

     

    Veselība

    Vairāk

    Receptes

    Vairāk

    Personības

    Vairāk

    Skaistums un mode

    Vairāk

    Bērni

    Vairāk

    Māja un dārzs

    Vairāk

    Izklaide

    Vairāk

    Labākai dzīvei

    Vairāk

    Aktuāli

    Vairāk

    Abonē