- Mazina sirds un asinsvadu slimību, cukura diabēta un ļaundabīgo audzēju risku. Palīdz pazemināt asinsspiedienu un holesterīna līmeni.
Mazināt asinsspiedienu un holesterīna līmeni palīdz ne tikai augstais neaizvietojamo omega 6 un omega 3 taukskābju, bet arī fitosterīnu daudzums kaņepju produktos.
Pētījumi liecina, ka, uzņemot neaizvietojamās taukskābes ar kaņepēm, kopējais holesterīna līmenis var samazināties par 15 procentiem.
- Dod spēku un enerģiju, veicina koncentrēšanās spējas. Kaņepju sēklas ir bagātīgs olbaltumvielu avots, un pat izspiestas, samaltas kaņepju sēklas satur visas deviņas neaizvietojamās aminoskābes.
Visvairāk – tādas svarīgas aminoskābes kā glutamīnskābe, arginīns, asparagīnskābe un leicīns.
Turklāt kaņepe ir vienīgais augs pasaulē, kas olbaltumvielas veido no tāda globulīna (edistīna), kas patiešām nodrošina labu uzsūkšanos organismā, jo ir līdzīgs globulīnam, kas atrodas asins plazmā.
- Palīdz stiprināt imunitāti, uzlabo ādas stāvokli. Kaņepju sēklas īpaši iesaka lietot, ja kādas hroniskas slimības dēļ ir novājināta imūnsistēma. Imunitāti ietekmē viss kaņepju sēklu sastāvs kopumā, īpaši jau kā neaizstājamo taukskābju avots, kas jāuzņem ar uzturu, jo organismā tās neveidojas.
Šīs garās ķēdes polinepiesātinātās taukskābes kalpo kā imūnsistēmas celtniecības materiāls, kas rudenī sevišķi aktuāli!
Taču jāuzsver, ka kaņepju sēklās ir daudz antioksidantu, kas gan labvēlīgi ietekmē veselību kopumā, gan nostiprina imunitāti. Patiešām lielā daudzumā ir E vitamīns, kas ir ļoti spēcīgs antioksidants. Tas palīdz uzlabot ādas un gļotādu stāvokli.
- Palīdz pret locītavu iekaisumu, regulē hormonālo darbību. Protams, ja locītavas sāp nodiluma dēļ, kaņepes nemazinās nodiluma pakāpi. Bet katrai sāpīgajai locītavai apkārtējos audos ir iekaisuma process, ko var pieslāpēt arī ar uzturu.
Un tieši locītavu veselībai īpaši svarīgi, lai cilvēks pietiekamā daudzumā lietotu labas taukvielas.
Laba izvēle ir gan olīveļļa, kurā ir mononepiesātinātās taukskābes, gan kaņepju eļļa, kurā optimālā proporcijā ir polinepiesātinātās taukskābes. Organismam tās visas nepieciešamas. Jo par hroniskiem iekaisumiem atbildīgie mediatori ir atkarīgi arī no tauku vielmaiņas procesa. Jā, arī tiem, kam jāmazina svars, taukvielas ir jālieto katru dienu!
Bet viņiem īpaši svarīgi, lai tās ir tikai kvalitatīvas augu valsts taukvielas.
Kaņepes iesaka arī sievietēm, kurām ir problēmas ar mēnešreizēm, kā arī premenstruālā sindroma traucējošo izpausmju mazināšanai.
- Palīdz pret aizcietējumiem, uzlabo gremošanu un vielmaiņu. Kaņepēs ir daudz šķiedrvielu. Vēdera iziešanas regulēšanai jālieto attīrītas sēklas vai produkti, kas top pēc to izspiešanas.
Šķiedrvielas, protams, arī palīdz imunitātes stiprināšanai, palēnina glikozes uzsūkšanos un kuņģa iztukšošanos, kas savukārt uzlabo gremošanas sistēmas darbību, insulīna rezistenci.
Pētījumi liecina, ka, ēdot produktus ar augstu nešķīstošo šķiedrvielu saturu, mazinās resnās zarnas vēža attīstības risks.
Varianti, kā ēst kaņepes
- Lobītas jeb attīrītas sēklas.
- Diedzētas kaņepju sēklas, svaigas kaņepju lapas.
- Sēklas, kas samaltas pulverī vai samaltas rupji.
- Nelobītas grauzdētas sēklas.
- Kaņepju piens.
- Kaņepju tēja.
- Kaņepju staks.
- Kaņepju eļļa.
Svarīgi! Kaņepju eļļu nedrīkst karsēt, tā nav domāta cepšanai!