1. Pazīmes, ja cilvēks saindējies ar bīstamo E coli
- Caureja, kas var būt gan ūdeņaina, gan asiņaina.
- Vēdergraizes, kas var būt arī ļoti sāpīgas.
- Nelabums un vemšana.
- Apmēram 8 procentos gadījumu rodas hemolītiski urēmiskās komplikācijas ar nieru mazspēju un neiroloģiskiem traucējumiem.
- Inkubācijas periods pēc saskaršanās ar baktēriju parasti ilgst 3–4 dienas, bet var ilgt arī desmit.
- Ja rodas aizdomas, ka saindēšanās notiek smagā formā, jāsauc ātrā palīdzība!
E coli nav vienīgā baktērija, kas var iemitināties pārtikā. Galvu ik pa laikam paceļ arī salmoneloze, listerioze, kampilobaktērija un arī citas.
2. Kur var saskarties ar toksisko E coli?
- Malta gaļa (reizēm arī nemalta, bet nepietiekami termiski apstrādāta). Ja kautuvē nav piemērotu apstākļu, baktērija var nonākt uz gaļas. Un maltajā gaļā tiek iemalta gaļa no dažādām daļām, tā vēl vairāk palielinot risku. Diemžēl E coli var izdzīvot arī saldētā gaļā.
- Nepasterizēts piens. Baktērija var nonākt uz gotiņas tesmeņa vai slaukšanas iekārtas un tālāk svaigā pienā.
- Svaigi dārzeņi un augļi. Ar fermu notekūdeņiem baktērija var iepeldēt dārzeņu un salātu laukos un dobēs. Sevišķi uzņēmīgi ir spināti un lapu salāti.
- Piesārņots ūdens. Tāpēc, ceļojot uz eksotiskām valstīm, tik svarīgi dzert ūdeni tikai no veikalā pirktām pudelēm vai pirms lietošanas to uzvārīt. Nevajadzētu arī riskēt ar nezināmas izcelsmes ledu pie kokteiļiem. Un, protams, nepeldēties, ja peldvietā konstatēts piesārņojums.
- Zoodārzos un fermās – ja bērni dodas skatīties dzīvnieciņus, nevajag to darīt ar našķiem rokās. Bet pēc tam rūpīgi jāmazgā rokas!
- No nemazgātām rokām. Baktērija var nonākt pie citiem arī caur pieskārieniem vai priekšmetiem, kuriem pieskāries kāds inficēts cilvēks.
3. Kam risks vislielākais
- Maziem bērniem, jo viņiem vēl nav pietiekami izveidojusies imunitāte.
- Vecākiem cilvēkiem.
- Cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu – ja slimo ar citām nopietnām kaitēm vai lieto imunitāti nomācošus medikamentus.
- Sievietēm bērniņa gaidībās.
- Cilvēkiem ar kuņģa un zarnu trakta problēmām.
- Ja ir samazināts kuņģa skābes līmenis – arī kuņģa skābe palīdz cīnīties pret baktēriju. Tāpēc lielāks risks ir arī tiem, kuri lieto medikamentus, lai šo skābi samazinātu.
4. Ko īsti darīt, lai izvairītos no slimības?
- Rūpīgi mazgā svaigos augļus un dārzeņus, ja vien tie nenāk no pašu dārza! It īpaši salātus. Pietiek, ja tos nomazgā zem tekoša ūdens. Un mazgājot uzmanies, lai ūdens pilieni neuzšļakstās citur.
- Mizo visus augļus un dārzeņus, kurus iespējams nomizot.
- Maltās gaļas izstrādājumus (kotletes, hamburgerus, desiņas un citus) izcep kārtīgi! Vērts iegādāties gaļas termometru. Kotletes vidiņā temperatūrai jāsasniedz 74 grādus.
- Kārtīgi izcep arī šašlikus!
- Dzer tikai pasterizētu pienu, sulu un sidru! Ja tie veikalā nopērkami pudelē vai tetrapakā iesaiņoti, tad ir pasterizēti.
- Esi uzmanīga ar veikalā pirktajiem saldētajiem produktiem – izpēti, kā tie jāpagatavo, un tiešām pagatavo līdz galam. Un tādus, kas pēc saldēšanas atkausēti un pēc tam atkal sasaldēti, labāk met laukā. Starp citu, arī saldējumu.
- Ja pērc produktus bez iepakojuma, tad drošāk, ja tas notiek oficiālās tirdzniecības vietās. Bet garantijas vairs nav, ja kaut ko tirgo tāpat no automašīnas vai pie galdiņa ceļa malā – lai cik šis šķistu ekoloģisks, tieši no dobes vai tieši no gotiņas. Vismaz bērniem tādus produktus šķīvī nevajag likt.
- Lai baktērija no viena produkta nenonāktu uz cita, svaigos produktus glabā atsevišķi. Nelieto vienus un tos pašus griežamos dēlīšus maizei, dārzeņiem un gaļai. Ar karstu ziepjūdeni nomazgā nažus, dēlīšus un galda virsmas, kas saskārušies ar svaigiem dārzeņiem, augļiem vai jēlu gaļu.
- Mazgā rokas pareizi! Drošāk lietot šķidrās ziepes, lai uz tām nevairojas mikrobi. Tāpēc arī sabiedriskās vietās labāk nelietot cietos ziepju gabaliņus – tie var būt pārvērtušies par īstiem mikrobu mitekļiem. Ja gribi būt pavisam uzmanīga, izmanto roku slaukāmo salveti arī krāna aizvēršanai un durvju roktura nospiešanai. Roku dvieļus iesaka mazgāt 60 grādu temperatūrā, lai karstums nonāvē mikrobus. Drošības pēc tos var arī izgludināt.
5. E coli gaišā puse
E coli baktēriju nekaitīgās formas cilvēka zarnu traktā nonāk jau kopš dzimšanas un ir mūsu neredzamie draugi un sabiedrotie visu dzīvi. Šī labā mikroflora rūpējas par mūsu veselību un glābj no tā, lai zarnās nevarētu iemitināties ļaunie mikrobi.
Šī pati zarnu nūjiņa ir nenovērtējami svarīga gan medicīnā, gan zinātnē kopumā. Tā ir viens no pirmajiem organismiem, kuriem noteikts ģenētiskais kods, un tas savukārt ļāva saprast, kā būvēts DNS kopumā.
Vairākas E coli baktēriju formas izmanto kā mikrofabrikas, lai audzētu gēnus vai specifiskus proteīnus. Tieši zarnu nūjiņa palīdzēja izgatavot cilvēka insulīnu diabēta ārstēšanai. E coli izmanto, lai ražotu vakcīnas, antibiotikas un citus medikamentus, turklāt šo baktēriju satur arī daļa probiotisko preparātu. Nu ļoti, ļoti svarīga baktērija!